کد خبر: 702115 A

ولایتی عنوان کرد:

رئیس هیات موسس و امنا دانشگاه آزاد گفت: علم متعلق به تمام بشریت است و کسی حق ندارد آن را تنها برای خود در انحصار دانسته و یا دیگران را با اعمال تحریم های مختلف از دستیابی به آن محروم کند.

به گزارش ایلنا، در مراسم افتتاحیه کنفرانس اتحادیه بین‌المللی موسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا ۲۰۱۸ (آسایهل)  پیام علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.

در متن این پیام آمده است: «شرکت شما اساتید فرصت ارزشمندی است که بیشتر بتوان درخصوص نقش دانشگاه‌ها و دانشگاهیان در توسعه و پیشرفت جوامع، به خصوص جوامع آسیایی تبادل نظر کرده و به ویژه همکاری میان دانشگاه های عضو انجمن را ارتقا بخشید.

آسیا به عنوان قاره کهن، در حال تبدیل شدن به یک قدرت جدید در سطح جهان است هر چند در این راه با موانع و دشمنانی نیز رو به روست که پیشرفت های کشورهای آسیایی در حوزه های مختلف علمی را به عنوان تهدیدی برای سیطره قدرت خود می دانند چراکه آنها رهبری خود بر جهان را مبتنی بر اقتدار در تمامی زمینه ها از جمله نظامی، اقتصادی و سیاسی و به ویژه علمی می بینند، چراکه پایه همه قدرت ها علم است.

بنابراین با پیشرفت علمی مستقل کشورها اقتدار انحصاری هر قدرتی به خطر می افتد پس آنان که به دنبال انحصار قدرت جهانی هستند با رشد علمی مستقل کشورهای دیگر به مقابله برمی خیزند.

امروزه قدرت نرم، جایگاه ویژه‌ای نسبت به قدرت سخت یافته که محور اصلی آن نیز تولید علم و فناوری است و این یکی از دلایل مهم نگرانی سلطه‌طلبان است.

گسترش روابط علمی و انجام پروژه های مشترک کاربردی راه پیشرفت سریع کشورهایی است که می‌خواهند قدرت نوظهور شوند پس باید به سوی این نوع همکاری ها با جدیت پیش رفت، هرچند در برخی نقاط جهان این امر مخالفانی هم داشته باشد.

شرایط پر ابهام بین‌المللی، درهم‌ریختگی وضعیت اقتصاد جهان و قرار گرفتن صحنه بین‌الملل در دوره انتقال اقتضا می‌کند که کشورهای آسیایی ارتباط بیشتری با هم داشته باشند و این امر تنها برعهده سیاستمداران کشورها نیست، بلکه در این میان دانشگاه‌ها، مراکز علمی، دانشگاهیان، اندیشمندان و فرهیختگان جایگاه ویژه ای دارند.

درخصوص پیشرفت‌های علمی، ما در ایران تجربیات خوبی داریم و به طور نمونه توانسته‌ایم تعداد دانشجویان را که در قبل از انقلاب حدود ۱۷۰ هزار نفر بود به حدود ۴ میلیون نفر بعد از انقلاب برسانیم، ایران هم‌اکنون در زمینه‌های مختلف از جایگاه مناسبی در سطح منطقه و جهان برخوردار است و به طور مثال در بخش نانو، جزو ۱۰ کشور برتر جهان، ژنتیک اول منطقه و ۱۶ جهان، هوافضا اول منطقه و ۱۵ جهان و دیگر زمینه ها هستیم که آماده ایم این تجربیات را در اختیار دانشگاه های دیگر نیز قرار دهیم.

باید بر این‌نکته تاکید کنم علم متعلق به تمام بشریت است و کسی حق ندارد آن را تنها برای خود و در انحصار دانسته و یا دیگران را با اعمال تحریم های مختلف از دست یابی به آن محروم کند.

هرچند که این تحریم ها در مقابل اراده ملت ها بی‌تاثیر است و به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران که در تمام سال های پس از پیروزی مورد تحریم های مختلف آمریکا قرار گرفته بنا به گزارش های مراجع بین ‌لمللی در سال ۲۰۱۶ به جایگاه ۱۶ علمی جهان و اول خاورمیانه دست یافته است در حالی که در سال ۱۹۹۶ رتبه ۵۳ علمی در جهان را داشت.

مجددا اعلام می کنم ما آماده همکاری با دانشگاه هایی که در منطقه علاقه‌مند به همکاری باشند، هستیم و به گرمی دست آنها را می‌فشاریم و اگر بخواهیم قاره آسیا که مهد تمدن بشری است، مجددا در عصر جدید به قاره ای تمدن ساز تبدیل شود، راهی جز همکاری های مشترک در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های علمی و فناوری نخواهیم داشت.»

اقتصادی و سیاسی ایران توسعه و پیشرفت دانشگاه آزاد رشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر