کد خبر: 705904 A

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه تبیین کرد:

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه گفت: اگر می‌خواهیم از انقلاب پشتیبانی کنیم باید صلاحیت‌های علمی لازم را برای این کار در خود ایجاد کنیم و پژوهش‌هایمان را به این سمت سوق دهیم.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام سید حسن میرمعزی در آیین اختتامیه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار داشت: در هفته پژوهش امسال در شورای هماهنگی نهادهای پژوهشی تصویب شد که گسترده‌تر وارد برنامه‌ریزی شویم و شعار هفته پژوهش را در این جلسه، پژوهش و علوم اسلامی نامگذاری کردند که در هر روز قرار شد که یکی از مراکز پژوهشی برنامه‌ای را در رابطه با موضوع آن روز داشته باشد که امروز هم بحث پژوهش و انقلاب اسلامی را پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بر عهده گرفته است.

وی اظهار داشت: منظور از پژوهش، فرآیند روشمند و مستند نظریه پردازی و تولید علم منجر به توسعه مرزهای علم می‌شود و منظور از حوزه، مرکز مدیریت حوزه نیست، بلکه به معنای نهاد روحانیت است که کارکردهای نهاد روحانیت در جامعه یکی علمی و دیگری تربیتی است.  

حجت الاسلام میرمعزی اظهار داشت: منظور از انقلاب اسلامی، حادثه‌ای نیست که در یک تاریخی رخ داد، بلکه جریانی است که از آن تاریخ شروع شد و ۴۰ سال از آن گذشته است و آینده‌ای پیش رو دارد.  

وی گفت: این که پژوهش حوزه چه نسبتی را باید با انقلاب اسلامی برقرار کند، به این بر می‌گردد که نقش حوزه نسبت به این انقلاب چیست؟ که از کلام امام راحل و مقام معظم رهبری استفاده می‌شود که حوزه‌ها دو نقش حمایت و پشتیبانی و نقش نصیحت و نقد و جلوگیری از انحراف را دارند.  

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه تصریح کرد: ما نسبت به انقلاب اسلامی وقتی که می‌خواهیم با کارکرد پژوهشی بسنجیم که چه وظایفی را نسبت به انقلاب اسلامی داریم، دو وظیفه کلی بر عهده مان است؛ یکی این که باید پشتیبانی کنیم یعنی در آن جایی که نظام و انقلاب نیازمند پاسخگویی به پرسش و نظریه پردازی است، باید از پایگاه منابع و داده های اسلامی پژوهش کرده و به این پرسش ها پاسخ دهیم و از این طریق نظام را پشتیبانی کنیم و جایی که احساس می کنیم که انحرافی در حال رخ دادن است، باید با نقد و بررسی عمیق جلوی انحراف را بگیریم.  

وی افزود: اگر بخواهیم این پژوهش را نسبت به این انقلاب با این دو وظیفه ای که داریم، ببینیم که در آینده باید چه کرد، قاعدتاً باید دید که مسیر آینده انقلاب به چه سمت و سویی است.  

حجت الاسلام میرمعزی درباره نقشه راه ساخت آینده اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نقشه راه آینده انقلاب را در ۵ مرحله ذکر فرمودند که جنبش و حرکت انقلابی، ایجاد نظام اسلامی، ساخت و بناکردن حکومت اسلامی با تعبیر دولت اسلامی، جامعه اسلامی و امت و تمدن نوین اسلامی است.  

وی اظهار داشت: با توجه به این که انقلاب داعیه اصلی‌اش این است که می‌خواهیم جامعه را بر اساس اسلام بنا کنیم و تمدن نوین اسلامی را برپا کنیم، تمامی این‌ها باید مبتنی بر اسلام باشد و نهادی که توانایی و صلاحیت پژوهش، پاسخگویی و رفع نیاز را در این مراحل دارد، حوزه‌های علمیه و روحانیت هستند.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه گفت: باید خود را آماده کنیم که اگر می‌خواهیم از انقلاب پشتیبانی کنیم و وظیفه نصیحت را نسبت به انقلاب اجرا کنیم، باید صلاحیت‌های علمی لازم را برای این کار در خود ایجاد کنیم و پژوهش‌هایمان را به این سمت سوق دهیم.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه تصریح کرد: در مرحله سوم از نقشه راه آینده انقلاب که دولت اسلامی است، در حال حرکت هستیم؛ البته این مراحل تقدم و تأخر رُتبی دارند، نه زمانی و به نوعی با هم اتفاق می‌افتند. اما ممکن است عنایت کسانی که می‌خواهند کاری انجام دهند در این مرحله بیشتر باشد.  

وی اظهار داشت: اکنون در موقعیتی هستیم که باید دولت اسلامی را برپا کنیم و برای این مسأله باید پاسخ‌های روشنی داشته باشیم که ساختار حکومت اسلامی چیست و چه ساز و کارهایی دارد.  

حجت الاسلام میرمعزی با اشاره به دو کارکرد الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت گفت: در مرحله جامعه اسلامی و تمدن اسلامی هم با مطرح شدن الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت خود به خود وارد این مرحله شده ایم، چرا که این الگو دو نقش و کارکرد دارد، یکی کارکرد بیرونی دارد که نقشه راه ساخت تمدن نوین اسلامی می باشد و همچنین کارکرد درونی دارد و دیگری این است که دولت و جامعه ما را منسجم می کند و جلو می برد که وارد هر سه مرحله شده ایم و حوزه ها باید نسبت به این مراحل پاسخگو باشند.  

وی گفت: متأسفانه ما که در بخشی از این جریان قرار گرفتیم و حضور داریم، ظرفیت های حوزه برای این گونه نقش ها در این مقطع زمانی کافی نیست و باید سیاستگذاری های خوب و روشن و امکانات و منابع خوبی برای این کار فراهم شود که حوزه ها در این جهت بتوانند در آینده ای نه چندان دور، نقش خود را به نحو وافی و کافی در رابطه با انقلاب اسلامی ایجاد کنند.

انقلاب حوزه های علمیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر