کد خبر: 691325 A

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو خبر داد:

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: به زودی طرح پایلوت غنی سازی آرد نانوایی‌ها با ویتامین D. اجرا می‌شود.

به گزارش ایلنا، وحید مفید با اشاره به اینکه غنی سازی آرد با اسید فولیک و آهن در گذشته اجرا شده است، اظهار داشت: طبق بررسی‌های انجام شده بسیاری از افراد در کشور با کمبود ویتامین D. نیز مواجه هستند و غنی سازی مواد غذایی از برنامه‌های وزارت بهداشت است که با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیسف انجام می‌شود.

وی افزود: غنی سازی ویتامین D. در مواد غذایی مانند روغن، آرد و شیر مطرح است. در سال‌های گذشته شیر مدارس با ویتامین D. غنی سازی می‌شد و هم اکنون نیز برخی از کارخانجات بزرگ تولید لبنیات، محصولات خود را با این ویتامین غنی سازی می‌کنند.

مدیرکل غذا و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سه کارخانه تولید روغن، محصولات تولیدی خود را با ویتامین D. غنی سازی می‌کنند، عنوان کرد: البته این برداشت که استفاده بیشتر از این روغن‌ها ویتامین D. مورد نیاز بدن را تامین می‌کند، اشتباه است و مردم باید در میزان مصرف روغن دقت کنند.

وی با اشاره به انتخاب آرد به عنوان یکی از حامل‌های اصلی غنی سازی با ویتامین D، عنوان کرد: این طرح در مرحله آزمایشی قرار داشته و به زودی مرحله آزمایشی در استان منتخب پیاده سازی می‌شود.

مفید گفت: سازمان غذا و دارو براساس طرحی مشترک با وزارت کشاورزی، پایش میزان فلزات سنگین گندم از قبیل: سرب، آرسنیک و کادمیم را در دستور کار قرار داده است. همچنین بناست که سموم گندم‌هایی که در داخل کشت می‌شوند، اندازه گیری و پایش شوند.

سازمان غذا و دارو فلزات لبنیات ویتامین شیر مدارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر