کد خبر: 694901 A

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به برنامه ایراپن (برنامه مداخلات اساسی بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه)، گفت: برنامه ایراپن در ۴ شهرستان کشور در حال اجراست و براساس تصمیم شورای معاونین وزارت بهداشت در سال گذشته، مقرر شد این برنامه به صورت محدود در قالب ۵۰ هزار نفر از هر دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور گسترش یابد.

به گزارش ایلنا،‌ افشین استوار در حاشیه اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور  با بیان اینکه برنامه ایراپن شامل سه جز اصلی است، اظهار داشت: برنامه ارزیابی و خطرسنجی قلبی و عروقی با هدف تعیین خطر ۱۰ ساله بیماری های قلبی و عروقی، یکی از اجزای این برنامه است که در قالب آن، برنامه های کنترل و پیشگیری فشارخون، دیابت و اختلالات چربی نیز گنجانده شده است.

 
استوار با اشاره به اینکه اجرای برنامه ایراپن برای ۵۰ هزار نفر از هر دانشگاه علوم پزشکی، فاز اول گسترش این برنامه است، افزود: فاز اول گسترش برنامه ایراپن،  به طور میانگین ۳ تا ۴ میلیون نفر در سراسر کشور را شامل می شود و در گام بعدی براساس نتایج بدست آمده، گسترش این برنامه به کل جمعیت تعمیم داده می شود.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه پیشگیری و تشخیص زودهنگام غربالگری سرطان ها بخش دیگری از برنامه ایراپن است، گفت: گسترش تهیه زیرساخت های لازم به منظور تشخیص زودهنگام سرطان ها از دیگر اجزای این برنامه محسوب می شود. برای مثال، بیمارانی که در سطح اول در قالب برنامه ایراپن شناسایی می شوند، ممکن است نیاز به تشخیص و درمان بیشتری داشته باشند و به سطح دو ارجاع داده شوند، لذا زیرساخت های لازم با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت، در حال فراهم شدن است. 
 
استوار با اشاره به توسعه مراکز پیشگیری و کنترل سرطان و بیماری های غیر واگیر، افزود: همچنین برخی از این مراکز در حال تجهیز و راه اندازی هستند.

وی پیشگیری و کنترل آسم و بیماری های مزمن تنفسی را سومین جزء برنامه ایراپن عنوان کرد و گفت: این برنامه به صورت پایلوت در ۴ شهرستان بافق، نقده، شهررضا و مراغه در حال اجرا است و دو شهرستان کاشان و‌ قزوین به این ۴ شهر اضافه شدند و براساس نتایج پایلوت این ۶ شهرستان، این برنامه در سراسر کشور گسترش خواهد یافت.

بیماری های قلبی دانشگاه علوم پزشکی سرطان وزارت بهداشت معاونت درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر