کد خبر: 645330 A

پروژه پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس با محوریت توسعه فضای پیاده و آرام طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در تشریح طرح اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به بوستان جنگلی چیتگر گفت: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های معاونت شهرسازی و معماری شناسایی ظرفیت‌هایی است که در کنار تامین منافع سرمایه‌گذاران، منافع شهروندان و شهر را نیز تامین کند. پروژه پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس نیز با همین نگاه و با محوریت توسعه فضای پیاده و آرام طراحی و برنامه ریزی شده است.

وی افزود: معتقدیم حوزه قلمرو عمومی در شهر از سرمایه‌های بزرگی است که ایجاد ثروت و تولید می‌کند، اگرچه در ادوار قبلی کم‌تر به آن توجه شده است و در این خصوص نیازمند حضور جدی‌تر در استفاده از این پتانسیل هستیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: طرح «اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به بوستان جنگلی چیتگر» به عنوان یک فضای شاخص شهری از طریق مسابقه در سطح گسترده و با هدف نیل به ایده‌ها و تفکرات جدید و خلاقانه در عرصه معماری و شهرسازی، به منظور تحقق فضایی ارزنده و ماندگار، به مسابقه گذاشته شد تا با دریافت ایده‌های نو علاوه بر استفاده از آخرین امکانات فناورانه روز در کشور و جلب مشارکت بخش خصوصی بتواند به فضایی ارزشمند، مطلوب و پرمخاطب در شهر دست یابد.

حناچی با اشاره به اهداف کلی طرح «طراحی اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به بوستان جنگلی چیتگر» خاطرنشان کرد: حفظ اصول زیبایی‌شناسی شهری و پیش‌بینی دسترسی‌های اضطراری، خدماتی و امدادی، ایجاد قابلیت سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و غیر دولتی از طریق شکل‌گیری جذابیت‌های اقتصادی در طرح مذکور، ایجاد فضاهای مناسب، مفرح و خاطره‌انگیز برای بهره‌گیری از دید و منظر دریاچه و بوستان جنگلی، از جمله اهداف مهم این طرح به شمار می‌رود.

وی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه این طرح باید ضمن برخورداری از ارزش‌های زیبایی‌شناسانه، دارای نوآوری و خلاقیت بوده و از ویژگی‌های فرهنگ معماری ملی و زیست‌محیطی ایران بهره‌مند شود، گفت: نگاه به این طرح باید در راستای ارتقاء کیفی محیط شهری اطراف، نمادی ایمن و ماندگار را تداعی کند و از قابلیت اجرا برخوردار باشد.

حناچی ادامه داد: بنابراین توجه به دسترسی آرام و ایمن به محدوده و بهره‌گیری از روش‌های حمل و نقل دوستدار محیط، تأمین آرامش و امنیت کلیه استفاده‌کنندگان از طرح در تمام مدت شبانه‌روز، عبور آسان و مطمئن پیاده و دوچرخه از معابر ایجاد شده و تسهیل دسترسی شهروندان از مجموعه بوستان چیتگر به دریاچه با حفظ هویت محدوده طرح و تقویت جنبه‌های طبیعت در گردشگری، تأمین فضاهای لازم برای ارسال خدمات‌رسانی به عابرین پیاده و دوچرخه‌سواران در مراحل عبور و اسکان موقت و در نهایت توجه به سازه پیشنهادی از دیدگاه صرفه اقتصادی (اجرای طرح، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری) از دیگر اهداف مهم این طرح به شمار می‌رفت.

به گفته حناچی، اواخر آذر سال ۱۳۹۶ ایده انتخاب طرح پل دسترسی جنوب دریاچه شهدای خلیج فارس به بوستان جنگلی چیتگر از طریق برگزاری فراخوان مطرح شد. در نهایت با گردهم آمدن گروه‌های داوطلب شرکت کننده، مسابقه در دو مرحله برگزار شد و طرح برگزیده مورد معرفی قرار گرفت.

خلیج فارس شاخص معماری دریاچه شهدای خلیج فارس برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر