کد خبر: 697160 A

مدیر عامل انجمن دیابت ایران مطرح کرد

مدیر عامل انجمن دیابت و عضو شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر کشور گفت: چاقی و اضافه وزن یکی از مهم‌ترین عوامل خطر بروز دیابت نوع دو است و به ازای هر یک کیلوگرم اضافه وزن ۵ درصد خطر ابتلا به دیابت افزایش می یابد.

به گزارش ایلنا، امیرکامران نیکو سخن با بیان اینکه کم تحرکی، رژیم غذایی پرکالری و ناسالم و مصرف غذاهای آماده و صنعتی از جمله علل چاقی بخصوص در کلانشهرها بوده گفت: درحال حاضر بیش از ۲۵ درصد افراد جامعه چاق هستند و همین مسئله باعث نگرانی برای افزایش بیماریهای غیرواگیر شایع بخصوص دیابت است.

وی با اشاره به تغذیه و سبک زندگی ناسالم افراد و ارتباط آن با شیوع دیابت تصریح کرد: در کشور ما بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تقریبا یازده درصد جمعیت بالای ۲۵ سال یعنی حدود پنج میلیون و دویست هزار نفر مبتلا به دیابت هستند.

مدیر عامل انجمن دیابت و عضو شبکه ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر کشور  همچنین گفت: تقریبا ۱۸ درصد یعنی حدود هشت میلیون نفر هم جمعیتی هستند که اصطلاحا به آنها افراد پیش دیابتی گفته می شود یعنی هنوز به مرحله دیابت نرسیده اند اما قند آنها از درصد طبیعی گذشته و اگر اقدام خاصی در نوع تغذیه و شیوه زندگی آنها صورت نگیرد این افراد هم به زودی مبتلا به دیابت می شوند.

گفتنی است، نخستین همایش ملی شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر متشکل از سازمانهای مردم نهاد مرتبط ۲۷ دی ماه سال جاری در سالن مجموعه فرهنگی، ورزشی تلاش واقع در خیابان ولیعصر (عج) برگزار می شود.

 

ایران تغذیه چاقی چاقی و اضافه وزن وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر