کد خبر: 693872 A

افشانی:

شهردار سابق تهران‌ ضمن گلایه از انتقاداتی که درخصوص انتصابات او در شهرداری تهران مطرح است، گفت: در دوره کاری خود در شهرداری تنها ۲۷ نفر منصوب کردم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد علی افشانی در مراسم تکریمی که در صدوسومین جلسه شورای شهر تهران برای وی برگزار شد، اظهار کرد: در این ۶ ماه که مسئولیت شهرداری تهران را به عهده داشتم تلاش کردم حقوق مردم را رعایت کنم و چیزی را به جز رضای خداوند در نظر نگیرم. امروز هم این توفیق را دارم که مسئولیت خود را واگذار کنم.از روزی که شهردار تهران شدم، توپخانه ای راه افتاد که دروغ شلیک می کرد.

شهردار سابق تهران‌ گفت: انسان هم باید شاکر چیزی باشد که دارد و هم شاکر چیزی باشد که ندارد. من هم شاکر آنچه که خداوند برایم رقم زده هستم و امروز هم خوشحالم.

افشانی تاکید کرد: باید با خود عهد کنیم منافع مردم را به منافع خود و احزاب و جریان های سیاسی ترجیح ندهیم.

وی افزود: من همواره در دوران فعالیت خود این اصل را اعم از قانون، رعایت حقوق انسان‌ها و تعامل منهای تحمیل مدنظر قرار دادم. اولین قدم من ایجاد آرامش در شهرداری بود برای اینکه موفقیت حاصل شود لازم بود آرامش در شهر وجود داشته باشد.

افشانی تاکید کرد: من سعی کردم این پیام را بفرستم که شهر با رعایت حقوق شهروندان توسط ارکان شهرداری یعنی شورای شهر و مدیران و کارکنان شهرداری اداره می‌شود این پیام سنگین بود و هزینه‌ سنگینی در پی داشت.

شهردار سابق تهران با اشاره به برنامه‌هایی که در دوران فعالیت خود انجام داده است گفت: برای اینکه هزینه‌های انجام شده بهینه شود ما بحث شفافیت و سالم سازی سیستم را مدنظر قرار دادیم و تمام قراردادهای بالای 250 میلیون تومان روی سایت شهرداری قرار گرفت. مطابق قانون، شهرداران موظفند صورت حساب وضعیت درآمد شهرداری را هر شش ماه یک بار آگهی عمومی کنند و قبل از دوره من این کار انجام نشده بود من برای نخستین بار این صورتحساب را در مهرماه منتشر کردم.

وی با اشاره به تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در دولت گفت: دولت برای اینکه یک درصد از  سهمش را کم کند مقاومت زیادی نشان می‌دهد اما با حمایت وزیر کشور ما کاری کردیم که سهم شهرداری‌ها 50 درصد شود و به مجلس فرستاده شود اگر این لایحه به ثمر برسد گام اساسی در راستای تامین درآمد پایدار برای شهرداری‌ تهران است.

افشانی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مهم ما پیگیری طلب‌های شهرداری از نهادهایی بود که با آنها قرارداد و ارتباطات داشتیم سپاه پاسداران در راس این نهادها بود ما حدود 20 جلسه مشترک با فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس کل نیروهای مسلح برگزار کردیم شاید اگر حوادث یک ماه گذشته نبود تا الان صورتجلسه نهایی امضا شده بود. اکنون کاملا مشخص است که میزان طلب‌های ما چقدر است.

تسویه حساب طلب 4500 پیمانکار از شهرداری تهران

شهردار سابق تهران گفت: ما در این دوره با 4500 نفر از پیمانکارانی که کمتر از صد میلیون تومان از شهرداری تهران طلبکار بودند در این شرایط سخت اقتصادی تسویه حساب کردیم. همچنین فقط در ماه مهر 149 میلیارد تومان طلب ما از دولت وصول شد.

وی با اشاره به اینکه توزیع حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین برنامه‌های دنبال شده بود، بیان کرد: در این مدت کوتاه شش کیلومتر از خط هفت مترو و پنج ایستگاه افتتاح شد و قرار است طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال 50 کیلومتر را به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: یکی از کارهای اساسی ما خریداری و وارد سازی 21 نردبان 30 تا 64 متری بود که شش عدد از آنها وارد شده؛ 11 عدد در گمرک و الباقی هم در مسیر است. همچنین دیگر اقدام مهم ما تولید افتتاح کارخانه تولید مصالح  از نخاله‌های ساختمانی با ظرفیت 3300 تن بود این افتتاحیه هفته پیش صورت گرفت و قرارداد برای پنج هزار تن دیگر نیز امضا شده است.

شهردار سابق تهران افزود: ما در حوزه عمرانی نیز قدم‌های اساسی برداشتیم. افتتاح ادامه بزرگراه صیاد شیرازی و ایجاد چهار دستگاه پل، افتتاح تونل و زیرگذر آرش، تقاطع غیرهمسطح امام علی (ع)و دوربرگردان بزرگراه امام رضا(ع) و یادگار امام از اقدامات ما در این حوزه بود.

افشانی اضافه کرد: کانال‌های انتقال آب در دوره ما به موقع لایروبی شدند و به همین دلیل در اثر بارندگی شاهد گرفتگی معابر نبودیم. همچنین فقط در منطقه 2 ، 14 پروژه ا فتتاح کردیم.

وی با اشاره به اقدامات نرم‌افزاری در دوره خود گفت: یک مورد، بحث اپلیکیشن‌ دوچرخه‌های مشارکتی بود مورد دیگر اپلیکیشن‌ سوخت‌رسان‌های سیار بود اکنون ما 39 ماشین داریم که پمپ بنزین سیار هستند و در هر نقطه‌ای که افراد بخواهند می‌توانند بنزین دریافت کنند.

افشانی با بیان اینکه بحث حفظ باغات از دیگر اقدامات مهم ما بود عنوان کرد: ما هر نوع تغییر کاربری باغات را ممنوع کردیم همچنین تمامی کارهای مربوط به کمربند سبز شمال تهران اجرا شده و درختان سه تا پنج سال خریداری شده که تا آذرماه کاشته می‌شوند.

به گفته شهردار سابق تهران یکی دیگر از اقدامات مهم در این دوره هوشمندسازی در بحث صدور پروانه‌هاست که قرار بوده تا شهریور سال آینده تمام شود.

افشانی با اشاره به فعالیت‌های خود در حوزه اجتماعی و فرهنگی اظهار کرد: یکی از اقدامات ما تکمیل و تجهیز مرکز فوریت خدمات اجتماعی است که 32 میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص داده شده بود و دارای 200 تخته است همچنین مرکز همایش‌های آیینی و شب‌های فرهنگی نیز از دیگر اقدامات ما در این حوزه بود.

می‌گفتند ما می‌خواهیم قانون را سوراخ کنیم

محمدعلی افشانی با شااره به قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: با کمال تاسف باید بگویم با فریبکاری سعی کردند واقعیت پیگیری شورای شهر و شهرداری تهران را وارونه جلوه دهند طرف مقابل می گفت که ما قصد داریم قانون را سوراخ کنیم. هیچ کس در شهرداری و شورای شهر با این قانون مخالفتی نداشت ما می‌گفتیم از آنجا که شهردار یک قانون مستقل مصوب مجلس و مربوط به 111 سال پیش دارد، قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل شهردار نمی‌شود اما علیه ما تبلیغات وسیعی کردند همچنین فشار از جانب اصحاب ثروت و قدرت بر نمایندگان مجلس سنگین بود.

وی افزود: قانون شهرداری‌ها یکی از  مترقی‌ترین قوانین موجود است؛ چرا که به نهادهای محلی و اجتماعی قدرت می‌دهد. تامین قانون استخدام کشوری به شهردار، بازگشت به دوره قبل قاجار است من به ایستادگی خود افتخار می‌کنم.

وی گفت: برخی می‌گفتند افشانی با سپاه ساخت و پاخت کرده؛ برخی هم می‌گفتند افشانی با آقای لاریجانی برای سال 1400 قرارهایی گذاشته است. قانون منع بکارگیری بازنشستگان روشن کرد چه کسی با آقای لاریجانی برای سال 1400 قرار گذاشته و چه کسی قرار نگذاشته است.

افشانی لیست انتصابات خود را شامل 27 نفر عنوان کرد و گفت: از قوم خاصی که در رابطه با آن تبلیغ می‌شد تنها شش نفر در این لیست وجود دارد قرار بود بنده تا 15 آذرماه حضور داشته باشم و به همین دلیل انتصابات را انجام می‌دادم. قرار بود جوانان روی کار بیایند و تمام انتصاباتی که من انجام دادم با توجه به این امر بود.

از صبح منتظر بودیم حکم انتصاب را بزنیم اما تا شب طول کشید

وی درباره یکی از انتصابات خود که شبانه انجام شد، گفت: ما از صبح منتظر بودیم حکم را بزنیم اما آقای شجاع پوریان دیر اقدام کرد و به همین دلیل زمان حکم به شب افتاد در میان تمام جوانان کشور مثل جوانی که اخیرا منصوب کردیم پیدا نمی‌شود او دارای لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه تبریز و دکترای فیزیولوژی از دانشگاه تهران است.

افشانی انتشار لیست انتصابات خود در میان خبرنگاران تاکید کرد: بیش از حد متعارف روی بحث قومیت تبلیغ شد من لیست انتصابات خود را منتشر می‌کنم تا آن را ببینید.

شهرداری جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر