کد خبر: 706207 A

شهردار تهران:

شهردار تهران با عنوان این مطلب که تلاش می‌کنیم وابستگی به ساخت و ساز را کاهش دهیم، تاکید کرد: باید میزان منابع مالی سالم را افزایش دهیم.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در چهارمین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران، ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت مسیح از زلزله بم یاد کرد و آن را واقعه‌ای خواند که ایران و تمام دنیا را تکان داد و در تهران نیز موضوعیت دارد و گفت: زلزله موضوعی است که باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم دو چالش عمده در داخل بدنه شهرداری نام ببریم، بدنه سنگین و غیرچابک و منابع مالی ناپایدار هستند که این دو مورد بر هم نیز تاثیرگذارند. هم باید تلاش کنیم منابع مالی پایدارمان را افزایش دهیم و هم بدنه خودمان را به راندمان اصلی برسانیم. از بدنه مدیریتی شهرداری می‌خواهم که شما هم مشارکت کنید و نقطه نظراتتان را برای آقای شیخ ارسال کنید تا ایشان آن‌ها را به شکل مدون ارائه دهند. ما ظرفیت های فراوانی برای چابک‌سازی بدون برخوردهای سلبی و با رضایت کارمندان داریم که باید آن‌ها را مورد استفاده قرار دهیم. 

شهردار تهران با اشاره به اینکه چالش های دیگری نیز داریم که باید با آنها روبه‌رو شویم، اظهار داشت: بیش از نود درصد شرکت‌‌‌کنندگان در نظرسنجی، قبل از فقر، دو چالش عمده پایتخت را آلودگی هوای تهران، که ایمنی شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ترافیک دانسته‌اند. دو مریضی مزمن که شاید آن قدر عادی شده که فکر می‌کنیم حل شدنی نیست اما تجربه‌های جهانی نشان داده است می‌‌‌‌توان این دو مشکل را حل کرد، یا به میزان قابل قبولی کاهش داد.

حناچی افزود: هفتم دسامبر ۱۹۵۲ را از خاطر نبرید. در این تاریخ چهار هزار نفر در لندن بر اثر آلودگی از بین رفتند و بعد از آن تاریخ تصمیم گرفتند سرنوشت لندن را تغییر دهند. از آن تاریخ به بعد لندن تغییر کرده است؛ جمعیت مرکز آن از ۱۲ میلیون به هفت میلیون کاهش پیدا کرده و آلودگی‌اش نیز قابل تحمل شده؛ روزهای هوای پاک نیز در این شهر افزایش پیدا کرده و در مجموع قابل زیست شده است.

شهردار تهران اضافه کرد: اگر نشود در شهر زندگی کرد یا میزان تاثیرات آلودگی همه چیز را تحت‌‌‌‌تاثیر قرار دهد، وظیفه شرعی و قانونی داریم تا این مشکل را حل کنیم و حل هم نخواهد شد جز با همراهی مردم و استفاده از سرمایه‌های اجتماعی. اینکه مردم مقابل نظام مدیریتی باشند بسیار فرق می‌کند با اینکه آن را باور کنند و در کنارش باشند. باید تلاش کنیم سرمایه‌های اجتماعی را بسیج کنیم.

حناچی ادامه داد: در مقدمه تاریخ ابن‌خلدون به تعصب و عرق سازمانی اشاره شده است. او اعتقاد داشت هر سازمانی که بتواند چنین نیرویی را در خود جمع کند، می‌تواند پیروز شود. من در کشور سازمان اجرایی بزرگ‌تر از شهرداری تهران سراغ ندارم و چیزی که می‌تواند در شهرداری تحرک ایجاد کند، همین عرق و تعصب سازمانی است. این عرق وجود دارد اما نقیصه‌هایی نیز هست و بعضی از این نقیصه‌ها ممکن است تبدیل به رفتار سازمانی شده باشد.

وی افزود: هاشمی نیز به موضوع توسعه حمل‌ونقل عمومی اشاره کردند که اصلی‌ترین هدف ماست. ما هفتاد درصد بودجه‌مان را در حوزه حمل‌ونقل عمومی مصرف می‌کنیم و اگر بیشتر مصرف نمی‌کنیم به این معنی است که دیگر بودجه‌ای نمانده تا مصرف کنیم. خوشبختانه همکارانمان هفته گذشته هفتصد میلیارد تومان از اوراق مشارکت را برای توسعه خط۷ گرفتند. واگن‌های این مسیر دارد آخرین مراحل ترخیص را طی می‌کند، اما هزینه ترخیص‌شان بسیار زیاد است که تلاش می‌کنیم حل شود.

شهردار تهران ضمن اشاره به اینکه در تاریخ مدیریت شهری در ایران ما الان در نقطه حساسی هستیم، تصریح کرد: تلاشمان بر این است که یک تغییر رویکرد ایجاد کنیم. همه سازمان باید به این موضوع حساسیت نشان دهیم چراکه زندگی خودمان، خانواده‌مان و تمام شهروندان پایتخت، مستقیم و غیرمستقیم به آن مربوط است. 

حناچی اضافه کرد: ظرف ۱۰ سال گذشته در ۱۰ کلانشهر کشور و تهران در راس آنها، بررسی شده است که میزان وابستگی به ساخت‌وساز بین ۷۰ تا ۷۵ درصد در نوسان بوده است. این یعنی شهر، مستقیم یا غیرمستقیم، از محل صدور پروانه به این موضوع وابسته بوده است. داریم تلاش می‌کنیم این وابستگی را به ۵۰ درصد برسانیم. باید میزان منابع مالی سالم را افزایش دهیم. تجربه‌های دنیا نشان داده است که خدمات خرد می تواند جایگزین شود؛ این کار بسیار سخت است اما شدنی است.

وی ادامه داد: اگر قیمت واقعی فروش تراکم را در هر منطقه محاسبه کنیم، معادل قیمت یک متر زمین در همان منطقه است. سرانه استاندارد فضای خدماتی برای هر شهروند ۵۳ متر است که ما در حال حاضر آن را ۳۵ متر مربع در نظر می‌گیریم؛ این یعنی اگر یک خانواده چهار نفری در ۱۰۰ متر زندگی می‌کنند، باید بتوانیم ۱۰۰ متر نیز برای خدماتشان آزاد کنیم، اگر این کار را نمی‌کنیم یعنی داریم یک کار بزرگ را به آینده موکول می‌کنیم.

وی اضافه کرد: ما در نقطه تغییر رویکرد هستیم و نیازمند کمک رهبری، دولت و شهروندانمان. باید به این سمت برویم و در جلسات بعدی گزارش پیشروی در این مورد را به یکدیگر بدهیم.

پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر