کد خبر: 482120 A

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران:

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه‌سازی ایران با اشاره به اینکه منابع شهرداری از جیب شهروندان تأمین می‌شود بر این موضوع تاکید کرد که نباید آینده شهر و شهروندان هزینه تبلیغات سیاسی شود.

علی مقدس‌زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که آیا ادامه فعالیت شوراها با روند کنونی ضرورت دارد یا بهتر است منحل شود؟ اظهار داشت: در قانون اساسی سه رکن اصلی قوای مجریه، قضائیه و مقننه وجود دارد و براساس همین قانون، یک رکن دیگر نیز به نام شوراها در کنار این سه قوه تعریف شده که نمی‌توان منکر آن شد. شوراها پلی بین مردم و حاکمیت هستند که به بررسی نیازهای مردم و انتقال آن به بخش حاکمیتی و اجرای پروژه‌هایی که نیازهای مردم را تأمین می‌کند، می‌پردازند، بنابراین می‌توان گفت شوراها یک نیاز و یک واقعیت هستند و باید ادامه پیدا کنند. در دوران اصلاحات نقاط قوت و ضعف شوراها به طور نسبی مشخص شد و به نظر می‌رسد در آینده کارکرد بهتر و قوی‌تری هم داشته باشند.

مقدس زاده همچنین درباره اینکه تخصص چه جایگاهی در شورا دارد، توضیح داد و گفت:‌ شوراهای شهر دو وظیفه اصلی دارند؛ در وهله نخست، نیازسنجی جامعه و تدوین قوانین و ضوابط و تصویب پروژه‌های مورد نیاز شهروندان است. بعد از این نیازسنجی‌ها و تدوین قوانین و ضوابط، طرح‌ها به بخش اجرائی یعنی شهرداری انتقال می‌یابد تا در مرحله اجرا قرار گیرد. بخش دوم، نظارت بر چگونگی عملکرد شهرداری، تصمیمات و مصوبات شورا و همچنین نظارت بر هزینه‌های عمرانی و جاری شهرداری است. نیازهای شهروندان در شهر تهران عمدتا در زمینه‌های عمرانی، خدمات شهری، شهرسازی، حمل‌ونقل عمومی و ترافیک و مسائل اجتماعی است که در این بخش‌ها لازم است افراد متخصص در شورا حضور داشته باشند.

لزوم تخصص‌گرایی در شوراها

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران ادامه داد: یکی از نقاط ضعفی که گاهی در برخی شوراهای کنونی مشاهده می‌شود و مورد انتقاد صاحب‌نظران قرار می‌گیرد، این است که برخی اعضای شوراها واقعا از چه کارایی فنی و تخصصی‌ای برخوردار هستند؟ به دنبال همین پرسش و توجه به این واقعیت مهم، نگاه به این سمت رفت که شورای آتی باید تخصص‌گرایی بیشتری داشته و بافت شورا متشکل از افراد متخصص باشد که این مهم در صورت تحقق اقدام بسیار مفیدی برای شهر، شهروندان و شهرداری خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چه سازوکاری برای وجود شورای شهری سالم و به دور از فساد و رانت باید مدنظر قرار گیرد؟ خاطرنشان کرد: سلامت نخستین الزام برای عضویت در شورای شهر است و امیدواریم در دوره جدید تمامی افرادی که تأیید صلاحیت و انتخاب می‌شوند، از ظرفیت‌های لازم اعتقادی، شخصیتی و تخصصی برخوردار باشند و با سلامت کامل مأموریت خود را به پایان برسانند.

منابع شهرداری از جیب شهروندان تأمین می‌شود

مقدس زاده با اشاره به شائبه‌ای که درخصوص معدودی از اعضای شوراها این روزها در جامعه مطرح می‌شود، گفت: علاوه بر اینکه معلوم نیست چقدر صحت داشته باشد، نمی‌توان آن را تعمیم داد اما به‌ هرحال باید آن‌قدر شفاف عمل شود که هیچ شائبه‌ای برای مردم ایجاد نشود و از منابع شهرداری که از جیب شهروندان تأمین می‌شود صیانت و امانت‌داری کامل شود چراکه برخی از شهروندان به لحاظ مشکلات مالی به سختی حقوق شهری را پرداخت می‌کنند.

وی در ارزیابی فعالیت شهرداری در سه دهه اخیر نیز گفت:  دهه ٧٠ و کمی قبل از آن یعنی مقارن با حضور و فعالیت دولت سازندگی، در شهرداری تهران مدیریتی نوین، توانمند، خلاق و منسجم مستقر شد و پروژه‌های بسیاری را برای پایتخت تعریف و احداث کرد و در مسیر خدمت به شهروندان، شهرداری تهران در ابعاد اجرائی و اجتماعی چنان جایگاهی پیدا کرد که شهرداران بعدی از موضع شخصیت حقوقی خود به فکر ریاست‌جمهوری افتادند. پس از آن سال‌ها نیز مدیریت‌های بعدی شهرداری در زمینه ارائه خدمات شهری و عمرانی عموما همان روش‌ها و اقدامات مدیریت شهری دوران سازندگی را ادامه دادند اما متأسفانه بعضا در اجرای پروژه‌ها به‌گونه‌ای عمل شد که برخی از آنها یا از اولویت برخوردار نبودند یا بدون توجه به مهندسی ارزش دارای هزینه‌های اجرائی غیرمتعارف شده‌اند.

ساخت‌وسازهای بی‌رویه در شرق تهران

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران افزود: مثل طبقه دوم پل صدر. این پروژه واقعا چقدر اولویت داشته؟ و با وجود یک میلیارد دلار هزینه چقدر در کاهش بار ترافیکی منطقه اثر داشته است؟ از یک طرف صدور مجوز احداث بلندمرتبه‌ها و ساخت‌وسازهای بی‌رویه در شرق تهران و حاشیه بزرگراه بابایی را شاهد هستیم و از طرف دیگر طبقه دوم صدر ساخته می‌شود که بلکه بتواند ترافیکی را که خود شهرداری با تجمیع جمعیت در شرق تهران ایجاد کرده، کاهش دهد. بنده نمی‌دانم تا چه حد مطالعات و اطلاعات کامل این‌گونه پروژه‌ها در اختیار اعضای محترم شورای شهر تهران قرار گرفته است.

مقدس زاده ضمن بیان این مطلب که همکاری شورا و شهرداری اگر نزدیک و تنگاتنگ نباشد، به طور قطع عوارض منفی به همراه خواهد داشت، گفت: اساسا شورا و مدیریت شهرداری، هم باید در درون خود تعامل خوبی داشته باشند و هم با دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط اجرائی کشور رابطه خوبی برقرار کنند. بنده معتقدم این مهم در کشور باید نهادینه شود و تعامل مثبت با دولت جزء اولویت‌های شهرداری و شورا قرار گیرد.

عدم وجود خلاقیت در مدیریت شهری تهران

وی با اشاره به دوران مدیریت کرباسچی در شهرداری تهران گفت: در دوره مدیریت آقای کرباسچی هیچ‌گاه حتی یک‌بیستم نابسامانی و ناهنجاری کنونی مالی وجود نداشت چون خودنظارتی حاکم بود و سیستم‌های کنترلی متعددی داشتیم که جابه‌جایی حتی صد هزار تومان مورد حساسیت و نظارت بود. شهرداران بعد از آقای کرباسچی در اجرای پروژه‌های هرچه‌بیشتر عمرانی و خدماتی همچنان برنامه‌های ایشان را ادامه دادند، آقایان شهرداران بعدی تهران تا همین امروز نیز دقیقا همان اقدامات را ادامه دادند مثل احداث تقاطع‌های غیرهمسطح، توسعه بزرگراه‌ها، توسعه فضای سبز شهری، توسعه فرهنگ‌سراها، بهره‌گیری از سیستم مکانیزه در ارائه خدمات شهری و هیچ اقدام و خلاقیت بیشتری در بعد کیفی بعد از ایشان مشاهده نشد. بلکه فقط در بعد کمّی همان اقدامات توسعه یافت که به‌هرحال این بدیهی‌ترین وظیفه هر شهرداری است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران با بیان اینکه بیش از ١٠ سال در شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف فعالیت داشتم، گفت: از مدیرکل حوزه دفتر شهردار تهران گرفته تا شهردار منطقه ٦ و سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران و عضو هیئت‌مدیره شرکت خاکریز آب وابسته به شهرداری تهران.

مقدس زاده با تاکید بر اینکه اگر منافع ملی در سیاست‌گذاری و تعیین استراتژی و اقدامات اجرائی لحاظ شود، رعایت حقوق شهروندی نیز در دل آن وجود دارد، گفت:  شهرداری تهران در طول روز با مردم در ارتباط است، اعم از شهروندی که برای اخذ پایان کار به شهرداری مراجعه می‌کند یا دست‌فروشی که در کنار خیابان بساط پهن کرده تا امرار معاش کند. شهرداری باید با رویکرد منافع ملی در رعایت حقوق شهروندی به‌گونه‌ای عمل کند که این موضوع نهادینه شود، همان‌طور که در احداث فرهنگ‌سراها و ایجاد انجمن‌های مردمی و هدفمندکردن توانمندی‌های شهروندی قبلا اقدام کردیم و نتایج بسیار خوبی هم به دست آمد.

وی اضافه کرد: در حوزه شهرسازی که بیشترین مراجعه مردم به این حوزه از مناطق شهرداری است، باید برای سهولت امر مراجعه‌کنندگان سیستم و فرایند طراحی شود؛ همان‌طور که این کار را در سال ٨١ تا حدی انجام دادیم و در آن سیستم، مراجعه‌کنندگان با حقوق خود آشنا می‌شدند و با بهره‌گیری از شفافیت و اطلاع شهروندان از ضوابط شهرسازی زمینه ایجاد رانت و سوءاستفاده به حداقل رسیده بود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران افزود: بنده در زمینه چگونگی ارائه خدمات شهرسازی دارای نظراتی هستم که امیدوارم روزی محقق شود به عنوان مثال یک نمونه را عرض می‌کنم که شهرداری می‌تواند با مطالعه روند کاری خود در حوزه شهرسازی، شاخص‌های زمانی منطقی را تعیین کند که برای ارائه هر یک از خدمات همانند صدور پروانه، گواهی عدم خلاف یا گواهی پایان کار به‌طور معمول چقدر زمان باید صرف شود.

حادثه پلاسکو توان مدیریت بحران شهرداری را نشان داد

مقدس زاده در ادامه تصریح کرد: حال اگر متقاضی خواهان این است که در زمان کوتاه‌تری گواهی مورد نیاز خود را اخذ کند یا حتی بدون مراجعه به شهرداری تقاضای موردنظر خود را از طریق مراجعه همکاران شهرداری به وی تأمین کند، این خدمات به عنوان خدمات ویژه تعریف شود و شهرداری برای ارائه خدمات ویژه تعرفه ویژه تعیین و دریافت کند، آن‌گاه تمام وجوه مبادله‌شده بابت خدمات ویژه از سازوکار و وجهه کاملا سالم و قانونی برخوردار خواهد شد.

وی در ادامه در ارزیابی مدیریت بحران در شهرداری تهران، گفت: یکی از موضوعات درخور توجه در مدیریت و راهبری شهر تهران مدیریت بحران است که متأسفانه حادثه پلاسکو توان مدیریت شهرداری تهران را در زمان بحران نشان داد. دهه ٧٠ شرکت تحقیقاتی جایکای ژاپن دو قرارداد با شهرداری تهران درباره بررسی آلودگی هوا و آثار وقوع زلزله در تهران منعقد کرد که براساس بررسی‌ها و اطلاعاتی که ارائه دادند، دوره بازگشت زلزله را خیلی دور پیش‌بینی نکرده بود. بنابراین باید به مدیریت بحران در شهر تهران توجه ویژه داشت چراکه موضوع، بسیار جدی است. ضمن اینکه بعد از حادثه پلاسکو نیز گزارشی از اقدامات اساسی برای اینکه نشان دهد این ضعف در حال برطرف‌شدن است، به اطلاع شهروندان محترم نرسیده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران درباره این شرکت توضیح داد و گفت:  ابتدا باید به این نکته کلی اشاره کنم که در هر کشوری استراتژی‌های منطبق بر منافع ملی در تمامی زمینه‌ها وجود دارد. ما نیز در میهن عزیزمان از همین ویژگی برخوردار هستیم و در کلیه بخش‌ها از جمله در حوزه اقتصاد از رویکرد و استراتژی منافع ملی تبعیت می‌کنیم و اساسا این استراتژی منافع و مصالح ملی مبنای بسیاری از تصمیم‌سازی‌ها،تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اجرائی است.

وی افزود: شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران که یک هلدینگ و صددرصد سهام آن متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است، در دو بخش عمده مأموریت دارد؛ یک بخش اجرای پروژه‌های درمانی و اداری سازمان و بخش دیگر هم اجرای پروژه‌های اقتصادی و سرمایه‌ای است که با رویکرد منافع ملی و منطبق با اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

مقدس زاده با اشاره به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران بزرگ‌ترین انبوه‌ساز کشور است که درحال‌حاضر هزارو ٦٠٠ واحد مسکونی را در دست اجرا دارد و برای اقشار متوسط جامعه واحد مسکونی تأمین می‌کند، گفت: همچنین با سابقه حدود پنج میلیون مترمربع احداث پروژه‌های درمانی در کشور، بزرگ‌ترین بیمارستان‌ساز در خاورمیانه لقب گرفته است.

‌ مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران در پاسخ به اینکه سازمان تأمین اجتماعی برای پروژه‌های غیردرمانی هم بودجه تخصیص می‌دهد؟ گفت: خیر، سازمان تأمین اجتماعی در بخش پروژه‌های غیردرمانی یعنی سرمایه‌ای و اقتصادی سازمان بودجه‌ای تخصیص نمی‌دهد و خود شرکت باید تأمین منابع کند و پروژه‌های عمرانی را با رویکرد سودآوری اجرا کند و بعد از فروش اصل سرمایه و سود برگردد. در این میان بخشی از سود این هلدینگ به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود که بخشی از هزینه‌های ارائه خدمات به مردم را تأمین کند. لازم به ذکر است که در فعالیت‌های این شرکت مهندسی ارزش به عنوان یک اصل مدنظر قرار گرفته و سعی کرده‌ایم در پروژه‌هایی که سازمان به ما اعلام می‌کند با برنامه‌ریزی دقیق اجرائی و با همان رویکرد منافع ملی، در عین رعایت کیفیت از عنصر زمان حداکثر بهره را ببریم.

امضای تفاهم‌نامه با ٣٦ شرکت معتبر اروپایی و غیراروپایی

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه بیمارستان بیرجند درحالی‌که در دی‌ماه سال ١٣٩١ باید به اتمام می‌رسید و دوسوم پروژه بعد از ٤,٥ سال اجرا شده بود، ما با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای فنی در ١١ ماه یک‌سوم انتهایی پروژه را به اتمام رساندیم. پروژه ٤٠٠واحدی زنجان که دوسوم آن در ٧.٥ سال انجام شده بود، ما یک‌سوم پایانی را در ١٨ ماه انجام دادیم. همچنین ٦٣.٨ درصد پروژه ٢٠٠واحدی چالوس در ٩.٥ سال انجام شده بود اما ما بقیه پروژه را در ١٨ ماه تمام کردیم و مهم‌تر اینکه همه اینها در شرایط رکود اقتصادی کشور انجام شد. به‌طورکلی سرعت اجرای پروژه‌ها را بالا بردیم و هزینه‌ها را با مهندسی ارزش کاهش دادیم تا منابعی که متعلق به قشر شریف کارگران است، منطقی و واقعی هزینه شود.

مقدس زاده درباره اینکه برجام چه تأثیری در فعالیت‌های شرکت داشت؟ نیز گفت: برجام در ابعاد مختلف یک اتفاق مبارک بود که در دولت یازدهم انجام شد و یکی از ابعاد مثبت آن ایجاد زمینه‌های همکاری اقتصادی بین ایران و کشورهای دیگر است و ما نیز به منظور استفاده از یکی از برکات برجام، استراتژی شرکت را بر این مبنا و استفاده از فاینانس‌های خارجی برای اجرای پروژه‌ها در دستور کار قرار دادیم. در همین‌راستا، برای اجرای پروژه‌های درمانی با ٣٦ شرکت معتبر اروپایی و غیراروپایی تفاهم‌نامه امضا کردیم و با چند شرکت معتبرتر از آن میان، قراردادهایمان را نهایی کردیم.

‌ مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران با بیان این مطلب که برای بیمارستان‌های ٣٢٠تختخوابی شیراز و تبریز با یکی از شرکت‌های بیمارستان‌ساز اروپایی تنظیم قرارداد کردیم و برای بیمارستان سرطانی یزد هم با یکی از شرکت‌های برند‌دار کره جنوبی قرارداد تنظیم و نهایی کردیم، گفت: با توجه به اینکه نگاه ما مبتنی‌بر منافع ملی است، در هیئت‌مدیره معتقد هستیم هر یک دلاری که با حفظ منافع ملی و ضوابط و موازین وارد کشور شود، ضریب امنیت ملی را افزایش می‌دهد، یعنی اگر امروز ٥٠ میلیارد دلار جذب سرمایه در حوزه پروژه‌های عمرانی داشتیم، هر کسی نمی‌توانست در آن سوی آب‌ها برای ما قطع‌نامه صادر و ما را تحریم کند چون وجود سرمایه‌های خارجی در کشور مانع از انجام این کار ظالمانه می‌شد. امروز هم که رئیس‌جمهور آمریکا اسم شهروندان عراقی را از فهرست ممنوع‌الورودها به آمریکا حذف کرده، از باب دلسوزی برای شهروندان عراقی نیست بلکه به دلیل سرمایه‌گذاری‌هایی است که خودشان و اروپایی‌ها در عراق کرده‌اند.

احداث بیمارستان‌های ٣٢٠ تختخوابی در تبریز و شیراز

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون پروژه‌ای را با استفاده از منابع مالی خارجی شروع و اجرا کرده‌اید؟ افزود: همان‌طور که عرض کردم، درحال‌حاضر اجرای سه بیمارستان با استفاده از فاینانس خارجی در دستور کار شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران قرار دارد. قرارداد احداث بیمارستان‌های ٣٢٠تختخوابی تبریز و شیراز از سوی یکی از معتبرترین شرکت‌های بیمارستان‌ساز اروپا نهایی شده و با تصویب هیئت‌مدیره محترم سازمان تأمین اجتماعی امضا شده و در مرحله اجرا قرار خواهد گرفت و بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان یزد که در صورت توافق و تکمیل مفاد قرارداد و تصویب، عملیاتی خواهد شد.

مقدس زاده افزود:‌ سه ویژگی برجسته احداث دو بیمارستان شیراز و تبریز این است که اولا دو پروژه مذکور اولین بیمارستان‌هایی هستند که در ایران با استفاده از منابع مالی خارجی اجرا می‌شوند، چرا که نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقلاب بیمارستانی با بهره‌مندی از منابع مالی خارجی احداث نشده، ثانیا تنها پروژه‌هایی هستند که در حوزه پروژه‌های بیمارستانی عملا از سوی بانک اروپایی تأمین مالی شده و از پشتوانه مالی برخوردار هستند. ثالثا آن بخش از منابع مالی سازمان که قرار بوده صرف اجرای دو پروژه موردنظر شود، می‌تواند در توسعه زیرساخت‌ها و سایر بخش‌های سازمان تأمین اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

شهرداری‌ها تأمین هزینه‌های عمرانی را به شهروندان تحمیل نکنند

‌ مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران عنوان کرد: بنده تحقق این اقدام را خیلی مهم می‌دانم و امیدوارم در سایه بخش‌ها در کشور استفاده از منابع مالی خارجی با حفظ عزت و مصالح ملی جمهوری اسلامی ایران گسترش یابد. بدیهی است در این صورت علاوه بر اینکه پروژه‌های عمرانی از تزریق مالی خوبی برخوردار خواهند شد، با ایجاد و توسعه پروژه‌های عمرانی، گردش اقتصادی نیز پویاتر می‌شود و سطح اشتغال در کشور افزایش خواهد یافت.

وی افزود: این اقدام در شهرداری تهران هم قابل انجام است؛ چون همان‌گونه که سازمان تأمین اجتماعی دارای بانک رفاه است، شهرداری نیز دارای بانک شهر است که این بانک‌ها برای سازمان‌های خود به عنوان بانک عامل عمل خواهند کرد و همان‌گونه که سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی از سازوکار ساده‌تر و مناسب‌تری نسبت به دستگاه‌های دولتی می‌تواند این‌گونه قراردادهای خارجی را منعقد کند، شهرداری‌ها نیز چون نهاد عمومی هستند، می‌توانند در صورت تشخیص به‌موقع فرصت‌ها و با استفاده از ظرفیت‌های خود حداکثر بهره‌‌مندی را از منافع انعقاد چنین قراردادهایی ببرند و به‌طورکلی شهرداری‌های کلان‌شهرها باید به سراغ استفاده از منابع مالی خارجی یا روش‌هایی مانند BOT برای اجرای پروژه‌های خود بروند تا تأمین هزینه‌های عمرانی خود را مدام به شهروندان تحمیل نکنند.

علی مقدس‌زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر