کد خبر: 448622 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش آلودگی هوای اراک و اهواز نسبت به سال گذشته خبر داد.

سعید متصدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با افزایش روزهای ناسالم در شهرهای اهواز و اراک به جهت آلودگی هوا نسبت به سال گذشته، گفت: ما در برخی شهرها منابعی از آلاینده‌ها را داریم که کنترل آنها دور از دست انسان است که  اراک و اهواز از این شهرها هستند که در آنها افزایش میزان آلودگی را داریم.

وی ادامه داد: علت افزایش آلودگی هوا در اهواز بیشتر به فعالیت کانون‌های گرد و غبار باز می گردد، علی‌رغم اینکه تلاش‌های بسیاری که برای کنترل آلودگی در کشور همچون آبگیری 60 الی 70 درصدی هورالعظیم انجام دادیم، اما همچنان با افزایش آلودگی هوا روبروایم که یکی از دلایل آن ورود جبهه گرد و غبار از عراق، اردن و سوریه است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همچنین  به دلیل افزایش صادرات نفت، فعالیت‌های نفتی نیز در خوزستان روبه افزایش است که جلسه‌ای را در این رابطه با وزارت نفت داشتیم و اعلام کردیم که آلایندگی ما در حال بالا رفتن است و باید تمهیدی برای واحدهای فراوری بیاندیشند که البته اقداماتی هم انجام شد و برنامه‌ای را نیز در زمینه کنترل فعالیت‌های نفتی ارائه کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در  بحث گرد و غبار 3 قطعنامه از سوی سازمان ملل صادر شده‌است، اظهار کرد: این قطعنامه‌ها برای بحث‌های مدیریت منطقه‌ای و بین‌المللی گرد و غبار است که امیدواریم به نتیجه برسد، اما در مورد کانون‌های داخلی در حال کنترل منابع هستیم و در چند سال اخیر نهال‌کاری و در 4 هزار هکتار مالچ پاشی انجام شده‌است.

متصدی در ارتباط با افزایش آلودگی هوا در اراک توضیح داد: در مورد اراک 2 مسئله وجود دارد؛ اولین مشکل صنایع داخل شهر است و مشکل دیگر کانون‌های گرد و غبار در تالاب میقان است که خشکسالی و کاهش میزان ورودی آب سبب شده، این تالاب که درون شهر اراک است؛ ایجاد آلودگی کند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین کارخانجاتی که در خود اراک هستند و نیروگاه شازند نیز آلودگی‌هایی را موجب می‌شوند، ما تا حدودی نیروگاه را کنترل کرده‌ایم، اما نتوانستیم؛ نیروگاه را 100 درصد گازسوز کنیم، اما در حال تلاش هستیم. همچنین معادنی که درتالاب هستند نیز آلایندگی دارند که باید کنترل شوند و رفع همه این مشکلات در کمیته آلودگی هوای اهواز دیده شده و رفع آنها در دستور کار است.

آلودگی هوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر