کد خبر: 403239 A

وزیر علوم خبر داد:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای معاونان و مدیران این وزارت گفت: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، عملکرد وزارت علوم در طول یک سال گذشته مثبت است و اگر دولت در سال گذشته این امکان را داشت که بودجه دانشگاهها را مطابق با پیش بینی‌ها تخیصیص دهد قطعا پیشرفت‌های بیشتری داشتیم.

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی در دوازدهمین نشست شورای عمومی معاونان و مدیران وزارت علوم با تبریک هفته دولت، گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان بزرگوار رجایی و باهنر  و قدردانی از خدمات مدیران گفت: با گشایشی که در درآمدهای دولت ایجادشد،  در  سه ماهه اول  سال جاری 25  درصد اعتبارات وزارت علوم و دانشگاهها پرداخت شده است و این امید واری وجود دارد که با اختصاص 100 درصدی  اعتبارات پیش بینی شده درقانون  بودجه شاهد دستاوردهای بیشتری در حوزه آموزش عالی باشیم.

 
وی با اعلام اینکه در بودجه سال جاری اعتبارات پژوهش و فناوری نسبت به سال گذشته دو برابر  شده است گفت: سرمایه گذاری در آموزش عالی،پژوهش و فناوری از نوع سرمایه گذاری های زیربنایی و ضروری برای کشور است که مشاهده آثار  و فواید آن برای کشور  به کمی زمان نیاز دارد .
 
فرهادی با اشاره تصویب و ابلاغ طرح آمایش آموزش عالی گفت: ساماندهی و توسعه آموزش عالی کشور بر اساس این طرح صورت می گیرد و کاری بسیار حساس  و مهم است که باید به تدریج  و گام به گام اجرا شود و وزارت علوم هم اکنون  در حال تدوین شیوه های اجرایی شدن آن است که به زودی نهایی و ابلاغ می شود.
 
وزیر علوم با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان" اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" گفت: وزارت علوم در این زمینه پیشنهادهای خودرا به شورای اقتصاد و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد  و چهار برنامه پیشنهادی مورد تصویب قرار گرفت که شامل بازنگری و اصلاح نظام ‌آموزش عالی کشور در جهت ارزش آفرینی و کارآفرینی،طراحی و پیاده سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور ماموریت گرا کردن فعالیت های مؤسسات آموزش عالی و پژوهش کشور،    تبدیل 5 دانشگاه و واحد پژوهش برتر کشور به تراز بین المللی و  طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور است.
 
عضو کابینه دولت تدبیر و امید در ادامه سخنان خود با اشاره به موفقیت دولت در مذاکرات هسته ای گفت: نتایج برجام  د ر تعدادی از مسائل آشکار شده است و در زمینه های مختلفی مانند  سرمایه گذاری های خارجی  و صادرات نفت و فرآورده های نفتی  شاهد رشد هستیم و بر اساس  آمار  هم اکنون  دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت صادر می کنیم.
 
فرهادی افزود: خوشبختانه بودجه سال جاری متکی به نفت نیست و بیش از دو سوم درآمدهای  پیش بینی شده مربوط به منایع غیر نفتی است که خوشبختانه تا کنون شاهد رشد صادرات غیرنفتی بوده ایم و برای اولین بار صادرات ما از واردات پیشی گرفته است.

 

وزير علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر