کد خبر: 701315 A

از سوی سازمان شهرداری‌ها؛

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌‌های کشور از تهیه دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک از سوی این سازمان با همکاری شهرداری‌های فعال در این حوزه و ابلاغ آن به استانداری‌ها خبر داد.

به گزارش ایلنا، هیربد معصومی با بیان مطلب فوق گفت: دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک در اجرای بندهای (۶) و (۲۱) ماده (۵۵) قانون شهرداری‌‌‌ها مبنی بر تاسیس و احداث ساختمان‌‌‌های موردنیاز برای فضای بازی و باغ کودکان و کمک مالی به راه‌‌اندازی و مدیریت آنها تهیه شده است.

وی ادامه داد: دیگر مرجع تهیه این دستورالعمل، مصوبه شورای عالی استان‌ها در زمینه طرح شهر دوستدار کودک در زمینه تکلیف شهرداری‌ها برای مناسب‌‌سازی و ایمن‌‌‌سازی فضاهای عمومی، ایجاد راه‌های امن به مدرسه و ایجاد مراکز مخصوص رفاهی ویژه کودکان شیرخوار است.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌‌‌ها و دهیاری‌‌‌‌‌های کشور افزود: این دستورالعمل شامل شش ماده با عناوین "تعاریف و مفاهیم"، "دامنه کاربرد و شمول اجرای دستورالعمل"، "چشم‌‌‌‌انداز، ماموریت و اهداف"، "شورای اجرایی و ساختار سازمانی"، "اصول و ضوابط برنامه‌‌‌ریزی و طراحی شهر دوستدار کودک"، "نظارت و پایش" و دو پیوست با عناوین" اصول طراحی فضاهای بازی کودکان" و "فرایند کلی مکان‌‌‌یابی فضاهای دوستدار کودک بر اساس مقیاس‌‌های عملکردی" است.

معصومی اهداف عمده تهیه این طرح را ایجاد بسترهای لازم برای بروز استعدادها و خلاقیت‌‌‌های کودکان و نوجوانان در شهر، توسعه، نظارت، استانداردسازی، سطح‌‌بندی و نظام‌‌‌‌مندی فضاهای فعالیتی کودکان در شهر، تامین امنیت و ایمنی جهت حضور فعال و با نشاط تمامی کودکان و نوجوانان در شهر و افزایش فرصت‌‌‌‌‌های شادی و ملاقات کودکان با یکدیگر در شهر و محلات شهری و کمک به ارتقای سلامت جسمی و روانی کودکان، ذکر کرد.

وی اضافه کرد: صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از شهرهای فعال در اجرای این دستورالعمل حمایت می‌‌کند. 

هیربد معصومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر