کد خبر: 707989 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با اشاره به طرح پیشنهادی مبنی بر واردات اتوبوس دست دوم، گفت: اتوبوس‌های دست دوم زیر ۵ سال با سوخت یورو ۴ در شرایط بحرانی امروز خیلی بهتر از برخی اتوبوس‌های خودمان است که بالای ۱۰ سال سن دارند و استانداردشان یورو ۲ است.

پیملن سنندجی، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به کمبود اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی گفت: رویکرد ما تامین اتوبوس‌های صفر، تازه و نو است و اساس نوسازی همین است، اما حال که وضعیت تولید و قیمت اتوبوس مناسب نیست و تکنولوژی‌های دنیا به سمت استانداردهای خیلی بالاتر رفته است، می‌توان از اتوبوس‌هایی استفاده کرد که به استانداردهای ما (مثل یورو۴ با فیلتر) می‌خورد و سن آنها زیر ۵ سال است. چنین اتوبوس‌هایی بهتر از اتوبوس‌های فرسوده هستند و قیمت آنها خیلی مناسب‌تر است.

پیمان سنندجی ادامه داد: در حوزه کامیون‌ها و کشنده‌ها هم مجوز واردات ماشین‌های دست دوم وجود دارد و واردات این ماشین‌ها به ناوگان در حال انجام است و هیچ مشکلی هم ایجاد نشده است. واردات اتوبوس دست دوم زیر ۵ سال نیز می‌تواند در افزایش کیفیت ناوگان اتوبوسرانی و خدمات آن بسیار اثرگذار باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است اتوبوس‌های دست دوم زیر ۵ سال هم ایجاد آلودگی کنند؟ گفت: استاندارد این اتوبوس‌ها به‌گونه‌ای است که با سوخت ما تطابق دارد؛ ضمن اینکه اتوبوس‌های با سن زیر ۵ سال و سوخت یورو۴ خیلی بهتر از اتوبوسی است که استاندارد یورو۲ دارد و سن آن بالای ۱۰ سال است.

سنندجی با بیان اینکه واردسازی اتوبوس دست دوم فعلا در حد یک پیشنهاد است، عنوان کرد: نظر ما نوسازی ناوگان است اما اگر با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها نتوانیم نسبت به نوسازی ناوگان اقدام کنیم، چه اشکالی دارد استاندارد بالاتری به کشور وارد کنیم؟ اکنون بالاترین استاندارد ما در کشور برای اتوبوس یورو ۴ با فیلتر DPF است. چرا اتوبوسی نیاوریم که این استاندارد را دارا باشد؟

وی افزود: زمانی که تکنولوژی‌ها در دنیا ارتقا می‌یابند و استانداردها تغییر می‌کنند، اتوبوس‌های با استاندارد قبلی کنار گذاشته می‌شوند و استانداردهای جدید جایگزین می‌شوند.

او افزود: ما به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور این پیشنهاد را مطرح کرده‌ایم و پیگیر هستیم تا ببینیم نتیجه چه می‌شود. این پیشنهاد برای این است که از شرایط بحرانی خارج شویم.

سنندجی با اشاره به مصوبه اخیر شورای شهر تهران مبنی بر انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی گفت: این مبلغ به سمت واردات اتوبوس‌های صفر برده می‌شود و با تحقق آن بخش عمده‌ای از مشکل ناوگان حل می‌شود.

اتوبوس نوسازی فرسوده مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی پیمان سنندجی دست دوم اتوبوس بالای 10 سال اتوبوس زیر 5 سال ناوگان اتوبوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر