کد خبر: 688268 A

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو:

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: آنچه مبنای سازمان غذا و دارو است، نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت است.

به گزارش ایلنا، وحید مفید، مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در مورد نیترات سیب زمینی توضیح داد: نمونه برداری های معاونت‌های غذا و دارو براساس روش های علمی بوده و اگر در نمونه ای میزان نیترات حتی چند برابر باشد، نمی توانیم حکم کنیم که کل سیب زمینی های کشور این مشکل را دارند. ممکن است در برخی مناطق به نمونه هایی برخورد کنیم که میزان نیترات و نیتریت، بالاتر از حد مجاز باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که میزان باقی مانده سموم روی همه محصولات تولیدی در کشور به صورت نامتعارف بالاتر از حد مجاز باشد.

وی افزود: در حال حاضر، سازمان غذا و دارو می‌تواند به آسانی فرآورده‌های غذایی را به واسطه پروانه ساخت آن از کارخانه تولیدی رهگیری کند، اما این امکان در مورد محصولات کشاورزی وجود ندارد و مزارع هنوز شناسنامه دار نشده‌اند و ما صرفا در صورت بالا بودن باقی مانده سموم، موارد را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کنیم.

 مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تمام برنامه سازمان، نظارت بر زنجیره تولید مواد غذایی در قالب "سند ایمنی غذا" است، اظهار داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته و قول جهاد کشاورزی در اوایل زمستان، اولین گروه از کدهای شناسه مزارع به ما اعلام می‌شود و ما می توانیم محصولات کشاورزی را نیز ردیابی و پایش کنیم.

مفید ادامه داد: براساس طرحی که در چند سال گذشته سازمان غذا و دارو آن را  پیگیری کرده است، پایش میزان باقی مانده سموم کشاورزی از جمله نیترات و نیتریت و در مورد برخی محصولات خاص، فلزات سنگین است که در سال‌های 93، 94، 95 و 96 میزان باقی مانده سموم به ترتیب روی 7، 15، 17 و 18 قلم محصول اندازه گیری شده که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال جاری نیز، میزان باقی مانده سموم روی 30 قلم محصول پایش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی در مورد محصولات کشاورزی این است که در حال حاضر، به دلیل عدم شناسنامه دار شدن باغ های کشاورزی امکان ردیابی و پیگیری این محصولات وجود ندارد. در نظارت ها تعداد محدودی از این محصولات، قابلیت پیگیری دارند که با هماهنگی جهاد کشاورزی مقرر شده است که زمین های کشاورزی شناسه گذاری شده و مزارع و باغات شناسنامه دار شوند.

به گفته مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو برای اینکه موارد پیشگیرانه در کنترل محصولات کشاورزی را داشته باشیم، "سند ایمنی غذا" در حال تدوین است که چکیده آن تکمیل زنجیره نظارت از مزرعه تا سفره است، به گونه ای که یک سازمان هماهنگ کننده و مسئول وظیفه فرماندهی کنترل‌ها را بر عهده گیرد تا مطمئن شویم تمام حلقه های زنجیره تولید از مزرعه تا سفره تحت نظارت و کنترل است.

وی درمورد نشانه های تشخیص نیترات در محصولات غذایی، توضیح داد: اینکه گفته می شود سیب زمینی که نیترات بیشتری دارد، شیرین تر بوده و به ماهی تابه می چسبد، به صورت علمی ثابت نشده است و بعید می دانیم که صحت داشته باشد. نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت، مبنای کار سازمان غذا و دارو است.

دارو سازمان غذا و دارو کشاورزی مواد غذایی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر