کد خبر: 699145 A

مدیر کل بهزستی استان تهران:

مدیر کل بهزیستی استان تهران از نگاه معیوب به بیماران ایدز انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، همایش روزجهانی ایدز (۲۰۱۸) با عنوان حمایت‌های روانی اجتماعی از مبتلایان به ایدز با حضور فرید براتی سده؛ رییس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور، گلاره مستشاری کارشناس ارشد کاهش تقاضا هماهنگ‌کننده برنامه کشوری ایدز، خسرو منصوریان؛ مددکار اجتماعی موسس انجمن گروه احیا ارزش‌ها، داریوش بیات‌نژاد؛ مدیر کل بهزستی استان تهران، احمدرضا پرنده، مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، کامبیز محضری هماهنگ کننده برنامه کشوری ایدز در سازمان بهزیستی صبح امروز در سازمان بهزیستی استان تهران برگزار شد.

بیات نژاد، مدیر کل بهزستی استان تهران در ابتدای این نشست عنوان کرد: روز گذشته روز جهانی معلولان بود و بحث‌های زیادی هم صورت گرفت و برخی تبریک گفتند، اما چنین مناسبت‌هایی تبریک ندارد و فقط یک گرامیداشت است و قدردانی و قدرشناس از کسانی است که منشا کار، خدمت و هم دردی هستند. امروز هم بحث و بررسی بیماری ایدز است.ما نیز از افرادی که در خط مقدم این حوزه هستند قدردانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: ایدز نیز مانند سایر بیماری‌ها فقط یک بیماری است اما نگاهی که وجود دارد یک نگاه معیوب و نگاهی است که جای سوال و اشکال دارد و اساسا مهمترین اقدام ما باید تغییر نگاه و نگرش باشد و باید در این زمینه کار عمیق فرهنگی صورت بگیرد.

مدیر کل بهزستی استان تهران گفت: پیش‌تر وقتی که شخصی به خارج از کشور می‌رفت، نگاه‌های منفی زیادی به آن می‌شد در حالی که شاید در آن کشور برای او اتفاقات مثبتی بیفتد. همین نگاه بدبینانه و منفی نیز به بیماری ایدز وجود دارد‌.

بیات نژاد گفت: افراد مبتلا به ایدز نیاز دارند که دیده شوند ولی باید نگاه‌های ما اینطور باشد که ایدز مثل ده‌ها و صدها بیماری دیگر می‌تواند دلیل خاص خودش را داشته باشد. حتی مشخص نیست که فرد بیمار آیا خودش در این بیماری مقصر بوده یا شرایط موجب شده او به این بیماری مبتلا شود.

او افزود: اینها بخشی از افراد جامعه هستند و شاید خودشان در این گرفتاری کم ترین نقش را داشته باشند.باید تمام نهاد‌های متولی و دستگاه‌ها در تغییر این نگاه کمک کنند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران در پایان گفت: به دلیل امکاناتی مثل اینترنت تغییر نگاه‌های فرهنگی نیز می‌تواند به سرعت رخ بدهد‌. ما در کنار کارهای دیگرمان باید در راستای این تغییر نگرش تلاش کنیم. بحث اشغال و درمان این افراد نیز از جمله مسایل آنها است که باید  تغییرات اساسی داشته باشد. زیرا آنها در شرایط فعلی جامعه مظلوم واقع شده‌اند. از این رو باید نکاتی که می‌تواند دغدغه این افراد را حل کند در دستور کار قرار دهیم.

مدیر کل بهزستی استان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر