کد خبر: 698008 A

از سوی شهرداری تهران پیگیری می شود؛

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از تزریق مازاد برق تولید شده از انرژی‌‌های تجدیدپذیر به شبکه برق سراسری توسط شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش ایلنا، صدرالدین علیپور با بیان اینکه سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی که از سال‌‌‌ها پیش پایه و اساس موازنه‌ انرژی را در اقتصاد جهان تشکیل می‌داد، در آینده‌‌‌ای نه چندان دور به اتمام خواهد رسید، گفت: مصرف فزاینده آنها باعث تولید گازهای گلخانه‌‌ای، بروز آلودگی هوا و سایر آلودگی‌‌‌های محیطی، پدید آمدن تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی و دیگر پیامدهای منفی وابسته به آن شده است.

وی ادامه داد: کشور ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد ولی بیش از دو درصد گازهای گلخانه‌ای دنیا را تولید می‌کند، از سوی دیگر متوسط مصرف سرانه انرژی در ایران چهار الی پنج برابر متوسط مصرف سرانه دنیا و برای مثال ۱۷ برابر مصرف سرانه کشور ژاپن است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اذعان اینکه ایران بزرگترین کشور یارانه‌‌‌دهنده در جهان برای مصرف سوخت‌‌های فسیلی است، اظهار داشت: وضعیت کشور ایران چه از لحاظ تولید و مصرف انرژی، چه از لحاظ وابستگی به سوخت‌‌های فسیلی و چه از لحاظ آلودگی محیط زیست، وضعیت مطلوبی ندارد.

علیپور افزود: در این زمینه نیازمند تصمیم‌گیری‌‌هایی تعیین‌کننده و اقداماتی قاطع در کوتاه‌‌‌مدت در مقیاس‌‌‌های محلی و منطقه‌‌‌ای هستیم تا از تأثیرات و پیامدهای بیشتر بحران‌‌های محیط زیستی ناشی از مصرف سوخت‌‌های فسیلی جلوگیری کرده و با تغییر رویه به سوی دستیابی به توسعه پایدار گام برداریم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌‌‌حل‌‌‌ها جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی‌‌‌های نو و تجدیدپذیر است، تصریح کرد: از جمله سیاست‌های شهرداری تهران توسعه انرژی‌‌‌های نو در سطح شهر است و این مجموعه در جهت الگوسازی و فرهنگ‌‌سازی توسعه انرژی‌‌‌های نو اقدامات متعددی را در دست اقدام دارد که در صورت حمایت‌‌های مالی و معنوی اقدامات مؤثرتری در مقیاس بزرگتر جهت توسعه استفاده از انرژی‌‌های نو صورت خواهد گرفت.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه کرد: تقریباً هر ساله با آغاز فصل گرما و افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در کشور افزایش یافته و ظرفیت عملی تولید برق در کشور جوابگوی نیاز مصرفی در روزهای پیک مصرف تابستان نیست و منجر به قطعی برق می‌شود.

علیپور ادامه داد: طبق اسناد فرادستی مصوبه هیأت وزیران "تأمین حداقل بیست درصد برق مصرفی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر" مصوبه "الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در شهر تهران" و مصوبه "الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف"، مجموعه شهرداری تهران را بر آن می‌‌دارد تا به عنوان یک نهاد تأثیرگذار اقدامات عملی و اجرایی در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی را در راستای تحقق این اسناد به انجام رساند.

وی افزود: بر این اساس شهرداری تهران نیز تدریجا و با برنامه‌‌‌‌ریزی مناسب باید در مسیر توسعه کاربرد انرژی‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر گام بردارد که ضمن تأمین مصرف مورد نیاز مجموعه خود، تزریق مازاد تولید برق خود را به شبکه سراسری داشته باشد که می‌‌‌تواند به عنوان یک الگو برای سایر شهرهای کشور مطرح شود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه کرد: این پروژه قطعاً یک قطعه از پازل بهبود کیفیت محیط زیست شهر تهران و گامی مؤثر و محکم در جهت دستیابی به "شهری برای همه" خواهد بود.

انرژی توسعه پایدار یارانه برنامه ریزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر