کد خبر: 709321 A

شهریار اسلامی خبر داد:

مدیرکل دفتر بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین ارزش ریالی قاچاق کالاهای سلامت محور در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی بوده و بیشترین تنوع اقلام در بخش دارویی است.

به گزارش ایلنا، شهریار اسلامی امروز یکشنبه با اشاره به گزارش عملکرد مقابله با فساد و قاچاق در سال 2018 اظهار داشت: با توجه به شاخص‌های تعریف شده حکمرانی خوب دارو در سازمان بهداشت جهانی(GGm) و با توجه به برنامه‌های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل درباره مقابله با فساد، اقداماتی برای مقابله با فساد قاچاق و تقلب و کالاهای سلامت محور صورت گرفت.

وی با اشاره به آمار کشفیات قاچاق کالاهای سلامت 40 دانشگاه علوم پزشکی در سال 2018، افزود: ارزش ریالی کالاهای مکشوفه به بیش از 32 میلیارد و 166 میلیون تومان می‌رسد که حدود 32 درصد آن مربوط به حوزه دارو، 58 درصد مواد غذایی و آشامیدنی، 8 درصد فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و 0.013 درصد مربوط به تجهیزات پزشکی است.

مدیرکل دفتر بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و داروتصریح کرد: همچنین مجموع اقلام قاچاق کشف شده در سال 2018 به بیش از 4 میلیون و 400 هزار قلم می‌رسد که در این بین دارو با 52 درصد بیشترین تنوع اقلام قاچاق را در حوزه کالاهای سلامت‌محور داشته و در مواد غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی به ترتیب 12، 20 و 16 درصد بوده است.  

به گفته وی، مقابله با تبلیغات غیرمجاز کالاهای سلامت محور در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان و معرفی به دادسرای جرایم رایانه‌ای ناحیه 31 تهران برای تبلیغ و عرضه 194 قلم کالای غیرمجاز از طریق 165 سامانه پیامکی صورت گرفته است.

اسلامی تبار خاطرنشان کرد: شناسایی گلوگاه‌های فساد اداری و نقاط آسیب‌پذیر صدور مجوزهای قانونی کالاهای سلامت‌محور، طراحی مدل سنجش سلامت اداری از مراجع ذی‌صلاح در امور سلامت سازمان اداری و استخدامی کشور، پیگیری و برنامه‌ریزی لازم برای شناسایی نقاط آسیب‌پذیر فرآیندهای اجرایی صدور مجوزهای حوزه غذا و دارو و کنترل گلوگاه‌ها برای افزایش واردات آنها از جمله اقدامات در حال پیگیری سازمان غذا و دارو است.

وی پیگیری شناسه‌های پرتکرار تقلبی برچسب اصالت کالاهای سلامت باتوجه به مکاتبه دفتر فناوری اطلاعات سامانه‌های سلامت سازمان غذا و دارو را نیز از دیگر اقدامات این سازمان برای مقابله با قاچاق اعلام کرد.

سازمان غذا و دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر