کد خبر: 391102 A

ایلنا: معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، با بیان اینکه رویه جاری و اقتضائات قانون وزارت علوم بر اختیار جابجایی روسای دانشگاه ها و سپس تنفیذ شورای عالی انقلاب فرهنگی است، افزود: اتفاقی که در دانشگاه جامع علمی و کاربردی افتاده در همین راستا است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد روشن در گفت‌و‌گویی، با بیان اینکه رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابقای محمد اخباری، رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی در این دانشگاه نیست، اظهار داشت: بر اساس مصوبه‌ ۱۵۷ تاریخ ۲۸تیرماه سال ۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی، هنگامی که وزیرعلوم و وزیر بهداشت رئیس دانشگاهی را عزل می‌کنند باید مراتب را به استحضار رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی که‌‌ همان ریاست جمهوری است برسانند. 

وی ادامه داد: در واقع هرگاه وزرای علوم و بهداشت بر اساس معیارهای مشخص نسبت به عملکرد رئیس دانشگاه یا موسسه‌ آموزش عالی ناراضی باشند باید فرد مناسب دیگری را جایگزین فرد مذکور نمایند. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم ادامه داد: ماده‌ ۲ قانون، اهداف، وظایف، اختیارات و تشکیلات وزارت علوم مصوب ۱۳۸۳ وزیر علوم اداره‌ امور دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را به عهده دارد و بر اساس قسمت‌های ۵ و ۶ نظارت بر فعالیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، ارزیابی مستمر هرگونه واحد آموزش عالی یا موسسه تحقیقاتی اعم از دولتی و غیردولتی و جلوگیری از ادامه‌ فعالیت، تعلیق فعالیت، انحلال و... برعهده‌ وزیر علوم است و بر اساس تبصره‌ ذیل قسمت ۹ این ماده انتصاب و تأیید روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقات در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌پذیرد. 

روشن با تأکید بر اینکه تغییر روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از طریق شورای انقلاب فرهنگی به استحضار رئیس جمهور می‌رسد گفت: بر اساس حکمی که از سوی دیوان عدالت دریافت‌ کرده‌ایم دکتر محمد حسین امید، سرپرست دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، مجاز به ادامه‌ کار خود است و زمانی که این موضوع در جلسه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود، مخالفت یا موافقت رئیس جمهور مشخص می‌شود. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع که رئیس سابق دانشگاه جامع علمی‌کاربردی به دلیل مقابله با تخلفات مالی برکنار شده است، صحت دارد گفت: این یک ادعا است. 

بر اساس این گزارش، محمد اخباری، رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی طی مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌ها به شکایت خود از وزارت علوم به دیوان عدالت اداری اشاره و ادعا کرده بود رای این دیوان ابقای اخباری در دانشگاه جامع علمی کاربردی و ابطال سرپرستی دکترمحمد حسین امید در این دانشگاه است.

دانشگاه جامع علمی کاربردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر