کد خبر: 702160 A

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت مطرح کرد:

مدیرکل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به همکاری این سازمان با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق، قوه قضائیه و نیروی انتظامی در برخورد با قاچاق و تقلب در حوزه دارو و غذا تاکید کرد: بازرسی از داروخانه‌ها و سطح عرضه به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و نتایج آن منعکس و با تخلفات برخورد می‌شود.

به گزارش ایلنا، شهریار اسلامی‌‌‌تبار در همایش مقابله با فساد در حوزه قاچاق و تقلب کالاهای سلامت، با بیان اینکه فساد در دو بخش اداری و اقتصادی دسته‌‌بندی می‌شود، کفت: هرگونه تعارض منافع در حوزه غذا و دارو در بخش فساد اداری قرار می گیرد و تلاش می کنیم که آن را به حداقل برسانیم. بخش فساد اقتصادی نیز بیشتر شامل موضوع قاچاق و تقلب می شود.

وی ادامه داد: دانشگاه‌‌های علوم پزشکی اقدامات خود را در عرصه مبارزه با فساد در حوزه‌‌‌های مختلف را در نمایشگاه جنبی این کارگاه آموزشی به نمایش گذاشتند.

مدیرکل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه دوره آموزش برای برخورد با قاچاق و تقلب که از مصادیق فساد و اقتصاد است، برای مدیران گنجانده شد، اظهار داشت: گزارش بازرسی در پنج بخش دارو، فراورده‌های غذایی، مکمل، فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی در داروخانه‌ها و مبادی توزیع در این کارگاه آموزشی ارائه شد.

اسلامی‌‌‌تبار با بیان اینکه اقدامات مقابله‌ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی‌شود، تصریح کرد: به همین دلیل رتبه‌ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد، در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی با بیان اینکه قاچاق و تقلب می‌‌‌تواند به اقتصاد و نظام سلامت آسیب‌‌‌های جدی وارد کند، خاطرنشان کرد: هر سه قوه تلاش‌‌‌‌‌های بسیاری در حوزه تقنینی، اجرایی و قضایی برای مبارزه با فساد دارند، اما انعکاس این اقدامات ضعیف است و نشانگر خدمات و زحمات نیست.

به گفته مدیرکل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو، سازمان شفافیت بین‌‌‌الملل با در نظر گرفتن مولفه‌های گوناگون نظیر عملکرد دولت در امور سیاسی، مدنی، اقتصادی و اجتماعی میانگین فساد اداری در دستگاه‌های دولتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه ١٣٠، در سال ۲۰۱۶ رتبه ١٣١ و در سال ٢٠١٧ رتبه ١٣٠ را در میان ۱۶۷ کشور عضو سازمان شفافیت بین‌الملل از نظر ادراک فساد به خود اختصاص داده است.

اسلامی‌تبار افزود: البته بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران با پنج پله صعود وضعیت بهتری داشته است اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد.

سازمان غذا و دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر