کد خبر: 658018 A

کلانتری:

جلسه هیات امنای پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار و سایر اعضا پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری، معاون رییس‌‌‌‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه با اشاره به مشکلات زیست محیطی کشور و نقش پژوهش در حل این مشکلات گفت: برنامه و رویکرد اصلی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار، افزایش و ارتقای آگاهی‌‌‌‌های کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و عموم مردم از جدیدترین دستاوردهای در دنیا است.

وی ادامه داد: پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید امکان دسترسی به دستاوردهای زیست محیطی دنیا برای تمامی کارشناسان، محیط بانان و محققین این حوزه فراهم کند.

معاون رییس‌‌‌‌جمهور با تاکید بر اینکه آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی باید افزایش پیدا کند، اظهار داشت: وظیفه پژوهشکده محیط زیست است که اطلاعات و دلایل مشکلات زیست محیطی کشور را در اختیار مردم قرار دهد.

کلانتری با بیان اینکه این پژوهشکده باید در آموزش‌‌‌های زیست محیطی مردم مداخله کند، تصریح کرد: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید و در کنار آن تقویت علمی پژوهشکده در دستورکار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده محیط زیست برای حل معضلات زیست محیطی کشور باید راه حل ارائه کند، خاطرنشان کرد: تصمیم‌‌‌گیری‌‌‌های غلط در کشور منجر به بروز پدیده گرد و غبار، خشک شدن تالاب‌‌‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر شده است. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال شهر زابل در سیستان و بلوچستان برای کشاورزی مناسب نیست و باقیمانده آب باید به طبیعت برگردد تا گرد و غبار مدیریت شود. مسئولان آب را به جای دیگری تخصیص می‌‌دهند بعد می‌‌‌گویند محیط زیست باید گرد و غبار را مدیریت کند در حالی که حقابه‌‌های زیست محیطی تامین نمی‌‌شود.

کلانتری با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه زابل و پژوهشکده محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی سیستان نقش موثر و پررنگی نداشتند، ابراز داشت: همچنین دانشگاه شیراز نیز در حل مشکلات بختگان نقش محوری ندارد و در سفر اخیر به استان فارس مقرر شد که با محوریت دانشگاه شیراز و استانداری استان فارس مشکلات بختگان مدیریت شود.

وی با اظهار تاسف از بی‌‌تفاوتی دانشگاه‌‌های کشور در حل مشکلات کشور بیان کرد: حتی در زمان جنگ هرکس برنامه داشت، بودجه و اعتبارات تخصیص پیدا می‌‌کرد.

به گفته معاون رئیس‌جمهور، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید به سمت حل مشکلات محیط زیست کشور در حد توان پیش برود و یادآور شد: پتانسیل‌‌‌های خوبی در دانشگاه‌‌‌های کشور برای حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد و می‌‌‌توانند به سازمان حفاظت محیط زیست و دولت کمک کنند البته باید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هدایت شوند.

کلانتری به افزایش شاخص‌‌‌های علمی کشور اشاره و عنوان کرد: متاسفانه با افزایش این شاخص، دانشگاه‌‌‌ها و تحقیقات علمی نقش پررنگی در حل مشکلات کشور نداشتند.

عیسی کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر