کد خبر: 673836 A

رییس شبکه هپاتیت کشور:

رییس شبکه هپاتیت کشور اجرای طرح ملی مبارزه با هپاتیت B را در جلوگیری از مشاهده و انتشار این بیماری موثر دانست.

به گزارش ایلنا، علویان شیوع بیماری هپاتیت B را در ایران کمتر از 2 درصد دانست و گفت: برای تشخیص این بیماری هر شخص باید یک بار آزمایش دهد و در غیر این صورت ممکن است شناسایی نشود.
 
وی افزود: یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت در ایران تخمین زده شده اند. اغلب افراد مبتلا به شکل عادی زندگی می کنند و 60 درصد آنها ناشناخته اند و هنگام چک آپ و آزمایش خون شناسایی می شوند.
 
رییس شبکه هپاتیت افزود: 35 میلیون ایرانی واکسینه شده اند و اغلب افراد واکسینه نشده بالای 29 سال هستند. طرح ملی واکسینه کردن اهداکنندگان مستمر در راستای توسعه بیشتر برای پیشگیری است.
 
وی افزود: ایران جزو کشورهایی است که به سازمان جهانی بهداشت تعهد داده تا سال 1410 موردی از هپاتیت C مشاهده نشود و ریشه کن شود اما در مورد هپاتیت  B باید کاری کنیم که مورد جدیدی از این بیماران گزارش نشود.
 
وی خون مردم ایران را از سالم ترین خون ها در منطقه دانست و گفت: سالانه 2 میلیون و 500 هزار اهداکننده داریم که بیشتر آنها اهداکننده مستمر هستند و سالی 2 بار خون اهدا می کنند. 500 هزار نفر از آنها اهداکنندگان مستمر هستند که بدون چشمداشت خون اهدا می کنند و نسبت به جامعه، خون سالم تری دارند و سازمان انتقال خون به پاداش این اهدای مستمر به افراد بالای 29 سال واکسینه کردن رایگان هپاتیت را هدیه می دهد.
 
علویان خاطرنشان کرد: مقرر است با همکاری سازمان انتقال خون و مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت که این طرح را برنامه ریزی کرده اند، از اول مهر تا پایان امسال، برای 100 هزار نفر از اهداکنندگان مستمر اجرا شود.
 
وی در ادامه افزود: بقیه افراد به تدریج واکسینه می شوند. روند واکسینه شدن نوزادان و افراد پر خطر به نحوی است که به زودی می توان گفت جمعیت واکسینه شده به 50 میلیون نفر می رسند و اولویت کشور واکسینه کردن افراد 29 تا 50 سال است.
 
علوی تصریح کرد: مراجعان مراکز اهدای خون که بیش از دو بار در سال خون اهدا کرده باشند به عنوان اهداکننده مستمر ثبت شده اند که بعد از نخستین واکسینه شدن به فاصله یک ماه و سپس شش ماه بعد واکسینه می شوند.
 
وی نسبت به اعمالی مانند خالکوبی غیر بهداشتی، رفتار جنسی محافظت نشده و غیر بهداشتی، حتی قمه زنی و اصلاح در آرایشگاه های غیر بهداشتی هشدار داد و گفت: هرچیزی که با خون سرو کار داشته باشد می تواند این بیماری را منتقل کند.
 
رییس شبکه هپاتیت کشور گفت: مبتلایان به این بیماری اگر در فاز غیر فعال باشند می توان جلوی توسعه آن را گرفت.
 
وی در پایان تاکید کرد: این بیماری از طریق دست دادن، بوسیدن و هوا منتقل نمی شود بلکه از طریق تماس خونی غیر بهداشتی منتشر می شود.
انتقال خون ایران چک مردم ایران برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر