کد خبر: 697897 A

سلحشوری:

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه آموزه‌هایی که در سال‌های اخیر آموزش داده شده، آنطور نبوده که دختران جوان را به حجاب جذب کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پروانه سلحشوری، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در مناظره پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب که با حضور فرشته روح‌افزا در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است، گفت: مبحث حجاب از مسائل پرچالش بعد از انقلاب است و از زمانی که در سال 66 به عنوان یک قانون حجاب اجباری مطرح شد، مخالفت‌هایی با آن صورت گرفته است.

وی با اشاره به آیه 62 سوره غافر گفت: درخصوص اینکه چه تعداد از آحاد جامعه حجاب را به عنوان یک ارزش می‌پذیرند باید تحقیقات به صورت کلان در جامعه انجام شود، اما معتقدم که در حال حاضر حجاب به عنوان یک ارزش در جامعه محسوب می‌شود و بیشتر مردم ایران به حجاب معتقدند و آن را باور دارند، اما از زمانی که حجاب به عنوان قانون اجباری مطرح شد از همان اوایل انقلاب اعتراض به حجاب اجباری وجود داشت و در حال حاضر نیز دوباره این اعتراضات شکل گرفته است.

 سلحشوری درباره عملکرد نهادهای مسئول اعم از فرهنگی و اجتماعی در زمینه حجاب گفت: آیا پس از 40 سال توانسته‌ایم زنان و دخترانمان را به این باور که حجاب را خودخواسته بخواهند برسانیم و آیا موفق بودیم؟ به نظر می‌رسد هم نهادهای سیاستگذار و هم نهادهای مجری اشتباهاتی را در این زمینه داشته‌اند و در حوزه اجرا نیز این اشتباهات بیشتر بوده است و نتوانستیم دختران و زنان را به این باور برسانیم که حجاب برای آنها امنیت است. متاسفانه آموزه‌هایی که در سال‌های اخیر آموزش داده شده، آنطور نبوده که دختران جوان را به حجاب جذب کند.

وی با بیان اینکه معتقدم الزاماً چادر پوشش کامل و برتر نیست، گفت: به نظر من آنچه که در آیین ما در خصوص حجاب آمده است می‌تواند تعریف کاملی از حجاب باشد. حجاب زنان مالزی را ببینید آنقدر پوشش آنها کامل است و رنگ‌های متنوع دارد در حالی که در این کشور حجاب اجبار نیست اما در کشور ما که حجاب اجبار است حتی برخی دختران با پوشش چادر نیز چنان آرایش دارند که حجاب را زیر سوال می‌برند و همه اینها نشان‌دهنده این است که ما به خوبی عمل نکرده ایم و نه تنها باعث جذب جوانان نشدیم بلکه باعث گریز آنها از باورها و اعتقادات‌شان شده‌ایم و در حال حاضر همه قبول داریم که جوانان دین‌گریز شده‌اند.

وی در خصوص پیش‌بینی‌اش از وضعیت حجاب در آینده جامعه ایران گفت: در آیه 59 سوره احزاب آمده، زنان حجاب داشته باشند تا از آزار مردان در امان بمانند. من به شدت با این تفکر که زن را به عنوان شیطان در جامعه معرفی می‌کند که در جهت فریب مرد قدم برمی‌دارد مخالفم. براساس این آیه مردان موجوداتی هستند، که ممکن است زنان را آزار دهند. اگر دختران نیاز عاطفی به جنس مخالف دارند باعث نمی‌شود که بی حجاب شوند، برعکس دخترانی که پوشش بهتری دارند در رابطه با جنس مخالف نیز موفق‌ترند.

او خاطرنشان کرد: در صورتی که همین شرایط ادامه پیدا کند معتقدم در آینده نیز همین رویه ادامه پیدا خواهد کرد چرا که متاسفانه ما پس از انقلاب نه تنها در حوزه حجاب بلکه در بیشتر مواقع ایدئولوژیک عمل کردیم یعنی جامعه اسلامی را جامعه ای معرفی کردیم که فقط ظاهری اسلامی دارد و در درون و محتوا اینگونه نیست.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر