کد خبر: 701908 A

مدیرکل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به همکاری این سازمان با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق، قوه قضائیه و نیروی انتظامی در برخورد با قاچاق و تقلب در حوزه دارو و غذا، گفت: بازرسی از داروخانه ها و سطح عرضه به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و نتایج آن منعکس و با تخلفات برخورد می شود.

 نظارت و برخورد قاطع با تخلفات حوزه غذا و دارو

به گزارش ایلنا، شهریار اسلامی تبار در «همایش مقابله با فساد در حوزه قاچاق و تقلب کالاهای سلامت» با بیان این که فساد در دو بخش اداری و اقتصادی دسته بندی می شود، افزود: هرگونه تعارض منافع در حوزه غذا و دارو در بخش فساد اداری قرار می گیرد و تلاش می‌کنیم که آن را به حداقل برسانیم. بخش فساد اقتصادی نیز بیشتر شامل موضوع قاچاق و تقلب می شود.

مدیرکل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشکی اقدامات خود را در عرصه مبارزه با فساد در حوزه‌های مختلف را در نمایشگاه جنبی این کارگاه آموزشی  به نمایش گذاشتند.

وی با بیان اینکه دوره آموزش برای برخورد با قاچاق و تقلب که از مصادیق فساد و اقتصاد است، برای مدیران گنجانده شد، عنوان کرد: گزارش بازرسی در ۵ بخش دارو، فراورده های غذایی، مکمل، فراورده های آرایشی و بهداشتی و تجهییزات پزشکی در داروخانه ها و مبادی توزیع در این کارگاه آموزشی ارائه شد.

 اسلامی تبار با بیان اینکه اقدامات مقابله ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی شود، عنوان کرد: به همین دلیل رتبه‌ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد، در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی با بیان اینکه قاچاق و تقلب می‌تواند به اقتصاد و نظام سلامت آسیب‌های جدی وارد کند، عنوان کرد: هر سه قوه تلاش‌های بسیاری در حوزه تقنینی، اجرایی و قضایی برای مبارزه با فساد دارند اما انعکاس این اقدامات ضعیف است و نشانگر خدمات و زحمات نیست.

به گفته وی  سازمان شفافیت بین الملل با در نظر گرفتن مولفه های گوناگون نظیر عملکرد دولت در امور سیاسی، مدنی، اقتصادی و اجتماعی میانگین فساد اداری در دستگاه‌های دولتی را مورد ارزیابی قرار می دهد. ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه ١٣٠، در سال ۲۰۱۶ رتبه ١٣١ و در سال ٢٠١٧ رتبه ١٣٠ را در میان ۱۶۷ کشور عضو سازمان شفافیت بین الملل از نظر ادراک فساد به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: البته بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ ، جمهوری اسلامی ایران با پنج پله صعود وضعیت بهتری داشته است، اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد.

مدیر کل بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو شهریار اسلامی‌تبار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر