کد خبر: 673896 A

کیاکجوری مطرح کرد:

با توجه به شرایط بحرانی و وضعیت اضطراری در برخی زیستگاه‌ها و تالاب‌های تحت مدیریت سازمان محیط زیست، هیات وزیران، مبلغ ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با آثار خشکسالی اختصاص داد.

به گزارش ایلنا، مصطفی کیاکجوری، رئیس مرکز برنامه‌‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست، درباره این موضوع گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال آبی گذشته و مشکلات ناشی از کم‌آبی و بحرانی شدن وضعیت زیستگاه‌ها و تأثیر آن بر حیات‌وحش، بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، هیات دولت در جلسه تاریخ اول مهرماه ۹۷ با اختصاص مبلغ ۸۵۰ میلیارد ریال برای مقابله با خشک‌سالی و تعدیل اثرات آن در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست موافقت کرد.

وی ادامه داد: از جمله مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای این موضوع می‌توان به بهسازی و لایروبی چشمه‌ها، احداث آبشخور در مناطق تحت مدیریت، احداث منابع ذخیره آب، تأمین نیاز علوفه حیات‌وحش، پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری در حیات‌وحش و حفاظت و احیای تالاب‌های در معرض خطر اشاره کرد.

رییس مرکز برنامه‌‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش آب ورودی رودخانه‌ها به تالاب انزلی در سال‌های اخیر اظهار داشت: با ورود پساب صنعتی، کشاورزی و انسانی، انباشته شدن رسوبات و ورود گیاهان غیربومی و مهاجم، ادامه حیات برای تالاب انزلی دشوار شده است. به‌طوری‌که در سال‌های اخیر عمق تالاب از میانگین ۱۱ متر به ۳ متر کاهش‌یافته است.

کیاکجوری افزود: به‌منظور احیای تالاب، سازمان حفاظت محیط زیست با استفاده از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی طرحی را تهیه و به سازمان برنامه ‌و بودجه ارائه داد. پس از نشست‌های مشترک کارشناسی با سازمان برنامه ‌و بودجه، طرح نهایی شده و در جلسه چهارم مهرماه امسال هیات دولت، مبلغ ۸۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران (به نسبت مساوی) برای احیای تالاب انزلی به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: روش بکار گرفته شده در این طرح، روش زیست پالایی تسریع یافته است. این روش با هدف افزایش حجم آبگیری تالاب به میزان ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب، کاهش عمق لجن به میزان متوسط ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر، شفافیت آب و عمق نفوذ نور برای بازگشت حیات در تالاب است.

خشکسالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر