کد خبر: 692756 A

مختاری خبر داد:

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از هرس زمستانه درختان و آمادگی ۴۲ سایت برف‌تکانی فضاهای سبز خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی‌محمد مختاری با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدامات دست‌‌‌اندرکاران فضای سبز شهر تهران در شش ماهه دوم هر سال، عملیات هرس زمستانه درختان در فصل خواب آنها است، گفت: این عملیات شامل تنک کردن، تاج درختان جهت مهیا کردن امکان عبور هوا و رسیدن نور کافی، حذف شاخه و سرشاخه و آرایش شکل ظاهری آنها، حذف پاجوش‌ها و تنه جوش‌ها، قطع شاخه‌‌‌های آفت زده، بیمار، زخمی، شکسته، کج‌‌شده و... است که تحت نظارت مستقیم کارشناسان متخصص و کارگران کارآزموده با استفاده از وسایل و ابزار مناسب به انجام می‌‌‌‌رسد.

وی ادامه داد: در پاره‌‌‌ای از موارد نیز به دلیل الزاماتی نظیر انحراف درختان از فرم طبیعی خود و ایجاد مزاحمت‌‌‌هایی برای تردد شهروندان، ایجاد معضلات ترافیکی، احتمال سقوط درختان به دلیل حجم تاج، زیباسازی منظر و ساماندهی بلندی درختان در ترکیب با سایر گونه‌‌‌های کاشته شده در مجاورت آنها، فعالیت‌‌‌‌های هرس اجتناب‌‌‌ناپذیر است، اما تحت هر شرایطی حفظ موجودیت درختان و بقای آنها در اولویت قرار دارد. همچنین در مواردی، هرس با هدف کنترل آفات و امراض، کاهش حجم و تراکم شاخه‌‌‌‌های درختان که بالقوه در صورت ریزش برف‌‌‌های سنگین یا وزش بادهای شدید، ناپایدار و شکننده خواهند بود، صورت می‌‌‌‌‌‌گیرد.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به این موضوع که درختان همواره در شرایط طوفانی و بارش‌‌‌های سنگین در معرض خطر قرار می‌‌‌‌‌گیرند، اظهار داشت: پیرو مکانیابی و برنامه‌‌ریزی‌‌‌های صورت گرفته از سوی این سازمان تمامی ادارات فضای سبز مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران ملزم شده‌‌‌اند تا نسبت به استقرار و تجهیز ۴۲ ایستگاه برف‌‌‌روبی در مکان‌‌‌های مشخص شده در سطح ۸ منطقه که دسترسی بهتری دارند، اقدام کنند. این اکیپ‌‌‌ها علاوه‌‌‌بر کارشناسان و ناظران مسئول، در مجموع شامل تعداد دو هزار و ۱۰۰ کارگر فضای سبز و آموزش دیده هستند که با لباس‌‌‌‌‌‌های فرم مناسب و بادگیر دارای علائم شب رنگ و لوازم مورد نیاز از جمله چوب مخصوص سه تا چهار متری با انتهای پلی‌‌اتیلنی جهت جلوگیری از آسیب‌‌‌رسانی به درختان و ماشین‌‌‌های بالابر مجهز شده و در حالت آماده‌‌باش به سر می‌‌برند.

علی‌محمد مختاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر