کد خبر: 708448 A

اشرفی:

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با معاون وزیر امور اداری اندونزی در محل رصدخانه شهری تهران دیدار و درخصوص روند هوشمندسازی در تهران و استفاده از تجربیات مشترک طرف اندونزیایی گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، سکینه اشرفی با اشاره به جمعیت بیش از هشت میلیونی تهران گفت: با وجود اینکه تهران ۱۶ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اما تقریباً ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) کل کشور در تهران تمرکز دارد.

وی اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد از چرخش اقتصادی شهر تهران در بخش خدمات تمرکز دارد.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران مشکلات شهر تهران را مانند سایر شهرهای بزرگ دنیا توصیف کرد و اظهار داشت: تهران هم‌‌‌ مانند بسیاری از کلانشهرهای دیگر دارای مشکلاتی مانند آلودگی هوا و ترافیک پرحجم است؛ البته تلاشمان این است که این مشکلات را از طریق نوآوری در خدمات‌شهری و ارتقای هوشمندسازی حل کنیم.

به گفته اشرفی، برای این منظور دو سال است که در مسیر ایجاد شهر هوشمند در تهران قدم گذاشتیم و در حال فراهم کردن ارتقای شفافیت مالی، نوآوری در شهر و ارتقای هوشمندسازی در شهر هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوانیم از تجربیات اندونزی در زمینه هوشمندسازی استفاده کنیم.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران هم در این دیدار، به معرفی بخش‌های مختلف اطلاعاتی رصدخانه شهری تهران پرداخت و در توضیحاتی تصریح کرد: رصدخانه شهرداری تهران مهمترین مرکز جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای خدمات‌رسانی در تهران است؛ در واقع مدیران شهری براساس اطلاعات این رصدخانه تصمیم‌گیری‌های مهم شهری را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه یک نقشه هوایی و سه بعدی از شهر تهران تهیه شده است، خاطرنشان کرد: در این نقشه، به طور هوشمند اطلاعات مختلف مکانی و داده‌های جمعیتی شهر پیاده‌سازی شده تا در یک نگاه کلی، اطلاعات مورد نیاز و به روز را در اختیار مدیران شهری قرار دهد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا تهران را به شهر هوشمند برای ارایه خدمات بهتر به شهروندان کنیم، ابراز داشت: سامانه‌های مختلف شهری در حوزه شفافیت اطلاعاتی، حساب کاربری و خدمات شهروندی، مرکز پردازش و تدوین مسیریاب هوشمند تهران با عنوان «رایا» تاکنون تهیه و در اختیار ذی‌نفعان قرار گرفته است.

فرجود با اشاره به ویژگی‌های سامانه‌های شهری بیان کرد: سامانه تهران من، مهمترین سامانه حساب شهروندی است که در آن مجوز ورود به طرح ترافیک و خدمات شهرسازی به صورت برخط به شهروندان ارائه می‌شود.

وی به برشمردن مزیت‌های سامانه مسیریاب هوشمند رایا اشاره کرد و یادآور شد: در این سامانه، نقشه سه بعدی شهر تهران با استفاده از مسیریابی هوشمند و دسترسی به اطلاعات برخط ترافیکی و خطوط مترو، اتوبوس و تاکسیرانی در اختیار شهروندان قرار گرفته است و مدام در حال به‌روزرسانی است.

در ادامه، انواع اطلاعات موجود در رصدخانه شهری تهران در معرض دید هیات اندونزیایی قرار گرفت.

دیاه نتالیسا، معاون وزیر در امور خدمات عمومی و بروکراسی وزارت امور اداری و اصلاحات بورکراسی جمهوری اندونزی، پس از مشاهده امکانات موجود در رصدخانه شهری تهران عنوان کرد: اندونزی ۲۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین باید از طریق تکنولوژی کاری کنیم تا خدمات‌رسانی به مردم با کیفیت بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید برای رفاه زندگی بیشتر شهروندان، کلانشهرها را به شهر هوشمند تبدیل کنیم گفت: اندونزی حدود ۵۴۰ شهر دارد؛ البته در اندونزی دولت از شهرها حمایت می کند و برخی شهرها که دارای منابع خوبی هستند، طبیعتاً درآمد بهتری دارند، اما برخی شهرها کم درآمد هستند و در این زمینه دولت از آنها حمایت می‌کند.

این مقام اندونزیایی از اینکه یک زن در رده مدیریت بالا در یک کشور اسلامی فعالیت می کند، ابراز خوشحالی کرد و اظهار داشت: زن‌ها امور را معمولا بهتر اداره می‌کنند و پیگیری بیشتری دارند.

اشرفی هم در پاسخ به این اظهار لطف معاون وزیر اندونزی تصریح کرد: در مدیریت جدید شهری و پس از ۱۱۰ سال از ایجاد شهرداری تهران، من به‌عنوان نخستین زن معاون شهردار انتخاب شدم. با توجه به اینکه تهران در آینده زنانه‌تر می‌شود، تاکید داریم زنان باید در رده‌های مدیریتی بالا حضور داشته باشند.

سکینه اشرفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر