کد خبر: 566896 A

در جلسه امروز شورای شهر مطرح شد:

اعضای شورای شهر تهران پس از استماع گزارش معاون شهرسازی و معماری شهرداری یبه نقد عملکرد او در 3 ماهه اخیر پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی حجت در بیست و هفتمین جلسه شورای شهر تهران گزارشی از اقدامات این معاونت و معضلات تهران در این زمینه ارائه داد، اما اظهارات حجت به شدت از سوی اعضای شورا مورد انتقاد قرار گرفت. اکثریت اعضای شورا اظهارات او را ناکافی دانسته و اظهار کردند که در حد گزارش نبود.

در ابتدا محمود میرلوحی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه بررسی مسائل نشان می‌دهد شهرسازی تهران با مسائل فراوان پیش‌رو است، گفت: با توجه به شرایط آهنگ کار باید جدی‌تر شود و هنوز با وجود آنکه شورای پنجم بر روی کمیسیون ماده 100 تاکید داشته هیچ تغییر و تحولی را شاهد نبودیم. ازسوی دیگر درزمینه بافت فرسوده باید هرچه زودتر طرحی ارائه شود.

در ادامه محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز خطاب به مهدی حجت تصریح کرد: از آقای حجت انتظار می‌رفت که امروز پس از گذشت سه ماه از روی کار آمدن مدیریت شهری گزارشی در قالب پاورپوینت و مجموعه سیاست‌ها و راهکارهای معاونت شهرسازی و معماری را ارائه دهد. همانطور که آقای پورسیدآقایی معاونت حمل و نقل و ترافیک نیز گزارش ارائه دادند. اما آقای حجت فقط مجموعه مباحثی که به یادشان آمد را مطرح کردند.

وی با اشاره به بخشی از سخنان معاون شهرسازی در خصوص لزوم تجدیدنظر در طرح تفصیلی تهران ادامه داد: از آنجایی که این تجدیدنظر تبعات جدی برای تهران در پی دارد باید مشخص شود که این تجدیدنظر با چه رویکرد و سیاست گذاری‌هایی قرار است انجام شود. در مورد بافت فرسوده نیز ایشان فقط به جلسه با رئیس جمهور اشاره کردند.

او ادامه داد: همچنین در مورد ساماندهی و منظر، بلندمرتبه‌سازی، برج‌باغ‌ها و اراضی توسعه شهری صحبت نشد.

سالاری تصریح کرد: ساختار سازمانی خود معاونت شهرسازی نیز باید اصلاح شود و هر منطقه باید براساس مقتضیات خاص خود اداره شود.

این عضو شورای شهر بخشنامه شهردار تهران در حوزه شهرسازی را اقدامی مثبت دانست و تصریح کرد: هرچند این بخشنامه در راستای دغدغه همه بود اما معاونت شهرسازی باید بداند با یک بخشنامه نمی‌توان شهر را اداره کرد بلکه باید در مناطق حاضر شده و معاونین مناطق را فراخواند و بلاتکلیفی ایجاد شده در سطح مناطق را ساماندهی کرد. چرا که هر منطقه باید با توجه به مقتضیات خاص خود اداره شود. این جلسات باید به صورت مستمر برگزار شده تا مشکلات مردم در این حوزه حل شده و از بلاتکلیفی بیرون بیاید.

همچنین محمدعلیخانی نیز پس از استماع گزارش مهدی حجت در انتقاد به نحوه گزارش دادن او گفت: اگر مشکلات می‌خواستند با پند و اندرز حل شود، الان در کشور مشکلی نداشتیم. این در حالی است که امروز کارها در مناطق قفل شده است.

الهام فخاری نیز گزارش را ناقص دانست و خاطرنشان کرد: صحبت‌های آقای حجت فقط مرور تذکرات بود که توسط اعضای شورا و رسانه‌ها داده شده در حالی که باید برنامه‌های کلی ایشان ارائه می‌شد. از سوی دیگر به بحث الگوی شهر دوستدار کودک، چرایی و چگونگی ساخت مال‌ها و بررسی باغ‌ها و برج‌باغ‌ها پرداخته نشده است.

او ادامه داد: ایشان همچنین به تداوم پر شتاب تخریب باغات در تهران اشاره نکرده‌اند در حالی که باید به صورت جدی‌تری به جرائم شهرسازی پرداخته شود.

علی اعطاء سخنگوی شورای شهر خطاب به مهدی حجت با تاکید بر اینکه در شهرداری تهران در معاونت‌های فنی و عمرانی، خدمات شهری و فرهنگی با شهرسازی و معماری موازی‌کاری وجود دارد اصلاح ساختار شهرداری را لازم دانست و گفت: بسیاری از طرح‌های تهیه شده در معاونت شهرسازی و معماری فقط در قفسه‌ها خاک خورده و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

او ادامه داد: مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بار مالی سنگینی را بر دوش شهرداری می‌گذارند و باید یک نفر به ما بگوید در قبال این مصوبات چه کنیم اما با توجه به این امر که طبق ماده 7 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری شهرداری‌ها ملزم به اجرای مصوبات شورای عالی هستند.

اعطا تاکید کرد: باید میان شورا و حوزه معاونت شهرسازی و معماری گفت‌وگو و هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد.

احمد مسجدجامعی خطاب به معاون  شهردار تهران گفت: به موضوع شهرسازی و معماری در مدیریت شهری بی‌مهری شده است و باید در این زمینه جلسات بیشتری با آقای حجت برگزار شود.

او ادامه داد: هر مناطق ویژگی‌های خاص خود را دارد و بودجه خاصی نیز باید برای آن در نظر گرفته شود. در حالی که در بحث بودجه‌بندی به ویژگی‌های مناطق مختلف پرداخته نشده است. از سوی دیگر به نظر من نظام منطقه‌بندی در تهران باید دوباره تعریف شود و تعریف مناطق 22 گانه تغییر کند. در ادامه محسن هاشمی تاکید کرد که نظام طبقه‌بندی تهران تاکنون در شورا مصوب نشده و مصوبه شورای شهر را ندارد.  

شهربانو امانی، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز با اشاره به اظهارات معاون شهرسازی و معماری تصریح کرد: در اظهارات شما در رابطه با ایمن‌سازی هیچ مسئله‌ای مطرح نشد. از سوی دیگر یکی از وظایف معاونت این است که تاکید کند به هیچ وجه از آب شرب برای ساخت و ساز استفاده نشود. همچنین در صحبت‌های شما به مسئله گودهای ناایمن فقط اشاره شد بدون آنکه هیچ گونه برنامه‌ای در این زمینه داشته باشید.

در ادامه مرتضی الویری نیز در انتقاد به معاونت شهرسازی و معماری افزود: تنها اقدام عملی حوزه شهرسازی در این مدت دو بخشنامه‌ای بود که شهردار صادر کرد و در گزارش شما هیچ اشاره‌ای به اقدامات مواجهه با زلزله، دستورالعمل برای منع ساخت و ساز در حریم گسل و بازنگری در بحث طرح تفصیلی جامع نشد.

حق‌شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی نیز با اشاره به اینکه بودجه جاری این معاونت 2.7 درصد کل بودجه است تصریح کرد: یکی از مشکلات جدی تهران که در صحبت‌های شما به آن هیچ اشاره‌ای نشد بحث گسترش بی‌رویه حریم شهر است. در حال حاضر تهران 6هزار کیلومتر حریم دارد که هیچ فکری برای آن صورت نگرفته است.

در ادامه حسن رسولی عضو کمیسیون برنامه و بودجه خطاب به مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد: روی کار آمدن شما و انتخابتان به عنوان معاون شهرسازی و معماری این سوال را برای ما ایجاد کرد که آیا امکان دارد وجود یک عالم در جایگاه اجرایی درست باشد یا خیر و انتظار داریم همزمان با اعمال رویکرد جدید روش‌های ایجابی نیز گسترش یابد.

او ادامه داد: ما طرفدار مدیریت عالمانه شهر هستیم اما نباید مدیریت عالمانه موجب توقف فعالیت روزمره شهروندان شود.

شورای شهر معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر