کد خبر: 409139 A

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد:

ایلنا: معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان گفت: سرانه اماکن ورزشی در جهان بیش از 2 متر است که در ایران این عدد به کمتر از یک متر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمناف هاشمی با حضور در اجلاس شورای عالی استانها به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در موضوع ورزش اشاره کرد و گفت: شعار ما در دولت و وزارت ورزش و جوانان شعار ورزش پاک است که با توجه به حواشی که از گذشته در ورزش وجود داشته است. اگر این شعار را جدا کنیم مشکلاتمان افزایش خواهد یافت لذا سعی می‌کنیم حواشی ورزشی را کم کنیم.

هاشمی ادامه داد: وظیفه اصلی وزارتخانه ما توسعه و تعمیم ورزش و تقویت نیروّی انسانی است همچنین تعمیم ورزش همگانی در شهرها روستاها و عشایر و ارتقای سطح ورزش همگانی و قهرمانی، توسعه زیرساخت و اماکن ورزشی در کشور و حل مشکلات جوانان در حوزه اشتغال، ازدواج  و مسکن از دیگر وظایف ماست.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در ورزش کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش سلامت جامعه و کاهش بیماری و هزینه‌های درمانی را به دنبال دارد، اظهار کرد: در حالی که بودجه عمومی کشور 300 هزار میلیارد تومان است بودجه وزارتخانه ما هزار میلیارد تومان یعنی یک هزارم بودجه کشور است و مدیریت مسائل جوانان با این بودجه بسیار سخت است و این عدد نمی‌تواند زیرساخت‌های کشور را در حوزه استانداردها ایمن  کردن اماکن ورزشی و ... تامین کند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات سه سال قبل نشان می‌داد کمتر از 10 درصد مردم کشور ما ورزش همگانی می‌کنند که با کمک صداوسیما و شهرداری توانستیم این رقم را به 20 درصد برسانیم اما این عدد هم کافی نیست.

هاشمی در ادامه با اشاره به دستاوردهای المپیکی وزارتخانه مطبوع خود گفت: به طور متوسط جایگاه ورزش ما در جهان از رتبه 33 در هزار و 976 به رتبه 36 و بعدها 43 ارتقا یافت که بهترین جایگاه ما در المپیک لندن با مقام 17 جهانی بوده است.

معاون وزیر ورزش با اشاره به اینکه به لحاظ مدال آوری در المپیک ریو دومین جایگاه را بعد از المپیک لندن داشته‌ایم، ادامه داد: ما نسبت به المپیک لندن در برخی رشته‌ها ناکامی داشتیم اما در رشته‌های پایه همچون شمشیربازی و ... رکوردار بوده‌ایم که این موضوع نشان می‌دهد در آینده می‌توانیم جایگاهی بهتر از جایگاه خود در المپیک لندن به دست آوریم.

وی با بیان اینکه ما چند حکم قانونی در مجلس به تصویب رساندیم، توضیح داد: براساس ماده 180  قانون می‌توانیم اعتباراتی را که در اختیار مجلس است؛ به سمت زیرساخت‌های ورزشی سوق دهیم همچنین براساس این احکام به ما اجازه داده شده برخی اماکن ورزشی فرسوده را به فروش رسانده و آورده آن را در حوزه زیرساخت‌های ورزش به کار بگیریم.

هاشمی اضافه کرد: همچنین ما مجوز داریم 4 هزار پروژه نیمه کار خود را به صورت واگذاری به شیوه BOT تکمیل کنیم که با کمک این احکام می‌توانیم ظرفیت افتتاح پروژه‌های خود را دو برابر کنیم زیرا ما به هشت هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌هایمان نیاز داریم و این احکام می‌توانند ما را در این زمینه یاری کنند.

وی با یادآوری اینکه تا پایان سال 94 حدود 700 پروژه را افتتاح کردیم، عنوان کرد: در سال 95 نیز 130 پروژه را در هفته دولت و 100 پروژه را در هفته تربیت بدنی افتتاح خواهیم کرد.

معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ستاد خیرین را در حوزه ورزش و جوانان فعال کردیم، اظهار کرد: در سال 94 , 112 پروژه را با کمک آنها به اتمام رساندیم و در آخرین جلسه ستاد خیرین که روز گذشته برگزار شد 220 پروژه نیمه تمام را به خیرین واگذار کردیم.

وی با اشاره به مدال‌آوری کیمیا علیزاده در المپیک ریو خاطرنشان کرد: باید ورزش بانوان را دنبال کنیم و به همین خاطر معاونتی برای ورزش بانوان تشکیل دادیم.

هاشمی خطاب به نمایندگان شورای عالی استان‌ها گفت: من به جایگاه شما و ظرفیت‌های قانونی‌تان آگاه هستم و با کمک شما می‌توانیم ورزش همگانی و قهرمانی را تقویت کرده و کیمیا علیزاده‌های بسیاری را پرورش دهیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه سرانه اماکن ورزشی در جهان بالای دو متر است و این عدد در ایران زیر یک متر است، گفت: شهرداری و شوراها می‌توانند برای ساخت اماکن ورزشی تخفیف دهند و ما آمادگی داریم پروژه‌های نیمه کاره خود را در قالب BOLT به شهرداری‌ها واگذار کنیم.

وزارت ورزش و جوانان شورای عالی استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر