کد خبر: 669219 A

رئیس مرکز محیط زیست شهرداری تهران مطرح کرد:

رئیس مرکز محیط زیست شهرداری تهران با بیان اینکه بدون محیط زیست توسعه‌های در کار نخواهد بود، گفت: تغییر در اکوسیستم یک منطقه، زندگی شهروندان را به خطر انداخته تا آنجا که یکی از راه‌های جنگ محیط زیست خواهد بود و باید گفت جنگ بعدی؛ جنگ آب است.

صدرالدین علیپور (رییس مرکز محیط زیست شهرداری تهران) با بیان اینکه توسعه نامتوازن اثر خود را روی تهران گذاشته است، به خبرنگار ایلنا گفت: تهران امروز سه برابر ظرفیت زیست محیطی خود جمعیت داشته و  این روند هنوز ادامه دارد. قسمت‌های شمالی به علت روند توسعه به شدت آسیب دیده است، اما سمت شمال شرق و سرخه‌حصار هنوز پتانسیل‌های باقی مانده دارد. 

وی ادامه داد: مسایل امروز به شدت با موضوعات سیاسی و اجتماعی گره خورده است. اما باید یک روزی بفهمیم که اگر محیط زیست آسیب دید، دیگر توسعه‌ای هم در کار نخواهد بود. 

علیپور با اشاره به ایده شروع جنگ زیست محیطی علیه ایران، گفت: از سال‌های پیش مطالعات معتبر بین‌المللی این مسئله را پیش‌بینی کرده بودند که جنگ بعدی؛ جنگ آب خواهد بود و شهرهای مختلف بر سر منابع آبی با یکدیگر به اختلاف خواهند خورد و مردم در این خصوص با یکدیگر درگیر خواهند شد.

وی با بیان اینکه در نقاط جنوبی کشور معضل آب بسیار پررنگ شده است، گفت: به علت موقعیت جغرافیایی ما یکی از  کشورهایی هستیم که این مشکل زودتر از بقیه جاها در آن‌ آغاز شده است. بهره‌برداری از منابع  آبی در مرز ترکیه، بستن مسیرهای آبی از افغانستان به سمت ایران و آتش‌سوزی‌، همه از این دست  مسایل هستند. 

وی ادامه داد: در مرزهای آبی هم این مسئله وجود دارد و همسایگان ایران به طرق مختلف در حال انجام اقداماتی از این دست هستند. محل استخراج منابع نفتی در داخل دریا نیز ازجمله این موارد است. در حقیقت امروز، تغییر در اکوسیستم یک منطقه، زندگی شهروندان را به خطر انداخته و یکی از راه‌های جنگ محیط زیستی است. مشکلات حوزه آب فقط با حرف حل نمی‌شود، باید در ابتدا مدیران را توجیه کنیم که موضوع محیط زیست در تهران و کشور چقدر دارای اهمیت است.

شهرداری تهران محیط زیست صدرالدین علیپور مرکز محیط زیست شهرداری تهران جنگ آب در ایران جنگ آب در جهان جنگ زیست محیطی علیه ایران استخراج منابع نفتی در داخل دریا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر