کد خبر: 675111 A

گزارش حساب درآمد و هزینه تیر و مردادماه ارایه شد؛

خزانه‌دار شورای شهر تهران گفت: 60 درصد کل مصارف شهرداری در تیر و مرداد ماه امسال صرف مصارف هزینه‌ای که عمدتا به نگهداشت شهر، حقوق و دستمزد و هزینه‌های اجتناب ناپذیر شهرداری است، اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدحسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران در ارزیابی کلی حساب‌های درآمد و هزینه تیر و مردادماه شهرداری تهران، گفت: شهرداری تهران براساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی منتهی به مرداد ماه خود نسبت به تامین منابع در سقف 72هزار و 622 میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند، اما توانسته با تحقق 77 درصد منابع ،مبلغ 56هزار و 359  میلیارد ریال را تحصیل کند و با ثبت تنها 15 درصد مصارف خود مبلغ 10هزار و 305 میلیارد ریال هزینه ثبت شده در دفاتر حسابداری را به عنوان گزارش هزینه تا پایان مرداد ماه ارائه کند.

وی ادامه داد: تحقق 77 درصد دریافت‌ها، بیانگر آن است که شهرداری با 23 درصد کسری عملکرد در تامین منابع مواجهه است و ثبت میزان 15 درصد مصارف بیانگر فاصله زمانی در نحوه ثبت رویدادهای مالی شهرداری است. 

خزانه‌دار شورای شهر تهران در بخش عملکرد منابع در تیر و مرداد ماه 1397 شهرداری تهران نیز گفت: مازاد عملکرد 6هزار و59 میلیارد ریال نسبت به بودجه مصوب مواجه بوده است که عمده این عملکرد مربوط به بخش واگذاری دارائی‌های سرمایه‌ای است، درحالی‌که شهرداری مکلف به تامین 43 درصد منابع از این محل بوده است. ما شاهدیم توانسته است مبلغ 23هزار و 891 میلیارد ریال یعنی 68 درصد از منابع خود را در دو ماه تیر و مرداد از این محل تامین کند.

رسولی در بخش درآمدها در تیر و مرداد تصریح کرد: در این دو ماه شاهد عملکرد 10هزار و 491 میلیارد ریالی در مجموع دو ماه هستیم که نسبت به مصوب شورا با کسری عملکرد 23 درصدی در این بخش مواجه هستیم، در حقیقت نوسانات اقتصادی این بخش از منابع شهرداری را نیز دستخوش تغییر کرده است.

به گفته نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در بخش منابع حاصل از دارائی‌های مالی شاهد کسری عملکرد 74 درصدی در تامین منابع ناشی از استقراض مبتنی بر وام و سایر شیوه‌های تامین مالی، به مبلغ 726 میلیارد ریالی در دو ماه تیر و مرداد شهرداری هستیم. بنابراین بر همین اساس در این دو ماه منابع حاصل از دارائی‌های مالی به جای آنکه سهم 10 درصدی از منابع این دو ماه را طبق مصوبه شورا به خود اختصاص دهند، سهمی نزدیک به 2 درصد از منابع دو ماه را به خود اختصاص داده‌اند و بیانگر آن است که چرخه ایجاد بدهی برای اداره شهر و شهرداری در حال پایان یافتن است. همه ما باید از طریق مدیریت مصارف و کاهش هزینه‌ها از ایجاد بدهی جدید برای اداره شهرداری و شهر اجتناب کنیم.

خزانه‌دار شورای شهر تهران در تفسیر عملکرد هزینه گفت: در بخش عملکرد مصارف در تیر و مرداد ماه 1397 با کسری عملکردی 20هزار و 405 میلیارد ریالی یعنی 77 درصد نسبت به بودجه مصوب مواجه بوده که عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش تملک دارائی‌های سرمایه‌ای یعنی پروژه‌ها و هزینه‌های توسعه شهر است. در دو ماه تیر و مرداد ماه شاهدیم مبلغ 2هزار و14 میلیارد ریال معادل  34درصد از مصارف دو ماه را در بخش تملک دارائی‌های سرمایه‌ای هزینه کرده است.

وی ادامه داد: در بخش مصارف هزینه‌ای که عمدتا به نگهداشت شهر، حقوق و دستمزد و هزینه‌های اجتناب ناپذیر شهرداری اختصاص دارد، شاهد عملکرد 3هزار و 497 میلیارد ریال هستیم که 60 درصد کل مصارف شهرداری در تیر و مرداد ماه 1397 را از آن خود کرده است، همچنین در بخش مصارف تملک دارائی‌های مالی یا همان هزینه‌های بازپرداخت وام‌ها، تسهیلات و دیون ما شاهد عملکرد 282 میلیارد ریالی در دو ماه تیر و مرداد ماه هستیم.

رسولی اظهار کرد: مطمئنا هزینه‌های قطعی و پرداختی بیش از ارقامی است که در گزارش شهرداری به آن اشاره شده است و این امر متاسفانه ناشی از عدم ثبت به روز اسناد پرداختنی است که لازم است شهرداری تهران تمهیدات لازم برای روز آمد کردن ثبت اسناد مالی و ارائه گزارشات دقیق را مورد توجه جدی قرار دهد.

خزانه‌دار شورای شهر تهران ابراز امیدواری کرد: این روند گزارش‌دهی حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری که برابر قانون آغاز شده است زمینه‌های انضباط مالی و حاکم شدن قانون بر رویکردهای مالی و معاملاتی شهرداری را تقویت کند، همچنین شهروندان را از روند مالیه شهری و آنچه در بخش مالی شهرداری می‌گذرد آگاه کند و این آگاهی زمینه‌ساز پرسشگری و تقویت نظارت شهروندان بر شهرداری را فراهم سازد.

رسولی با بیان اینکه بدون شک تغییرات و تحولات اقتصادی بر عملکرد مالی شهرداری تهران تاثیرات مستقیم و غیرقابل انکاری دارد و این امر شهرداری را با چالش تامین منابع برای اداره شهرداری و تامین هزینه‌های نگهداشت و توسعه شهر مواجه خواهد کرده است، گفت: ضروری است به منظور مدیریت اثرات این چالش‌ها از سوی شهردار تهران در تعامل و همراهی با همکارانم در شورای اسلامی شهر تهران تدابیر و راه‌حل‌های مناسبی در مدیریت هزینه‌ها و تلاش برای کاهش هزینه‌های غیرضروری تبیین و ملاک عمل قرار گیرد.

شورای شهر تهران سیدحسن رسولی خزنه‌دار شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر