کد خبر: 697691 A

در دیدار معاون شهردار تهران با شهردار غازی عینتاب ترکیه مطرح شد؛

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران گفت: تهران شهری زلزله‌خیز است و شهردار تهران مدیریت بحران این کلان شهر را به عهده دارد؛ به همین دلیل «شهر ایمن و جامعه تاب‌آور» در دستور کار مدیریت شهری پایتخت قرار دارد.

به گزارش ایلنا، سکینه اشرفی که به‌عنوان رئیس هیات نمایندگی شهرداری تهران که برای شرکت در پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی به ترکیه سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس، با فاطمه شاهین، شهردار غازی عینتاب ترکیه دیدار و در خصوص زمینه‌های مشترک همکاری این دو شهر، گفتگو کرد.

اشرفی در این دیدار، به تاثیر مهاجرت‌های گسترده اتباع بیگانه بر شهرهای بزرگ اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته ما با موج مهاجرت از کشورهای افغانستان و عراق به ایران رو به رو بوده‌ایم به‌طوریکه در 20 سال گذشته حدود 3 میلیون افغان وارد ایران شدند و هم اکنون در ایران زندگی می‌کنند و این در حالی است که مقصد عمده این مهاجران، شهر تهران است.

معاون شهردار تهران با اشاره به تجربه مشترک تهران و غازی عینتاب در مواجهه با موج مهاجرت اتباع کشورهای همسایه افزود: در طول این سال‌ها تلاش کردیم که با تقویت سازمان‌های مردم نهاد محلی، خدمات اولیه آموزش و سلامت را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. این رویه‌ای که شما در غازی عینتاب برای حمایت از مهاجران دنبال کرده‌اید، را در 20 سال گذشته ما هم دنبال کرده‌ایم. با این هدف که پناهندگان را باید توانمندتر کنیم تا وقتی به کشور خودشان بازگردند و بتوانند در ساختن کشور خودشان نقش داشته باشند.

به گفته اشرفی بسیاری از نمایندگان لوئی جرگه و وزرای کنونی دولت افغانستان در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده اند و همین موضوع باعث شده تا بین ایران و افغانستان روابط قوی و مستحکمی‌شکل بگیرد.

رئیس هیات نمایندگی شهرداری تهران، تصریح کرد: ما در مواجهه با مهاجران و پناهندگان به این نکته توجه داریم که کشورهای همسایه ما در صلح و امنیت زندگی کنند.

اشرفی ضمن دعوت از شهردار غازی عینتاب برای سفر به تهران، از برگزاری دومین کنفرانس «تهران هوشمند» خبر داد و گفت: تهران شهری زلزله‌خیز است و شهردار تهران مدیریت بحران در این کلانشهر را برعهده دارد؛ به همین دلیل موضوع «شهر ایمن و جامعه تاب‌آور» در دستور کار مدیریت شهری پایتخت ایران قرار دارد.

وی حاشیه نشینی را یکی دیگر از مشکلات تهران عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با ایجاد کارگاه‌های محلی و اجتماع مشارکت محور، مشکلات این قشر را حل و آن‌ها را توانمندتر کنیم.

همکاری مشترک در حوزه زلزله

در ادامه این نشست فاطمه شاهین، شهردار غازی عینتاب هم در با اشاره به تجربه این شهر در پذیرش مهاجران سوری اظهار کرد: اگر بتوانیم مشکلات سوریه را حل کنیم و صلح را به منطقه بیاوریم روزهای خیلی خوبی خواهیم داشت.

شهردار غازی عینتاب، سپس به بحث مقاوم‌سازی در برابر زلزله اشاره کرد و گفت: ما تجربیات زیادی در زمینه مقاوم‌سازی در برابر زلزله داریم و در این مورد مشترک می‌توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

شاهین ادامه داد: می‌توانیم در این خصوص کارگروهی تشکیل دهیم؛ چرا که ما هم یکی از سر فصل‌های مان زلزله است و وقتی برنامه زلزله را به سرانجام برسانیم، بسیاری از مشکلات شما هم حل می‌شود.

ترکیه شهردار مدیریت شهری معاون شهردار تهران غازی عینتاب اجلاس مجمع شهرداران آسیایی شهر ایمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر