کد خبر: 706937 A

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا تاکید کرد : کاهش شکاف سواد سایبری والدین و فرزندان و پیشگیری از وقوع جرائم در این فضا در ابعاد اجتماعی و وضعی از مهمترین اولویت‌های کاری پلیس فتا است.

 به گزارش ایلنا،‌ سرهنگ "حسین رمضانی" اظهار کرد: فراهم کردن بستری امن برای استفاده کاربران نیاز به همراهی و همکاری با کلیه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و بخش خصوصی و NGO ها دارد که در این راستا پلیس فتا آماده هر‌گونه همکاری با دیگر دستگاه‌هاست.

وی افزود: در گام اول همکاری با دستگاه قضائی برای پیشگیری وضعی و جلوگیری از ارتکاب جرم در فضای سایبر جزء برنامه‌های کاری پلیس فتاست و در این راستا تلاش داریم مانع از وقوع هرگونه جرمی حتی جرائم سازمان یافته بر علیه کاربران و زیر ساخت‌های فضای سایبری شویم.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا یادآور شد: اجرای پیشگیری وضعی از بین بردن رکن وقوع جرم همان "موقعیت و محیط" است که باعث می‌شود مجرمان سایبری موقعیت و محیطی برای ارتکاب جرم نداشته باشند و در اجرای اهداف مجرمانه خود ناکام بمانند.

سرهنگ رمضانی با بیان اینکه متاسفانه شاهد یک شکاف عمیق بین والدین و فرزندان در استفاده از فضای سایبر هستیم، گفت: این شکاف باعث شده والدین در تربیت سایبری فرزندان خود دچار مشکل شده و نتوانند نظارت‌های لازم را بر فرزندان خود در این فضا داشته باشند.

این مقام انتظامی ادامه داد: ناکافی بودن نظارت‌ها بهترین فرصت را برای مجرمان سایبری فراهم می کند تا نه تنها از کودکان در فضای سایبری سوءاستفاده کند بلکه به آنها آسیب‌های جدی بزنند به گونه‌ای که جبران برخی از این آسیب‌ها احتیاج به زمان و هزینه‌های فراوان دارد.

وی با بیان اینکه تلاش داریم در آموزش به خانواده‌ها نه تنها تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی، بلکه راهکارهای برخورد با این مشکلات را به والدین آموزش دهیم، عنوان کرد: باید سطح هوشیاری والدین در خصوص تهدیدات و آسیب‌های فضای سایبر به آن حدی برسد که خود بدانند استفاده از فضای سایبر برای فرزندانشان باید چگونه و به چه کیفیتی باشد و فرزندان آنها مجاز به انجام چه کارهایی در این فضا هستند.

سرهنگ رمضانی همراهی و همکاری وزارت آموزش‌و پرورش را در این خصوص یک ضرورت برشمرد و یادآور شد: پلیس فتا آمادگی هرگونه همکاری و برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف سواد سایبری برای دانش آموزان کلیه مقاطع تحصیلی را دارد.

این مقام انتظامی بیان کرد: در بحث پیشگیری از آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی، خود کاربران به خصوص کودکان و نوجوانان یکی از اولویت‌های آموزشی پلیس فتا هستند که در این راستا شاهد برگزاری دوره‌های مختلف در سطح مدارس برای دانش آموزان بوده‌ایم و این برنامه برای سه ماه پایانی سال ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به فعالیت‌های ‌گروه‌های مردم‌نهاد یا همان NGOها در خصوص فضای سایبری، تهدیدات و آسیب‌های آن،گفت: نباید خیال کنیم، "اینترنت پاک" یک شعار است بلکه باید با کمک ‌گروه‌های مردم‌نهاد این امر را در کشور اجرایی کنیم و آسیب‌ها و تهدیدات فضای سایبر را به حداقل رساند.

به گفته سرهنگ رمضانی، ‌گروه‌های مردم‌نهاد می‌توانند به عنوان یک بازوی پلیس فتا در کنترل فضای سایبر، افزایش سطح دانش و آگاهی شهروندان برای برخورد با آسیب‌ها و تهدیدات نقش آفرینی داشته باشند از این رو پلیس فتا دست یاری به سوی این گروه‌ها دراز کرده و دست همکاری آنها را به گرمی می‌فشارد.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به وب سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir گفت: کاربر محور بودن وب سایت یکی از مهمترین ویژگی‌های نسخه جدید سایت پلیس فتاست که کاربران می‌توانند با استفاده از رایانه، تبلت و گوشی‌های هوشمند خود در این وب‌سایت ثبت‌نام کرده و از سرویس‌هایی که برای آنها در نظر گرفته شده استفاده کنند.

وی افزود: سرویس ویژه کم‌بینایان و روشندلان از دیگر سرویس‌های ویژه نسخه جدید سایت پلیس برای این عزیزان است که برای اولین بار در سایت‌های دولتی ارائه شده، به این‌گونه که سرویس خبرخوان، متن خبر را برای روشندلان و کم بینایان عزیز می‌خواند و حتی امکان بزرگ‌نمایی فونت محتواهای متنی در سایت طراحی گردیده تا کم بینایان عزیز خود بتوانند متن را مطالعه نمایند.

بنابراعلام پایگاه خبری پلیس، سرهنگ رمضانی با بیان اینکه تغییر رویکرد تولید محتوای پیشگیرانه از متنی به داده‌نما (اینفوگرافیک) و موشن‌گرافیک در این نسخه سایت از اولویت‌های پلیس فتا می‌باشد، یادآور شد: سایت پلیس فتا نه تنها دریچه ارتباطی این پلیس با شهروندان عزیز است بلکه شهروندان می‌توانند هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای سایبر را از این طریق به پلیس فتا اعلام کرده و از بخش‌ها مختلف آموزشی سایت نیز استفاده کنند.

جرم فتا کودکان و نوجوانان گرافیک والدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر