کد خبر: 559517 A

گزارش ایلنا از آخرین اخبار زلزله کرمانشاه؛

چهار روز از زلزله در استان‌های غربی کشور گذشته و آمار کشته‌شدگان ۴۷۴ نفر و مصدومان ۹۳۸۸ نفر اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با وجود گذشت چهار روز از زلزله در استان‌های غربی کشور طبق آخرین آمار کشته‌شدگان زلزله کرمانشاه، ۴۷۴ نفر و مصدومان ۹۳۸۸ نفر اعلام شده است.

23:51/ حمایت از ایتام مناطق زلزله‌زده غرب کشور

رئیس کمیته امداد آخرین اقدامات این نهاد برای کمک به مددجویان و افراد آسیب‌دیده در حادثه زلزله غرب کشور را اعلام کرد. سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد با اعلام اینکه ۲۰ هزار خانوار در شش شهرستان زلزله‌زده غرب کشور تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند، گفت: از این تعداد مسکن سه هزار خانوار مددجو، آسیب‌دیده است که کمیته امداد ساخت و بازسازی مسکن آن‌ها را انجام خواهد داد.

وی با اعلام اینکه برای تسکین افراد آسیب‌دیده مستمری آبان ماه مددجویان سه برابر ماه‌های گذشته پرداخت می‌شود، اظهار داشت: این تصمیم با توجه به متفاوت بودن نیاز هر خانوار در وضعیت کنونی گرفته شد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه منازل و لوازم‌خانگی تمام مددجویان تحت حمایت کمیته امداد دارای بیمه حوادث است، تصریح کرد: همچنین شرکت بیمه طرف قرارداد به خانواده هر فرد فوت‌شده ۲۰ میلیون تومان دیه پرداخت می‌کند.

فتاح از ارسال ۱۰۰ کامیون حامل کمک‌های مردمی شامل مواد غذایی و پتو به مناطق زلزله‌زده غرب کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم توزیع این کمک‌ها میان زلزله‌زدگان تا پیش از شروع بارندگی‌ها انجام شود.

وی با بیان اینکه دولت وعده داده خسارت وارد شده به همه افراد آسیب‌دیده را پرداخت کند، ابراز داشت: چنانچه سرپرست خانوار در این حادثه فوت یا ناتوان شده باشد فرزندان آن با کمک مردم نیکوکار کشور تحت حمایت کمیته امداد قرار خواهند گرفت.

بر اساس این گزارش، هم‌وطنان نیکوکار می‌توانند از طریق سایت کمیته امداد و یا شماره‌گیری #۹۹*۸۸۷۷* کمک‌های نقدی خود را برای کمک به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه واریز کنند.علاوه بر شماره حساب خاص ۹۹۹۹ (و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۳۸۹۹۱) کمیته امداد امام (ره) نزد بانک ملی، شماره حساب‌های اعلام‌شده از سوی دفاتر استانی کمیته امداد برای واریز کمک‌های نقدی نیز فعال شده است.

ایرانیان خارج کشور هم می توانند از طریق شماره‌حساب ارزی دلاری ۲۰۵۲۶۳۳۳ و ارزی یورویی ۲۰۵۲۶۲۲۲ نزد بانک ملی کمک های نقدی خود را واریز کنند.

23:43/ پخت غذای گرم برای زلزله‌زدگان

فرمانده کل ارتش گفت: همانطور که مردم غیور استان کرمانشاه در طول دفاع مقدس پشتیبان ما بودند، ما نیز امروز تا آخر با آن ها خواهیم بود و تا رفع نیازهای اولیه مردم عزیز مصیبت دیده، کمک های ارتش ادامه خواهد داشت. امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی در گزارشی از آخرین وضعیت امدادرسانی نیروهای ارتش به هم‌وطنان زلزله زده غرب کشور گفت: کار آواربرداری در شهرستان سر پل ذهاب به اتمام رسیده اما در بعضی از روستاها به دلیل تخریب کامل، احتمال اینکه آمار تلفات بالا برود وجود دارد.

وی اضافه کرد: برای تخلیه مجروحان از محل زلزله تا محل فرود بالگردها، یک زنجیره زمینی تشکیل دادیم و ۵۰ فروند بالگرد بطور دائم یک پل هوایی بین منطقه زلزله زده و کرمانشاه را ایجاد کردند. همچنین بیمارستان ۵۲۰ ارتش بسیار فعال عمل کرد و پذیرای بیش از ۹۰۰ مجروح بود و همه نیروهای پزشکی اطراف را هم در آنجا مستقر کردیم و برای انتقال بیماران به تهران و شهرهای دیگر از هواپیماهای نیروی هوایی استفاده کردیم و با بالگردهای هوانیروز بیش از ۹۰۰ نفر را از طریق پل هوایی از منطقه به بیمارستان کرمانشاه و تهران منتقل کردند که این یک کار استثنایی بود.

فرمانده کل ارتش با توجه به تخریب خانه‌ها و هوای سرد تصریح کرد: هرچه چادر در منطقه و تهران داشتیم را به کمک هلال احمر در اختیار هموطنان زلزله‌زده قرار دادیم و تعداد زیادی چادر گروهی نیز خریداری کردیم و با هواپیما به منطقه ارسال کردیم و الان تقریبا کسی بیرون از چادر نیست.

موسوی با بیان اینکه بیمارستان‌های صحرایی از خسروی و ایلام به سرپل ذهاب منتقل شدند تا به مداوای مجروحین بپردازند، خاطرنشان کرد: طی دو روز گذشته با تقسیم غذای کنسرو در خدمت هموطنان بودیم و با توجه به قطعی آب منطقه بطری‌های آب معدنی را به دست زلزله‌زدگان عزیز رساندیم و با همکاری برادران سپاه پاسداران به بعضی از روستاها نیز کمک کردیم.

وی از پخت غذای گرم برای زلزله‌زدگان خبر داد و ابراز داشت: از دیروز آشپزخانه‌های ارتش در منطقه را فعال کردیم که هر چقدر می توانیم غذای گرم در اختیار هموطنان عزیز زلزله زده قرار دهیم.همه این کارها برای این بود که بتوانیم اندکی از دردهای مردم مصیبت زده را کاهش دهیم.

23:05/ آغاز اسکان دائم از هفته آینده

استاندار کرمانشاه گفت: با مصوبه‌ای که امروز در هیات دولت تصویب شد ان‌شاالله از هفته آینده اسکان دائم را شروع می‌کنیم. هوشنگ بازوند درباره وضعیت امدادرسانی در منطقه زلزله‌زده استان کرمانشاه گفت: تاکنون آب و برق در شهرها وصل شده و تنها ۳۰ درصد آب‌رسانی در شهر سرپل‌ذهاب و روستاهای آن مانده که این مشکل نیز تا فردا ظهر برطرف می‌شود. خوشبختانه برخی از مغازه‌ها امشب باز بود و شهر حالت عادی داشت تنها مشکل ما توزیع چادر در روستاها و شهرها هستیم و امیدواریم تا ۲۴ ساعت آینده مشکل را برطرف کنیم.

 استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نگران بارش باران هستیم، گفت: درباره باران نیز در جلسه امشب تمهیداتی برای باران از سوی مسئولان در نظر گرفته شد و خوشبختانه بحث اسکان موقت برطرف شد و با مصوبه‌ای که امروز در هیات دولت تصویب شد ان‌شاله از هفته آینده اسکان دائم را شروع می‌کنیم.

 بازوند درباره آواربرداری سنگین در منطقه زلزله‌زده گفت: آواربرداری سنگین توسط بنیاد مسکن انجام خواهد شد تا حد و حدود زمین برهم نخورد. در حال‌حاضر ستادها مشخص شده‌اند و در حال برآورد نهایی هستیم.

23:04/ ارتش در خدمت مردم کرمانشاه

فرمانده نیروی زمینی ارتش خدمت ارتش به مردم را وظیفه‌ای انسانی و دینی برشمرد و از استمرار این کمک‌ها خبر داد.  امیر سرتیپ کیومرث حیدری گفت: کمک‌های ضروری توسط تجهیزات زمینی و بالگردهای این نیرو به مردم در شهر و روستاهای مختلف غرب کشور، همچنان در حال ارسال است. خبازخانه‌های سیار به پخت نان و همچنین آشپزخانه‌های سیار به طبخ غذا مشغولند و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، توزیع نیازمندی‌های ضروری مردم ادامه دارد. فرمانده نیروی زمینی ارتش اضافه کرد: ارسال سوخت، یخچال‌های حامل دارو، پتو، آب معدنی، وسایل گرمایشی، آرد، لباس گرم و مواد غذایی توسط کامیون‌ها، خودروهای سبک و بالگردها از دیگر اقدامات امروز ارتش در منطقه زلزله زده کرمانشاه است.

حیدری مهمترین اقدام روزهای گذشته ارتش را برقراری پل هوایی توسط هوانیروز از تهران به کرمانشاه برای ارسال نیازهای ضروری و تیم‌های پزشکی عنوان کرد و اظهار داشت: با تلاش و همدلی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و دستگاه‌های دولتی شرایط بهتری برای کمک‌رسانی به مردم کرمانشاه ایجاد شده است.

23:00/ توزیع ۴۳ هزار دستگاه چادر میان زلزله‌زدگان

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام انجام ۴۶ سورتی پرواز برای امدادرسانی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه، گفت: ۴۳ هزار دستگاه چادر، ۶۵ هزار تخته پتو و ۳۵۰ هزار قوطی انواع کنسرو تا ساعت ۱۸ امروز میان زلزله زدگان توزیع شده است. مرتضی سلیمی با اعلام این خبر گفت: از دیگر اقلام امدادی توزیع شده میان زلزله‌زدگان کرمانشاه ۳۰ تن برنج، ۲۵۶ هزار بطری آب معدنی، ۵ هزار و ۶۰۰ شعله والور، ۴۰ هزار تخته موکت و ۳ هزار و ۳۰۰ ست ظروف بوده است.

وی درباره آمار پروازهای امروز برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه، اظهار کرد: ۴۸:۵۵ ساعت شامل ۴۶ سورتی پرواز انجام شده و ۸۹ مسافر و ۳۲ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم بار جا به جا شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر درباره پروازهای بالگردهای امدادی از مورخه ۲۲ تا ۲۴ آبان‌ماه نیز گفت: بیش از ۱۳۲ ساعت یعنی ۱۳۱ سورتی پرواز انجام و ۳۵۷ مسافر ، ۱۹۴ مجروح و ۵۵ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم بار در این پروازها حمل و جا به جا شده است.

22:36/باید 45 روز تا 2 ماه برای مردم زلزله‌زده سرپناهی ساخته شود

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: باید بین 45 روز تا 2 ماه همه کمک کنیم تا مردم داغدار و صدمه‌دیده با توجه به سرمایی که از همین الان نیز شروع شده سرپناهی روی سرشان داشته باشند. سردار غلامحسین غیب‌پرور در جلسه فرماندهان بسیج کرمانشاه برای امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده گفت: در این حادثه که برای مردم کشورمان در منطقه کرمانشاه اتفاق افتاد همه باید کمک کنیم. حیات انقلاب و استمرار آن در گروی مردم‌یاری و مردم‌داری است.

 او با بیان اینکه نیروهای بسیج و سپاه در این حادثه امتحان خود را پس‌داده‌اند توضیح داد: همه ما قرار است کمک کنیم همانطور که از روز اول همه مردم در این حادثه کمک کردند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جانشین فرمانده کل سپاه در امور بسیج با اشاره به کمک‌رسانی در این منطقه گفت: امدادرسانی در این منطقه در دو بخش انجام می‌شود. یک بخش که کوتاه مدت است و باید ظرف مدت یک هفته تا ده روز کارهای اورژانسی از جمله توزیع چادر انجام شود و امیدواریم تا فردا صبح چادرها بین همه زلزله‌زدگان توزیع شود.مجموعه سپاه و بسیج در چند نقطه از امروز شروع به طبخ و توزیع غذای گرم کردند.

 او با اشاره به بخش دیگر خدمات‌رسانی در این منطقه گفت: باید بین 45 روز تا 2 ماه همه کمک کنیم تا مردم داغدار و صدمه‌دیده با توجه به سرمایی که از همین الان نیز شروع شده سرپناهی روی سرشان داشته باشند.

21:51/ اینجا قیامت است

نماینده مردم کرمانشاه با انتقاد از مدیرات بحران در مناطق زلزله زده گفت:به روستای قلمه‌ذهاب و بیامه‌علیا هیچ کمکی نرسیده است و بیش از هزار نفر تا الان جان باختند. احمد صفری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به بازدید‌ امروز خود از روستاهای حاشیه سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی گفت: متاسفانه هنوز اقلام در همه روستاها توزیع نشده است، شاید فقط ۱۰ درصد روستاها چادر گرفته باشند. روستاهایی وجود دارد که نود درصدشان از میان رفته است، وضع خیلی نامناسب است.

رسانه ملی در حق کرمانشاه ظلم و خیانت کرد

وی با انتقاد از نحوه پوشش خبری صداوسیما اظهار داشت: صداوسیما به گونه‌ای پوشش می‌دهد که انگار همه چیز برقرار است، رسانه ملی با پوشش خبری ناکارمدش در حق کرمانشاه ظلم و خیانت کرد.

هلال احمر خود نیاز به ستادی برای رفع مدیریت بحرانش دارد

این نماینده مجلس هلال‌احمر را دچار ضعف مدیریتی دانست و تصریح کرد: هلال‌احمر هم بسیار دست‌پاچه عمل کرده است، انگار این بار اول است که چنین اتفاقی در کشور می‌افتاد. هلال احمر آنقدر بی‌نظم و تدبیر و بدون مدیریت عمل می‌کند که خود نیاز به ستادی برای رفع مدیریت بحرانش دارد. البته طبیعی است وقتی از هر شهرستانی ۸۰ درصد مدیران را بومی انتخاب می‌کنیم، نشان می‌دهد، فکر چنین روزی را نکردیم، چراکه اکثرا داغدار شده یا خانه خود را از دست داده‌اند، درنتیجه مدیریت بحرانی در شهرستان وجود ندارد. 

وقتی یک وانت اقلام وارد منطقه می‌شود، سریع خالی‌اش می‌کنند

این نماینده مردم کرمانشاه در مجلس ادامه داد: مدیریت بحران استان و کشور باید تیم‌های سه نفره منحصرا برای اسکان، آواربرداری، مدیریت توزیع پوشاک، مدیریت توزیع مواد غذایی تشکیل می‌دادند. بعد از هفتاد و دو ساعت شرایط تغییر نکرده است البته مردم کمی آرام شده‌اند اما گرسنه هستند. وقتی یک وانت اقلام وارد منطقه می‌شود، سریع خالی‌اش می‌کنند. آنهایی که زورشان می‌رسد اقلام را به داخل چادر می‌برند اما آنهایی که سیاه‌پوش و داغدار هستند یا خجالت می‌کشند، گرسنه می‌مانند. برای مثال روستای «قلمه‌ذهاب» هشتاد خانوار دارد و هنوز هیچ چیز به دستشان نرسیده است. شرایط روستای «بیامه علیا» نیز همین است.

شرایط نسبت به روزهای گذشته بهتر شده است 

صفری افزود: اینجا قیامت است و ریشه اساسی مشکلات هم نبود مدیریت بحران است. البته شرایط نسبت به روزهای گذشته بهتر شده است، آب معدنی و خوارکی رسیده است اما از نظر پوشاک، چادر و لوازم گرمایشی دچار مشکل هستیم و هوا نیز روز به روز سردتر می‌شود. 

بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند

وی با تاکید بر اینکه تعداد کشته‌شدگان زلزله بیشتر از آمار اعلامی است، خاطرنشان کرد: مسئولان خبر ندارند، من خودم به روستایی سرزدم که گفتند بیست نفر را همان روز اول خودشان خاک کرده‌اند. این افراد جزو آمار جانباختگان به حساب نمی‌آید. به نظر من بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند، فقط در یک کوچه در سرپل ذهاب هفتاد نفر کشته شده‌اند، در مسکن مهر بیش از ۲۵۰ نفر جان باختند.

امروز برادر به برادر رحم نمی‌کند

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به بازدید خود از مناطق صفر مرزی ابراز داشت: قصرشیرین شرایط خوب بود اما به روستاها رسیدگی نشده بود و مردم برای گرفتن غذا و دارو کنار هلال‌احمر تجمع کرده بودند. البته خودمان نیز به خودمان رحم نمی‌کنیم. سال‌های ۵۹ در جریان درگیرهای داخل عراق به خانواده‌های کرد عراقی در خانه خود یکی، دو سال پناه می‌دادیم. اما امروز برادر به برادر رحم نمی‌کند، یکی در خانه زندگی می‌کند و دیگری کنار در خانه ویران‌شده نشسته و بی‌تفاوت از کنار هم می‌گذرند. نمی‌دانم  آیا برخی به قیامت و آخرت اعتقاد ندارند؟ من امروز به مردم هم گفتم دائم دولت دولت نگویید، ما کٌردیم، غیرت داریم و باید هوای همدیگر را داشته باشیم.

افراد بی‌وجدان، به زور چادر گرفته و بعد آن‌ها را می‌فروشند

صفری در پایان در پیشنهادی بیان کرد: یک عده از استان‌های همجوار آمده‌اند و مانع رسیدن امداد به مردم نیازمند می‌شوند. البته این مشکل در بم هم وجود داشت اما مدیریت شد. باید در مبادی ورودی و خروجی ایست و بازرسی وجود داشته باشد. کمک‌ها تحویل گرفته شود و بازرسی شود که فرد زمان بازگشت چیزی را با خود برنگرداند. افراد بی‌وجدان، به زور چادر گرفته و بعد آن‌ها را می‌فروشند.

- این خبر تکمیل می‌شود...

زلزله زلزله کرمانشاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر