کد خبر: 699921 A

سید اسدالله جولایی خبرداد:

نشست مشترک اعضای فراکسیون خانواده مجلس با حضور نمایندگان سازمان بهزیستی، کمیته امداد و مدیرعامل این نهاد حمایتی در فراکسیون زنان و خانواده مجلس برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سید اسدالله جولایی در این نشست تخصصی با اشاره به کاهش تعداد طلاق در نیمه نخست سال‌جاری گفت: هرچند این آمار موجب خرسندی است اما باید توجه داشته باشیم براساس گزارش ارایه شده تعداد ازدواج‌های انجام شده نیز به‌دلیل مشکلات معیشتی و دیگر مسائل فرهنگی کمتر شده است. به‌نحوی‌که عده‌ای هرچند به مزاح اما این‌گونه و با اغراق عامل اصلی طلاق‌ها را ازدواج اعلام می‌کنند.

وی ضمن تاکید بر اجرای نظامند سیاست‌های اجرایی کاهش طلاق و پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن افزود: امروز برای افزایش واقعه طلاق بین جوانان و حتی بعضا سالمندان دلایل متعددی ارایه می‌شود که شاید یکی از وجوه آن چه خوب یا چه بد ریختن قبح فصل یک رابطه مشترک است. امروز طلاق برخلاف سال‌های دور یک فاجعه غیرقابل وصف نیست و برای بسیاری از زوجین یک تصمیم عاقلانه و طبیعی است که موجبات سرور آنها و حتی اطرافیان را دنبال دارد. شادی ناشی از جشن طلاق با همه مذمت آن نزد این گروه از همین زاویه نگاه نشات می‌گیرد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور تصریح کرد: امروز طلاق‌ها بیش از آن‌که معطوف به مسائل مالی و کمبود اقتصادی باشند مربوط به فقر فرهنگی و تهاجم فرهنگ غرب است که در این بخش تلاش شده با منطقی خواندن اموری، چون عدم تقید فرد نسبت به همسر و اعمال محدودیت در مواجه با فرزند با تاکید بر نشانه‌های مدنیت و مقتضیات زیست در دنیای مدرن این شیوه زندگی تبلیغ و ترویج پیدا کند.

وی اظهار کرد: مشقت بار بودن زندگی و مخارج سنگین آن برای جوانان امروز منجر به افزایش سن ازدواج شده و آن‌هایی هم که در نهایت موفق به تشکیل خانواده می‌شوند، چون شخصیت‌شان در زندگی مجردی پخته شده و انواع آسیب‌های فردی و رفتاری را دیده یا تجربه کرده‌اند لذا قابلیت انعطاف و تطبیق‌شان با دیگران علی‌رغم رفتار‌های سنجیده آنها در کمترین حدّ ممکن قرار دارد. گروهی که به‌قول عامه امروز سن ازدواج‌شان در ایران به تاخیر افتاده جمعیتی بالغ بر ۱۳ میلیون نفر گزارش شده است.

جولایی توخالی بودن برخی از وعده‌های مسئولان را هم از دیگر دلایل بالا بودن آمار ازدواج در کشور مطرح کرد و افزود: در زمینه کنترل آمار طلاق امروز فعالیت و جلسات برخی نهاد‌ها را باید مصداق بارز تهیه نوشدارو پس از مرگ سهراب قلمداد کنیم، از باب نمونه کافی است به قانون تسهیل ازدواج (مصوب آذر ۱۳۸۴) نگاهی بیاندازیم تا ببینیم تا چه میزان از وعهده‌ها در قالب قانون و الزام دستگاه‌ها و مسئولان محقق شده است. در این بخش صحبت تنها عدد ریالی و دیگر تسهیلات نیست.

سازمان بهزیستی سید اسدالله جولایی ستاد دیه کشور فراکسیون زنان و خانواده مجلس فراکسیون خانواده مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر