کد خبر: 690379 A

وزیر کشور مطرح کرد:

وزیر کشور گفت: می‌توانیم با بهره‌گیری از فضای مجازی برخی از اتفاقات را مدیریت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در صد و هشتمین جلسه شورای اجتماعی که با محوریت بررسی نقش صدا و سیما و سینما در حل معضلات اجتماعی برگزار شد، گفت: مسیر ما مشخص است باید با اقدامات بهتر بتوانیم هدف‌های تعیین شده و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه صدا و سیما مانند سینما نیست، گفت: جایگاه و موقعیت و جامعیت صدا و سیما امتیاز بسیار خاصی به این رسانه داده است لذا توقع از صدا و سیما بالا است.

او با بیان اینکه برنامه‌های صدا و سیما را در حوزه‌های سرگرمی نمی‌توانیم با شبکه‌های بین المللی مقایسه کنیم، ادامه داد: ما دارای محدودیت‌های ارزشی و باورهایی هستیم که متناسب با آن زندگی می‌کنیم و نمی توانیم در حوزه سرگرمی با توجه به این محدودیت‌ها با شبکه‌های بین‌المللی در صدا و سیما رقابت‌ کنیم اما در حوزه اثربخشی و مفهومی می‌توانیم به خوبی رقابت کرده و توفیقات خوبی به دست آوریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر انحصار در اختیار صدا و سیما نیست و مردم قدرت انتخاب دارند گفت: با توجه به گستردگی رسانه‌ها و فضای مجازی مردم قدرت انتخاب داشته و می‌توانند هر محصولی را که می‌خواهند از هر طریقی مشاهده کنند اما تکلیف صدا و سیما مشخص است و باید برنامه‌های ترکیبی که اثرگذار هستند تولید کند و یک روح واحد در همه ساختارها و قالب‌های آن در جریان باشد. صدا و سیما باید به موضوعات اجتماعی هم از نظر آسیبی و سلبی و هم از نظر ایجابی توجه داشته باشد. در این خصوص نیز باید نشست‌هایی با فرهیختگان اجتماعی داشته و با آنها همفکری و ارتباط ایجاد کند.

وزیر کشور با بیان اینکه صدا و سیما باید پیوست اجتماعی و فرهنگی برای برنامه‌سازی و تولیدات خود داشته باشد، گفت: در خصوص پخش برنامه‌ها باید اولویت‌بندی مخاطب صورت گرفته و طبقه‌بندی شود برخی برنامه‌ها مناسب برای هر سنی نیست. از دیگر دستگاه‌ها نیز می‌خواهیم آگاهی بخشی و آموزش عمومی را از طریق تولیداتی که در اختیار صدا و سیما قرار می‌دهند انجام دهند. همچنین با توجه به برگزاری جشنواره‌های مختلف در صدا و سیما و جشنواره فیلم فجر می‌توان موضوعات اجتماعی را به عنوان یک معیار و شاخص برای جشنواره‌ها قرار دهیم.

رحمانی فضلی با اشاره به فضای مجازی گفت: نباید خودمان را در مقابل فضای مجازی قرار دهیم فضای مجازی وارد زندگی ما شده و باید آن را بپذیریم و با آن تعامل داشته و از آن بهره‌برداری کنیم. اگر مردم به فضای مجازی مراجعه می‌کنند به معنای این نیست که به صدا و سیما علاقه ندارند، بلکه مراجعه به فضای مجازی بخشی از مطالبات جامعه است و تنوع طلبی که یکی از خصلت‌های انسانی است باعث این امر می‌شود. ما باید بتوانیم جریان اجتماعی را به معنای همه مردم به فضای عمومی وارد کنیم.

وی با اشاره به برخی اتفاقات در فضای مجازی گفت: ما می‌توانیم با بهره‌گیری از فضای مجازی برخی از اتفاقات را مدیریت کنیم مانند مناسبت‌هایی مثل هفتم آبان که سه سال قبل با یک شرایط بسیار بد در خصوص آن مواجه شدیم، اما دو سال است که با مدیریت انتظامی، اجتماعی و فرهنگی توانستیم که این مناسبت را که در فضای مجازی بسیار تبلیغ می‌شود مدیریت کنیم این موضوع مورد اقبال عمومی است، اما از آن سوء استفاده نیز می‌شود از همین رو ما با رئیس جمهور در این خصوص صحبت کرده و قرار شد، در شورای اجتماعی درباره این مسائل برنامه‌ریزی کنیم و در شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را مطرح کنیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی فضای مجازی وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر