کد خبر: 705240 A

فرمانده انتظامی استان هرمزگان از کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق کشور به میزان 287 میلیون لیتر در استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، سردار"عزیزاله ملکی" در تشریح این خبر، اظهارداشت: اواخر سال گذشته، در پی کسب خبری تحت عنوان قاچاق گسترده فرآورده های نفتی پالایشگاهی به پلیس آگاهی هرمزگان، رسیدگی به این موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: کارآگاهان با انجام اقدامات اطلاعاتی، فنی و نیز تحقیقات میدانی دریافتند افرادی به صورت سازمان یافته با بارنامه های جعلی اقدام به خرید گسترده محصولات نفتی در سطح استان هرمزگان و استان های همجوار می کنند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: قاچاقچیان  پس از دپو مواد نفتی خریداری شده در انبار، به نام شرکت ثبت شده که وجود فیزیکی ندارد؛ سوخت مورد نیاز کشور تحت عنوان فرآورده های صادراتی را  به داخل اسکله شهید رجایی منتقل کرده و در داخل مخازن اجاره ای نگهداری و با کشتی از کشور خارج می کردند.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان تصریح کرد: کارآگاهان پس از هماهنگی با مقام قضائی،  7 نفر از افراد مرتبط با این موضوع را در اردیبهشت ماه امسال در بندرعباس دستگیر کردند؛ در بازرسی از شرکت مذکور، بارنامه های جعلی کشف، کشتی بارگیری شده توقیف و نمونه های موجود به آزمایشگاه ارسال شد.

وی ادامه داد: پس از اخذ جوابیه، مشخص شد نمونه های موجود، با بارنامه ها مغایرت داشته که  17 میلیون لیتر سوخت در مرحله اول احراز و بخشی از آن ضبط شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان تصریح کرد:  با بررسی تخصصی از اسناد و مستندات، محرز شد این شرکت علی رغم اینکه صرفا می بایست محصولات مندرج در پروانه بهره برداری خود را صادر می کرد، فرآورده های نفتی مورد استفاده کشور را به صورت غیر مجاز خریداری و با استفاده از فاکتورهای صوری، استفاده مکرر از یک فاکتور و نیز سایر شیوه های جعل با تبانی و پرداخت رشوه، 287 میلیون لیتر مواد نفتی را به صورت قاچاق از کشور خارج و ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد کنند.

بنابراعلام پایگاه خبری پلیس، فرمانده انتظامی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: 26 آذر ماه امسال، کارآگاهان پلیس استان موفق شدند متهمان اصلی شامل مالک و اعضای هیئت مدیره شرکت در تهران را دستگیر کنند.

سردار ملکی در خاتمه با بیان اینکه در مجموع 12 نفر در این رابطه دستگیر شده اند، گفت: پرونده مذکور شامل 28 جلد در محاکم قضائی با قاطعیت در حال رسیدگی است.

اقتصاد کشور فرآورده های نفتی قاچاق کشتی هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر