کد خبر: 694339 A

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خبر داد؛

سیدنواب حسینی‌منش گفت: ۲۱ درصد از خودروهای سنگین در تست مجدد آلایندگی مردود و معاینه فنی این خودروها باطل شده است.

به گزارش ایلنا، سیدنواب حسینی‌منش با اشاره به آغاز مرحله دوم طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی تمامی وسایل نقلیه به وسیله دوربین‌های شهر تهران اظهار کرد: با توجه به اهمیت کنترل آلایندگی خودروهای سنگین، شهرداری تهران از دو ماه گذشته علاوه بر انجام معاینه فنی ۹۵ درصد از اتوبوس‌های شرکت واحد، با هدف پایش و نظارت بر اصالت معاینه فنی خودروهای سنگین نسبت به کنترل مضاعف آلایندگی این خودروها به صورت اتفاقی در سطح شهر اقدام کرده است.

وی افزود: بر این اساس تاکنون تست سیار آلایندگی روی هزار و ۱۳۴ دستگاه خودروی سنگین انجام شده که ۸۵ درصد از این خودروها دارای معاینه فنی و ۱۵ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه ۲۱ درصد از خودروهای سنگین در تست مجدد آلایندگی مردود و معاینه فنی این خودروها باطل شده است، تصریح کرد: ۳۳ درصد از کل خودروهای ارزیابی‌شده به علت فقدان معاینه فنی و یا تولید آلایندگی بیش از حد مجاز تایید شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست توسط پلیس جریمه و اعمال قانون شده‌اند. دو دستگاه خودرو نیز به دلیل تولید آلایندگی بیش از حد، فک پلاک و به تعمیرگاه اعزام شده است.

وی در توضیح علت مردودی خودروهای دارای معاینه فنی تصریح کرد: مردودی خودروهای دارای گواهی معاینه فنی معتبر از دو حالت خارج نیست؛ یا آزمون‌های انجام شده برای تایید خودرو در مراکز معاینه فنی دارای اصالت و یا صحت نیستند یا احتمالا خودروها پس از اخذ معاینه فنی دچار ایراد یا خراب شده‌اند. به هرحال در صورت برخورد با این موارد علاوه بر ابطال معاینه فنی، به منظور ارزیابی و بررسی موضوع، تمامی موارد و مستندات به دستگاه‌ها و بخش‌های نظارتی ذیربط گزارش می‌شود.

حسینی‌منش در مورد بازدید و کنترل این اکیپ‌های سیار، توضیح داد: این اکیپ‌های به همراه پلیس علاوه بر کنترل اتفاقی خودروها در شهر تهران به صورت مشخص از اتوبوس‌های سرویس سازمان‌ها و ادارات، اتوبوس‌های شرکت واحد، خودروهای باربری، خودروهای خدمات شهری شهرداری حمل نخاله و زباله بازدید می کنند.

به گفته وی در ۲ ماه اخیر اتوبوس‌های مربوط به سرویس کارکنان شهرداری تهران، سایپا، ایران خودرو، صدا و سیما و کشتیرانی کنترل و بررسی شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در مورد میزان مشارکت شهروندان در اطلاع دادن خودروهای دودزا خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از اعلام درگاه ارتباطی ۱۸۸۸ به شهروندان جهت اعلام خودروهای دودزا به شهرداری تهران، شهروندان در این زمینه همکاری خوبی داشته اند و چندین مورد توسط گزارش های مردمی به این ستاد اعلام شد که بلافاصله نسبت به اعزام اکیپ به همراه پلیس جهت رسیدگی و بررسی موضوع اقدام و حتی در یک مورد به علت آلایندگی زیاد خودرو پلاک خودرو توسط پلیس فک و آن خودرو به تعمیرگاه اعزام شد.

سید نواب حسینی منش خودروهای سنگین تست آلایندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر