کد خبر: 439581 A

سورنا ستاری:

ایلنا: معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: توانسته‌ایم فضای امنیتی را از فضای کارآفرینی جدا کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سورنا ستاری در نشست هم‌اندیشی جوانان با دولت گفت: اقتصاد ما مانند ورزشگاه آزادی است که 100 هزار نفر در آن نشسته‌اند و 10 – 12 نفر در میدان می‌دوند و بقیه می‌گویند چرا گل نزدید. مگر ما غول چراغ جادو هستیم.

وی ادامه داد: اقتصاد ما بر محور نفت است و همه ساختارها تلاش می‌کنند خود را به این منبع نزدیک کنند تا دو - سه سال پیش کسی از اقتصاد دانش‌بنیان خبری نداشت و آشنا نبود اما اکنون دو - سه سال است ما توانستیم این بحث را در کشور مطرح کنیم در حالیکه همه به من می‌گفتند خودت را سرکار نگذار زیرا از این مساله چیزی در نمی‌آید.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه سیستم سنتی ما در صنعت در آینده جواب نخواهد داد، اظهار کرد: در حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان جوانان ما اقتصاد و صنعت‌سنتی را کنار خواهند زد. ما اکنون به شرکت‌های دانش‌بنیان 60 نوع خدمات همچون معافیت مالی گمرکی، سربازی و ... می‌دهیم و همچنین جداسازی فضای امنیتی از کارآفرینی یکی از بزرگترین اقدامات ما بود.

ستاری افزود: گمرک، اماکن و این‌گونه نهادها در کشور ایجاد شدند که فضای کسب و کار را درست کنند اما در عمل شروع به پایین کشیدن کرکره مردم هستند. اکنون ایجاد هر تغییری هزینه دارد و ما این صابون را به تن‌مان زده‌ایم که این تغییر را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران دارای سابقه چند هزار ساله از کارآفرینی و تجارت است، گفت: نفت تمام این زیرساخت‌ها را در کشورمان از بین برد اما اکنون 2800 شرکت و هزاران استارت‌آپ در کشور به وجود آمده که کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور درباره بحث فرار مغزها گفت: اگر ساختار اقتصادی براساس نیروی انسانی باشد می‌توانیم از این مساله جلوگیری کنیم، البته تعداد دانشجویان ما در خارج از کشور زیاد نیست و کشوری که 5 میلیون نفر دانشجو دارد به‌جای 5 هزار دانشجو در خارج از کشور باید 200 هزار دانشجو داشته باشد اما تبادلات دانشجویی ما حداقل است که باید توسعه پیدا کند.

سورنا ستاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر

string(31) "Sun, 19 Jan 2020 12:50:10 +0000"