کد خبر: 706835 A

سخنگوی وزارت بهداشت:

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی در قید حیات هستند، اما وضعیت جسمی شان وخیم است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایرج حریرچی امروز در نشست خبری در خصوص وضعیت آیت‌الله هاشمی شاهرودی گفت: اگر چه از صبح اخبار ضد و نقیضی درخصوص ایشان منتشر شده است، اما تا چند دقیقه پیش که ما اطلاع گرفتیم ایشان در قید حیات هستند، اما وضعیت جسمی شان وخیم است.

وی ادامه داد: در خصوص این موارد اخلاق حکم می کند که خانواده فرد بیمار اطلاع رسانی کند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره استفاده از ذرت های تراریخته در تولید اسنک‌ها (پفک) گفت: موضوع نگران کننده ای در این خصوص وجود ندارد هنوز مطمئن نیستیم از اسنکهای تولید شده وارد بازار شده باشد و ما در مراحل قبل از تولید متوجه وجود این ذرتها شدیم.

حریرچی خاطرنشان کرد: ذرت هایی که برای خوراک دام وارد می شود با ارز 4300 تومان است اما ذرتهای خوراکی با ارزهای دیگر وارد می شود. این ذرتها از لحاظ شاخص های بهداشتی هیچ فرقی با ذرتهای خوراکی ندارند. تنها تخلفی است که در شرکتهای غذایی صورت گرفته و با آن برخورد خواهد شد.

وی همچنین درخصوص سقط جنین گفت: کل مجوز سقط که سختگیری بسیاری در خصوص آن وجود دارد 7000 مجوز سقط در سال گذشته بوده که برای مواردی صادر شده است که جان مادر یا نوزاد به خطر می افتاده است. متاسفانه سقط غیرقانونی بسیار در کشور وجود دارد اما آماری در این زمینه وجود ندارد. آمار مستند در این خصوص وجود ندارد اما براساس آماری که گروههای مختلف به صورت تقریبی اعلام کرده اند تا 200 هزار سقط غیرقانونی در کشور اعلام شده است. ما نظارت شدیدی در این خصوص داریم و احتمال وجود سقط در مراکز درمانی مانند بیمارستانها و درمانگاههای دولتی صفر است و در مطب‌ها نیز نزدیک به صفر است اما در مراکز غیرقانونی وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست با اشاره به تعداد پزشکان گفت: تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی در سال 1356 برابر 13428 نفر بود که از این تعداد به دلیل بازنشستگی و فوت و مهاجرت و موارد دیگر کم شده به طوری که افراد فعال و ارائه کننده خدمت در حدود ده هزار نفر هستند، چراکه در آن سال‌ها قریب به 6 هزار پزشک از آسیای جنوبی نظیر پاکستان، بنگلادش و هند در کشور حضور داشتند.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه در سال های بعد انقلاب هم با موجی از مهاجرت گروه پزشکی مواجه بودیم، با برنامه ریزی و اقدامات وسیعی که بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است، در ابتدای سال 1395، 39398 متخصص و فوق تخصص، 42422 پزشک عمومی و 26361 دندانپزشک عمومی و متخصص مجموعا 108181 نفر به صورت فعال در حال ارائه خدمت هستند و تا آخر وقت اداری دیروز، تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی کشور به عدد 173130 رسیده است و 173130 نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده اند.

حریرچی بیان کرد: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است که به تفصیل در چند هفته آینده، شاخص های مربوطه بیان خواهد شد

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین ادامه داد: هم اکنون در وزارت بهداشت، مجموعا 125369 نفر در کادر پرستاری شامل کارشناسان پرستاری و پرستاران دارای مدارک بالاتر، فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، هوشبری و نیز، دارندگان مدارک بهیاری، کمک پرستاری و کمک بهیاری در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه 90061 نفر از این تعداد از پرستاران، لیسانس  یا مدرک بالاتر دارند تصریح کرد: 78 درصد کادر پرستاری را خانم ها و 22 درصد کادر پرستاری وزارت بهداشت را آقایان تشکیل می دهند.

حریرچی خاطرنشان کرد: 53 درصد کادر پرستاری به صورت استخدام رسمی و پیمانی، 23 درصد در حال گذرندان دوره طرح و تعهدات و 24 درصد دیگر هم، عمدتا به صورت شرکتی و قرارداد خرید خدمت، مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: در سال 97 تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی 10000 نفر، در مقطع کارشناسی ارشد 1320 نفر و در مقطع دکترای تخصصی 110 نفر در 192 دانشکده پرستاری کشور در دانشگاه های دولتی و آزاد است.

 سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ملی درمان برای سکته های قلبی و مغزی گفت: برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های قلبی (بعنوان اولین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در 54 بیمارستان کشور در 24 شهر اجرا شده است.  همچنین در طی اجرای این برنامه، 35400 نفر از خدمت پیشرفته و حیاتی باز کردن عروق قلبی با آنژیو گرافی بهره مند شدند.

وی ادامه داد: با اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های مغزی (بعنوان دومین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در 55 بیمارستان کشور در 25 شهر 3520 نفر ازخدمت ترومبولیتیک تراپی و باز کردن عروق مغز بهره مند شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: درخواست می کنم مردم و مسئولان برای بستری در بیمارستان ها از مراکز دولتی و خصوصی محل زندگی خود استفاده کنند. وضعیت بیمارستان‌های ما در مراکز استانها و شهرستانها و اکثر شهرهای ۱۰۰ هزار نفری از نظر کیفیت از تهران و شهرهای بزرگ بهتر است و بازسازی در آنها انجام شده است و خواهش می کنم مسئولان محلی و فرمانداران و نمایندگان مجلس و ائمه جماعات در همان بیمارستان مناطق خود بستری شوند و به مردم نشان دهند که به بیمارستان‌های دولتی اطمینان دارند. در حال حاضر آیت الله مومن در بیمارستان دولتی شهید بهشتی قم بستری هستند و خدمت رسانی به ایشان انجام می شود.

وی درباره پرونده قاچاق پروتزهای پزشکی در استان گفت: این پرونده مربوط به قبل از سال ۹۴ است و پرونده بسیار سنگینی است و همانطور که می‌دانید ارقام بسیار سنگین در آن جابجا شده و ما در جریان آن هستیم و پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم اما مجاز به اعلام اطلاعات نیستیم ما شرمنده هستیم چرا که در یکی از خانواده های بزرگ و خدوم جامعه پزشکی تخلف صورت گرفته است و برخورد قانونی با این افراد صورت گرفته اما باید توجه داشته باشیم که این افراد متخلف برای استفاده این اقلام در برخی مراکز با افرادی رابطه برقرار کرده بودند، مشوق های مالی پرداخت می‌کردند که این خود تخلف دیگر است و تاکید می‌کنم که این پرونده مربوط به دو سه سال اخیر نیست و دادگاه آن تاکنون طول کشیده است.

وی ادامه داد با توجه به اینکه تجهیزات پزشکی شناسه دار و کوتاه شده‌اند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و دولتی و خصوصی مکلف به تامین تجهیزات پزشکی هستند و آن را ثبت کنند احتمال میزان تخلف کم شده است اما مثل هر خدمت‌رسانی دیگری نمی‌توانیم ادعا کنیم که به صفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص شایعه مصرف آنتی بیوتیک های تاریخ گذشته وارداتی و بدون کیفیت گفت: اکثر بیماران سرپایی که برای سرماخوردگی به پزشک مراجعه می‌کنند به مصرف آنتی بیوتیک به ویژه تزریقی آن احتیاج ندارند. ۹۹% همه آنتی بیوتیک های تزریقی اصلی در داخل کشور تولید می شود و احتیاجی به نوع خارجی آن نیست در برخی مطب ها نیز به دلیل عوارضی که آمپول پنی سیلین دارند از تزریق آن و تجویز آن برای بیمار اجتناب می‌کنند.

حریرچی درباره خرید و فروش دارو در خارج از داروخانه گفت: تمام تلاش ما این است که دارو در داخل داروخانه و بیمارستان به بیماران عرضه شود اما متاسفانه بازار قاچاقی از انواع داروهای تقلبی در یکی از کشورهای همسایه شکل گرفته است و داروهای داروهای مورد نیاز مردم و داروهایی که مردم بیشتر آنها را ذخیره می کنند وارد کشور می‌کنند و در مقابل داروخانه های اصلی به مردم عرضه می کنند چرا که داروخانه ها معمولا این داروها را قبول نمی کنند البته یکی دو مورد اخیر در یکی از شهرستانها داروخانه هایی که اقدام به این کار کرده بودند را شناسایی و با آنها برخورد کرده ایم اما عمدتاً این داروها یا از طریق خرید و فروش اینترنتی و با با موتور سیکلت عرضه می شود.

وی ادامه داد این بازار بدون فریب خوردن مردم شکل می‌گیرد و اگر مردم این داروها را خریداری نکنند و بازاری برای آن این داروها وجود نداشته باشد عرضه صورت نمی گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حدود یک ماه گذشته مقام معظم رهبری موافقت کردند که در حدود ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی به حوزه سلامت منتقل شود، گفت: تا دیروز بعد از ظهر از این مبلغ چیزی منتقل نشده است ما امیدواریم که ۶۴۰ میلیارد تومان از این اعتبار ظرف امروز و فردا منتقل شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره بودجه بخش درمان کشور در سال آینده تصریح کرد با توجه به شرایط کشور تغییراتی رخ داده است البته به ما قول های قابل توجه داده شده است اما با این وضعیتی که در حال حاضر داریم در بسته های طرح تحول سلامت هیچ کوتاهی رخ نخواهد داد اما در خصوص بیمه سلامت ما نگران هستیم چرا که بیمه سلامت طبق قانون برنامه سیستم باید بودجه آن بر اساس سرانه حق بیمه تامین شود متاسفانه از دولت های گذشته بودجه بیمه سلامت به صورت بودجه خطی بسته شده است و هر سال بودجه آن نسبت به سال آینده اش مثل سایر دستگاه‌ها مقداری رشد کرده است مثلاً با توجه به اجرای طرح تحول سلامت که ده میلیون بیمه شده جدید اضافه شد به همان نسبت حق بیمه پرداخت نشد یا بیمه شدگان روستایی که در حال حاضر از بیمه رایگان استفاده می‌کنند حق بیمه آنها به طور کامل به بیمه سلامت پرداخت نمی شود. ما نگران بیمه سلامت بیمه نیروهای مسلح و کمیته امداد و همین‌طور بیمه تامین اجتماعی هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز تصریح کرد: انواع مدل های پزشک خانواده داریم به طور مثال ۲۳ میلیون نفر روستایی تحت پوشش پوشش پزشک خانواده هستند در تمام روستاهای ما با توجه به نوع جمعیت آنها یا پزشک خانواده دارند که در آنجا مستقر است و یا به صورت پزشک گردشی به آنجا مراجعه می کنند و به صورت اقماری به آنها خدمت رسانی می کنند همچنین در دو استان فارس و مازندران نیز طرح پزشک خانواده اجرا می شود همچنین در حاشیه شهرها نیز نظام ارجاع و سطح بندی دولایه را اجرا کردیم در حال حاضر تقریباً همه حاشیه نشین شهرها که در حدود ۱۰ میلیون نفر هستند مراقب سلامت دارند این مراقب سلامت افراد را تحت نظر داشته و به پزشک خانواده ارجاع می‌دهند این نظام است که در بسیاری از کشورها در حال اجرا شدن است ما نیز به دلیل کمبود نیرو و بودجه از این مدل استفاده می‌کنیم مراقبان سلامت کارشناسان آموزشی از رشته‌های مختلف هستند که آموزش‌های لازم به آنها ارائه شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد افراد تحت پوشش پزشک خانواده هستند اما نکته قابل توجه این است که مدل نهایی ما برای اجرای طرح پزشک خانواده همان مدل ۱۲ گام پزشک خانواده است  که یک مدل آن در سراسر کشور اجرا می شود اما در بعضی بخش های کشور تمام قسمت های طرح پزشک خانواده در حال اجرا شدن است ممکن است در برخی نقاط کشور نیز تغییراتی در اجرای این چه اعمال کنیم.

او همچنین درباره برخورد با مدعیان طب سنتی و اسلامی گفت برخوردی که با همکاری قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی در این دو سال اخیر با مدعیان طب سنتی انجام داده ایم تقریباً یک چندم آن در سالهای قبل سابقه نداشته است با افرادی که مدعی طب سنتی هستند اما مجوز های لازم را ندارند حداکثر برخورد صورت می‌گیرد. در برخی موارد برای بستن یک محل تا مقامات بالای استانی و شهرستانی و کشوری پیش رفته ایم اما اقدامات لازم را انجام دهیم. متوسط نسخه افرادی که ادعای طب سنتی دارند ۱۵۰ هزار تومان است اما در کشورهای دیگر مکمل هایی مانند طب سنتی برای کاهش هزینه‌های دیگر است.

حریرچی ادامه داد: موارد متعددی داریم که به طور مثال با مشکل سرطان سینه مواجه هستند و قرار است جراحی شوند اما با مراجعه به این پزشکان طب سنتی منصرف شده و سرطان بیش از پیش پیشرفت کرده است ما با این مدعیان طب سنتی برخورد می‌کنیم اما قطعاً هنوز به صفر نرسیده است.

وی در خصوص چاپ کتاب‌های طب سنتی نیز گفت :برخی از کتاب‌های طب سنتی که به ائمه متصل می شوند اصلا به آنها ارتباطی نداشته چرا که چند صد سال بعد از زمان زندگی امامان یکی این کتاب را نوشته اما اسم آن را طب صادق یا طب باقر گذاشته اند. همچنین با مواردی که مطب های این افراد در مساجد نیز برگزار شده برخورد می‌کنیم و با همکاری دیگر دستگاهها با آنها نیز مقابله می‌کنیم دادگاه ویژه روحانیت و سازمان امور مساجد نیز با ما در این زمینه همکاری می‌کنند.

او در خصوص دیدار وزیر بهداشت کشورمان با وزیر بهداشت عراق گفت: ما تفاهم نامه های متعددی با کشور عراق داشتیم همچنین در ایام اربعین و غیر اربعین به صورت داوطلبانه و یا نیروهای مستشاری کمک هایی به گروه های مدافع حرم انجام شده است.

او در پاسخ به این سوال که گفته شده تعداد مبتلایان به سرطان تا ۱۵ سال آینده به دو برابر افزایش پیدا می‌کند صحت دارد یا خیر؟ تصریح کرد: درباره سرطان و بیماری های مزمن یک آمار در خصوص بروز بیماری داریم و یک آمار در خصوص شیوع بیماری. آمار بروز مواردی است که در طول یک سال ایجاد می شود و شیوع سرطان آمار دیگری دارد. فواید این ارقام با هم اشتباه گرفته نشود آمار سرطان نسبت به جمعیت نیز سنجیده می‌شود. در دنیا موارد سرطان به به صد هزار نفر سنجیده می شود بسیاری از سرطان ها نیز وابسته به سن بوده و در سنین بالا روی می‌دهند.

حریرچی خاطرنشان کرد: میزان شیوع و بروز سرطان در کشور ما نسبت به متوسط جهانی و نسبت به متوسط کشورهای مشابه پایین تر است اما مثل همه کشورهای دنیا نسبت به گذشته آمار سرطان در کشور در حال افزایش است اصلی‌ترین علت آن نیز افزایش سن است علت دوم آن عادات و فرهنگ غربی است که در غرب نیز باعث افزایش سرطان شده است مانند کم تحرکی چاقی افزایش چربی زیاد و قند عدم مصرف سبزیجات همچنین هر سرطانی دارای یک عوامل اختصاصی است به طور مثال سرطان سینه بانوان که شایع‌ترین سرطان در اکثر کشورها از جمله کشور ما است دارای علل اختصاصی مانند عدم ازدواج عدم حاملگی منجر به فرزند آوری و افزایش سن زایمان است.

وی با بیان اینکه سرطان در حال حاضر در کشور ما در حال افزایش است ادامه داد: در گذشته سرطان بیضه مردان یکی از شایع ترین سرطان هایی بود که در سنین 20 الی 30 سالگی رخ می‌داد و اکثر افراد نیز در دو سه سال اول بیماری جان خود را از دست می‌دادند در حالی که در حال حاضر افراد مبتلا به این سرطان چند دهه زندگی می کنند. تخمین هایی که برای سالهای بعد در خصوص شیوع سرطان زده می شود متفاوت است.

حریرچی ادامه داد: درخصوص دستگاه رادیوتراپی کمبود قابل‌توجهی در کشور داریم اما این گونه نیست که مریضی روی زمین مانده باشند همچنین درخصوص جراح سرطان نیز با کمبود مواجه هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر