کد خبر: 704045 A

ستاد معاینه فنی مطرح کرد:

ستاد معاینه فنی پایتخت اعلام کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده خودروهای سنگین دودزا، وضعیت خودرو را با تماس با سامانه ۱۸۸۸ گزارش کنند.

به گزارش ایلنا، ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اکیپ واحد سیار تست کنار جاده‌‌‌‌ای به همراه پلیس از ابتدای مهرماه نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی دو هزار و ۱۳۰ دستگاه خودروی سنگین در سطح شهر اقدام کرده که از این تعداد ۸۵ درصد آن دارای معاینه فنی و ۱۵ درصد از آن فاقد معاینه فنی بوده است. قابل ذکر است پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودروها معاینه فنی ۴۳۴ دستگاه خودرو به علت مردودی در آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع ۷۳۳ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شده‌‌‌اند.

با عنایت به اهمیت تاثیر آلایندگی خودروهای سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالا بودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به طبع عدم ناپایداری این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی موجب شد که ستاد معاینه فنی نسبت به پایش مستمر و کنترل مضاعف این خودروها در شهر تهران چاره‌‌‌اندیشی کرده و با الگوبرداری از سایر کشورهایی که در زمینه کنترل آلودگی هوا موفق بوده‌‌‌‌اند نسبت به تشکیل اکیپی فنی با تجهیزات مورد نیاز تست آلایندگی به همراه عوامل اجرایی پلیس اقدام کند. در این طرح که یک ماه پیش از شروع مرحله دوم طرح کاهش از ابتدای مهرماه آغاز شده شهروندان و گزارش‌‌‌های مردمی به عنوان مهمترین بخش در شیوه کنترل خودروهای سنگین در حال تردد در شهر در نظرگرفته شده و به نحوی از مشارکت مردم در جهت کنترل و پایش خودروها استفاده شده است.

شهروندان می‌‌‌توانند در صورت مشاهده خودروهای سنگین دودزا، وضعیت خودرو را با تماس با سامانه ۱۸۸۸ گزارش کنند و این واحد به همراه پلیس بلافاصله نسبت به توقف خودرو و بررسی وضعیت آلایندگی اقدام خواهد کرد.

تاکنون بالغ بر ۹۰ گزارش از سوی شهروندان به این سامانه اعلام شده که حتی دو مورد از آن منجر به فک پلاک و اعزام به تعمیرگاه شده است.

بنابر تمهیدات انجام شده توسط ستاد معاینه فنی درخصوص افزایش ظرفیت کاری مراکز، میزان مراجعات به مراکز در شرایط عادی بوده و شهروندان می‌‌‌توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کند. در حال حاضر ۱۳ مرکز معاینه فنی ثابت دارای ۴۰ خط و سه واحد سیار تک خطه معاینه فنی در حال فعالیت و ارائه خدمات به شهروندان است و در چند روز آتی دو مرکز معاینه فنی ثابت دو خطه و دو واحد سیار تک خطه به این تعداد مراکز رسماً اضافه خواهد شد.

ستاد معاینه‌ فنی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران ستاد معاینه فنی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر