کد خبر: 708440 A

وزیر آموزش و پرورش در آستانه فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی با صدور پیامی این روز را تبریک گفته و تلاش‌های صورت گرفته را مورد تقدیر قرارداد.

به گزارش ایلنا، در آستانه فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی که در پی صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸ صورت گرفت با صدور پیامی ضمن گرامیداشت این روز آن را تبریک گفت.

متن کامل این پیام به این شرح است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

در آموزه‌های دینی و سیره پیامبر رحمت و مهربانی، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام)، علم آموزی ابزار دانایی است و خواندن، نخستین کلمه و فرمان آخرین کتاب آسمانی، «قرآن کریم» است. از این رو خواندن و نوشتن برای آموختن و رهنمون شدن به پاکی و نیل به حیات طیبه از اهداف دین ماست. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در بهاری‌ترین روز‌های انقلاب، مصادف با هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸، با اقتدا به سیره نبوی و سنت علوی، فرمان ایجاد نهضت سواد آموزی را صادر و توجه ملت ایران را به این عزم ملی و فرهنگی جلب نمودند که: «باید در برنامه درازمدت، فرهنگ وابسته کشور را به یک فرهنگ مستقل و خودکفا تبدیل کنیم». ایشان تأکید فرمودند که بدون از دست دادن وقت و بدون تشریفات خسته کننده برای مبارزه با بی سوادی به طور ضربتی و بسیج عمومی قیام شود تا ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک همه خواندن و نوشتن ابتدایی را آموخته باشند. مایه مباهات است که دستاورد‌های سرآمد سواد آموزی در بهبود و ارتقای شاخص باسوادی در همه گروه‌های سنی، کمک به افزایش عدالت آموزشی، تسهیل دسترسی به فرصت دوم آموزشی و بهره گیری از طرح‌ها و برنامه‌های اثربخش و جسورانه که در سال جاری منجر به کسب نشان دیپلم افتخار از سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد برای اجرای طرح آموزش مقدمات رایانه گردید، مصداق روشنی از اهتمام و جدیت همکاران در نوآوری و ابتکار جدید برای شتاب بخشی به باسوادی و دستیابی به افق‌های روشن ترسیم شده رهبر کبیر انقلاب اسلامی است. باور دارم حفظ و ارتقای دستاورد‌های سوادآموزی یک فریضه و تلاش برای پیدا کردن مسیر‌های جدید، اتخاذ تدابیر نو و جسورانه و تعریف افق‌های تازه، وظیفه‌ای است که باید مجدانه تعقیب و پیگیری شود.

ضمن گرامیداشت روز سواد آموزی در این فرصت ارزشمند از تلاش‌هایی که در این جهت صورت گرفته است تشکر و قدردانی می‌نمایم و توفیق روزافزون همه همکاران خواهانم.

آموزش و پرورش بسیج حضرت امام خمینی دین بی سوادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر