کد خبر: 702225 A

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان:

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان هشدار داد: اگر مسئولان گوش خود را برای شنیدن مشکلات روستائیان و عشایر تیز نکنند با موج دیگری از مهاجرت روبه رو خواهیم بود.

به گزارش ایلنا، محمدرضا واعظ مهدوی در مراسمی که به پاس ۴۰ سال خدمتش در حوزه مددکاری اجتماعی برگزار شد، به اهمیت توجه به مشکلات آحاد جامعه و به ویژه روستائیان پرداخت و گفت: اگر مسئولان گوش خود را برای  شنیدن مشکلات روستائیان و عشایر تیز نکنند با موج دیگری از مهاجرت روبه رو خواهیم بود.

وی روستائیان و عشایر با اشاره به آشنایی اش با شهید حسن اجاره­‌دار که از محصلان رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه ملی (شهید بهشتی) بود، اظهار داشت: آن زمان ما در دانشگاه جمع می‌‌شدیم و جلساتی را با موضوع مددکاری برگزار می‌‌‌کردیم و ایشان مفهوم انقلاب را با مددکاری برای ما معنا کرد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان با اشاره به اینکه پیش و پس از انقلاب توفیق داشته است نزد شهید بهشتی شاگردی کند، ایشان را یکی از عوامل مهم در توجه به مساله مددکاری دانست و تصریح کرد: تاکید شهید بهشتی این بود که آرمان ما ارتقای شرایط اجتماعی مردم است.

واعظ مهدوی با اشاره به جمله معروف «گوش شنوایی باشیم برای کسانی که صدایشان به جایی نمی‌‌رسد»، از مرحوم عالی‌‌نسب که بر تمبر یادبودش نقش بسته، خاطرنشان کرد: این جمله نصیحتی بود که مرحوم عالی‌‌نسب همیشه به ما داشتند و من امروز خوشحالم که در خدمت کسانی هستم که صدایشان در هیاهوها شنیده نمی‌‌شود.

وی با بیان اینکه امروز روستائیان و عشایر از اقشار مظلومی هستند که گوش مسئولان برای شنیدن صدایشان باید تیز باشد، ابراز داشت: روستائیان حتی توان اعتراض کردن هم ندارند. آنها نمی‌‌توانند سروصدا کنند، اعتراض کنند، تظاهرات کنند یا بیایند جلوی مجلس جمع بشوند بلکه آنها از سر ناچاری به حاشیه شهرها پناه می‌‌برند.

این استاد دانشگاه افزود: تجربه به ما نشان داده است که روستائیان نسبت به فشارها و مشکلاتشان بی‌‌‌صدا واکنش نشان می‌‌دهند.

واعظ مهدوی با بیان اینکه تاکنون ایران دو موج بزرگ مهاجرت را تجربه کرده است اولین موج را مرتبط با اصلاحات عرضی دانست، موجی که بسیاری آن را در وقوع انقلاب موثر دانستند و موج دوم را به تورم و گرانی دهه هفتاد مرتبط دانست و عنوان کرد: در شرایط فعلی ما در وضعیتی قرار داریم که امکان بروز موج سوم هم هست.

وی با برشمردن آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌‌نشینی یادآور شد: رفتن به حاشیه یعنی عدم برخورداری هم از امکانات روستایی و هم شهری که با آسیب‌‌های اجتماعی زیادی هم همراه است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اضافه کرد: اگر برنامه‌‌‌ریزی و فعالیت‌‌‌‌های ما به سمت و سویی حرکت نکند که برابری و برخورداری همگانی از نعمت ها را محقق نکند بروز موج سوم حاشیه‌‌نشینی اجتناب‌‌ناپذیر است.

واعظ مهدوی، عدالت گستری را یکی از آرمان های انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: همه ما باید تلاش کنیم این آرمان به بهترین نحو تحقق یابد.

محمدرضا واعظ مهدوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر