سرخط خبرها:
کد خبر: 542038 A

رئیس شورای شهر تهران:

رئیس شورای شهر تهران گفت: در این سال‌ها که از بافت فرسوده غافل بودیم، 4 هزار هکتار باغ از بین رفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در صحن علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه در سال‌های گذشته به جای اینکه بارگذاری‌ها به سمت بافت فرسوده برود در باغات خانه‌سازی انجام شد، گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته از احیای بافت فرسوده غافل شدیم و باید در بافت فرسوده بارگذاری می‌شد تا معضلات امنیتی و محیط زیستی حل می‌شد.

وی ادامه داد: در این سال‌ها که از بافت فرسوده غافل بودیم، 4 هزار هکتار باغ از بین رفت.

هاشمی تاکید کرد: در تهران 4 هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد به جای اینکه بر روی احیای این بافت‌ها تمرکز کنیم، 4 هزار هکتار باغ را در تهران از بین بردیم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: احیای بافت فرسوده و بارگذاری در این مناطق جزو برنامه‌های شورای پنجم است و در دستور کار شهردار تهران هم قرار دارد. از این طریق می‌توانیم مشکل درآمدزایی شهر و ناپایداری بافت فرسوده را هم از بین ببریم.

هاشمی گفت:‌ هزینه اداره شهر تهران طی کمتر از 15 سال چهل برابر شده است و این افزایش تصاعدی هزینه‌ها و فقدان درآمد پایدار موجب شده است که مدیریت شهری به استفاده از درآمد ناپایدار و فروش و حتی پیش فروش شهر روی بیاورد.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه گفت: اگر چه بخشی از این هزینه‌ها بخصوص در دهه هشتاد صرف پروژه‌های عمرانی شد، اما ساختن بزرگراه‌ها و تونل‌های جدید با فروش تراکم منفی در حاشیه آن تردد خودروهای شخصی بیشتری تولید کرد و در نهایت معضل ترافیک نه تنها تقلیل نیافت بلکه تشدید شد.

وی افزود: این یک واقعیت است که برای اداره بهینه شهر باید بر اساس نظام مدیریت درآمد پایدار حرکت کنیم نه مدیریت هزینه مجدد، چرا که هزینه محوری ابتدا به فروش شهر برای احداث پروژه‌های عمرانی می‌پردازد و سپس هزینه‌های جاری سهم پروژه‌های عمرانی را به تدریج می‌بلعد.

هاشمی در ادامه گفت:‌ همان گونه که در شرایط فعلی در بسیاری از دستگاه‌ها و سازمان‌های مدیریت شهری سهم هزینه‌های جاری به 70 تا 90 درصد رسیده است و تنها اندکی از بودجه صرف فعالیت می‌شود و بخش عمده آن صرف پرداخت حقوق کارمندان می‌شود.

وی افزود: کاهش هزینه و اتکا به درآمدهای ناپایدار و افزایش بهره‌وری و اتکا به درآمدهای پایدار موضوعی است که باید به عنوان سرفصل اصلاحات و تحول در مدیریت شهری قرار گیرد. ایجاد تحول در نظام مدیریت شهری نیازمند تحول در مدیریت هزینه و اتکا به درآمد پایدار است و این جز با چابک‌سازی و اتخاذ یک رژیم لاغری برای پیکره فربه مدیریت شهری محقق نمی‌شود.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه تاکید کرد: استفاده از نظام‌های مدون و یکپارچه تامین و هزینه کرد مالی پیوست کردن فرآیند پروژه‌ها و هزینه‌ها به درآمدهای پایدار از جمله اقداماتی است که می‌تواند مدیریت شهری را از وضعیت کنونی ارتقا دهد.

وی افزود: مقایسه شهرداری تهران با شهرداری سایر شهرهای توسعه یافته نشان می‌دهد که هزینه اداره تهران به مراتب بالاتر از شهرهای همنوع است در حالی که کیفیت خدمات شهری با وضعیت فعلی تهران قابل مقایسه نیست.

هاشمی گفت: توجه به این نکته ضروری است که اصلاح نظام مدیریت مالی و کاهش هزینه اداره شهر نباید به ایجاد نگرانی و بی‌ثباتی در بدنه شهرداری منجر شود بلکه باید اصلاحات توام با امنیت شغلی و ارتقای عملکرد و حرکت به سوی درآمد پایدار و گسترش خدمات شهری صورت پذیرد و از توانمندی نیروهای متراکم فعلی بدنه شهرداری با رویکرد توسعه خدمات استفاده شود.

رئیس شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر