کد خبر: 672771 A

در نشست مشترک مطرح شد؛

سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن(جایکا) در زمینه آسیب‌شناسی زلزله با ایران همکاری می‌کند.

به گزارش ایلنا، نشست مشترک وزارت علوم، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها و موسسه‌های مرتبط با زلزله در ایران و موسسه همکاری‌های علمی و بین‌المللی ژاپن(جایکا) عصر امروز با موضوع "آسیب‌شناسی لرزه‌ای ساختمان و شریان‌های حیاتی و تجربه‌های ایران و ژاپن" در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

رئیس دفتر جایکا در تهران در این نشست  گفت: ژاپن در دهه‌های گذشته با انواع حوادث طبیعی مخرب مانند سیل، زلزله، طوفان، سونامی و رانش زمین مواجه بوده که منجر به خسارت‌های انسانی، طبیعی و اقتصادی شده است.

یوکی هارو کوبایاشی اظهار داشت: از سال 1960 تاکنون ژاپن تلاش کرده روش خود را از اقدام‌های پاسخ‌محور به پیشگیری محور تغییر دهد. بر همین مبنا تلاش‌هایی برای جلب مشارکت داوطلبان به‌صورت انفرادی و گروهی در قالب جوامع محلی شکل گرفت.

وی اضافه کرد: علاوه بر این پس از زلزله عظیم سال 2011 ژاپن، این کشور تلاش کرد اقدام‌های مرتبط با ارزیابی و مقابله با مخاطرات را بر اساس ایده کاهش مخاطرات تقویت کند. فراتر از اینها، ژاپن نقش کلیدی در تدوین سند بین المللی کاهش مخاطرات در سومین کنفرانس بین‌المللی در شهر سندای این کشور داشت.

کوبایاشی افزود: سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن نیز کنار دیگر دستگاه‌های مربوط تمام توان خود را به کار گرفته تا در اجرای سند سندای در حوزه‌های پیشگیری و کاهش خطرات، آماده‌سازی، پاسخ، بازسازی و بازتوانی همکاری کند.

وی اولویت اصلی جایکاه را پیشگیری و کاهش خطرات عنوان کرد و افزود: این سازمان بین‌المللی معتقد است سرمایه‌گذاری برای کاهش مخاطرات طبیعی با هدف تقویت تاب‌آوری ضرورت اصلی همه اقدام‌ها در حوزه مدیریت بحران است. جایکا، در سال‌های گذشته همکاری همه‌جانبه‌ای با سازمان‌های متولی در ایران در زمینه مدیریت بحران داشته که از آن جمله می‌توان به همکاری‌های گسترده با سازمان های حوادث پیش بینی نشده و مدیریت بحران شهر تهران از سال 1998 تاکنون اشاره کرد.

کوبایاشی افزود: علاوه بر ایران، جایکا، همکاری نزدیک خود با وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و سازمان مدیریت بحران کشور با هدف کاهش خطرات را ادامه خواهد داد.

زلزله زلزله کرمانشاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر