کد خبر: 708453 A

دومین جلسه ستاد بازآفرینی تهران مطرح شد؛

دومین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران، با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این جلسه محمد سالاریٰ عضو شورای شهر تهران به توضیح روند فعالیت ستاد بازآفرینی پرداخت و بر هماهنگی اعضا و نهادهای وابسته برای تحقق این هدف تاکید کرد و گفت: شکل‌‌گیری این ستاد در شورای شهر قبل تصویب شد و شهردار وقت ریاست این ستاد را برعهده داشت. قالیباف معتقد بود که تحقق اهداف این ستاد در گرو هماهنگی تمامی دستگاه‌‌ها است که به سختی به وجود می‌‌آید.

وی افزود: این استدلال درست بود چراکه علیرغم تمامی تلاش‌‌‌هایی که شهرداری و شورای شهر در این ستاد داشتند و سهم خود را دادند، سایر نهادها کاری نکردند. به طور مثال، بانک‌‌‌های عامل به هیچ کدام از وظایفی که به آنها محول شده بود عمل نکردند یا سایر بخش‌‌‌های دولت سهم خود را در تحقق اهداف این ستاد انجام ندادند.

همچنین در این جلسه نعمت‌‌‌الله ترکی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان تهران اظهار داشت: اگر قرار است برنامه‌‌های این ستاد عملیاتی و اجرایی شود باید برنامه‌‌ها و تفاهمنامه‌‌ها در سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌ریزی با برنامه ششم توسعه کشور مطابقت داده شود.

در ادامه این جلسه، محمدرضا ابراهیمی، سخنگوی دبیرخانه ستاد بازآفرینی درباره طرح اقدام مشترک برای ۱۸ محله تهران به عنوان اولین دستور جلسه تصریح کرد: در این طرح برای ١٨ محله تهران که نسبت به سایر محلات کم برخوردارتر هستند اقداماتی برای بهبود وضعیت زندگی مردم انجام خواهد شد.

به گفته وی، برای این اقدام ٤٣٧ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که توسط دولت و شهرداری تامین می‌‌شود.

در نهایت نیز پیشنهاد «اقدام مشترک بین دولت و شهرداری در ١٨ محله تهران» به تصویب اعضا رسید.

دستور بعدی جلسه ارائه «بسته تشویقی نوسازی بافت‌‌های فرسوده» بود. این بسته شامل تخفیف یا رایگان کردن خدمات نهادهایی مانند اداره برق، گاز و آب و فاضلاب به سازندگان در محدوده‌‌‌‌های بافت فرسوده و نیز ارائه تسهیلات با شرایط بهتر توسط بانک‌‌‌ها یا تسهیلات اسکان برای ساکنان خانه‌‌‌های تخریب شده بود.

در نهایت اعضا تصویب کردند که هر بخش از این مشوق‌‌ها که تامین اعتبار و ابلاغ شد، اعلام شود تا مردم هم با آگاهی از این مشوق‌‌ها استفاده کنند.

دستور جلسه بعدی شورا مربوط به درخواست شهردار منطقه ٢١ برای قرار دادن کل شهرک «پیکان شهر» در محدوده محله‌‌های بازآفرینی بود.

در ابتدا حسن رحمانی، شهردار منطقه توضیحاتی درباره شرایط زندگی در این شهرک ارائه و خاطرنشان کرد: شهرک پیکان شهر در ابتدا بلوک‌‌‌هایی بود که برای کارگران ایران خودرو ساخته شده بود و اساسا امکانات کافی برای زندگی خانواده‌‌ها را نداشت و صرفا برای زندگی کارگران بود. اما بعدها این منطقه در محدوده شهر تهران قرار گرفت و بخش عمده‌‌ای از آن به ساکنان این شهر واگذار شد.

وی ادامه داد: ساختمان‌‌های این شهرک وضعیت مناسبی ندارند و با توجه به تشکیل هیات مدیره‌‌ای از ساکنان این شهرک، آنها خواستار قرار گرفتن این محدوده در طرح بازآفرینی هستند تا این خانه‌‌‌ها تخریب و دوباره در حجم بالاتری ساخته شوند.

در نهایت نیز قرار شد که این درخواست در دبیرخانه مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

در پایان جلسه نیز پروژه پایلوت مسکن امید در منطقه صاحب الزمان (عج) مطرح و اعلام شد که این پروژه ٩٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و قرار است در دهه فجر امسال توسط رییس‌‌‌جمهور افتتاح شود. البته دبیر ستاد درخواست داشت که شرکت‌‌های خدمات‌‌رسان مانند شرکت آب و فاضلاب هر چه زودتر خدمات لازم را در اختیار این ساختمان‌‌ها قرار دهند.

در این پروژه ٣٢٤ واحد مسکونی و ٦٣ واحد تجاری ساخته شده و با وجود پیشرفت ٩٠ درصدی ساختمان‌‌ها، شرکت‌‌‌های خدمات‌‌رسان هنوز اقدامی برای آنها انجام نداده‌‌اند. از این رو، ستاد بازآفرینی انجام پیگیری و اقدامات لازم در این زمینه را تصویب کرد.

بافت فرسوده بافت فرسوده تهران ستاد بازآفرینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر