کد خبر: 366330 A

در کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان همدان مطرح شد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: به منظور جلوگیری از بروز بیماری تب برفکی در بین دام‌های استان و جلوگیری از انتقال بیماری به زیستگاه‌های حیات وحش استان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و مدیریت بحران استان به هم افزایی رسیدند.

به گزارش ایلنا، محمدرضا محمدی در کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان گفت: اقدامات قرنطینه واکسیناسیون و جلوگیری از ورود زود هنگام از اقداماتی است که برای پیشگیری از بروز تب برفکی قابل اجرا است.

محمدی افزود: سال گذشته بیماری تب برفکی در برخی استان‌ها از جمله مرکزی و زنجان منجر به تلفات وحوش شد . این بیماری که با منشا عربستان وارد عراق و سپس شرق ترکیه شد، در مهر ماه به کشور ما ورود پیدا کرد. خوشبختانه این بیماری در همدان تلفاتی نداشت و فاز سراسری واکسیناسیون تب برفکی در استان با واکسینه کردن ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام سبک انجام شد.

وی بیان کرد: جمعیت وحوش کاملا به بیماری تب برفکی حساس هستند و برای پیشگیری از این بیماری باید اقدامات منسجم انجام شود.

علی مردان طالبی، مدیرکل بحران استان همدان نیز گفت: همه دستگاه‌های ذیربط در رفع مشکل، اطلاع رسانی موضوع به دامداران و عشایر و شناسایی و مدیریت مناطق حساس به بیماری فعالیت خواهند داشت و با توجه به اینکه شیوع تب برفکی در ایران می‌تواند از اقدامات بیوتروریسم تلقی شود، این موضوع می‌تواند در شورای تامین استان مطرح شود.

در این نشست مقرر شد اداره کل دامپزشکی استان تا ۱۵ اردیبهشت دام‌های سکونت گاه‌های پیرامون و حاشیه مناطق حفاظت شده استان را به بیماری تب برفکی واکسینه کند و کانون‌های آلوده به بیماری را در اسرع وقت به اداره کل محیط زیست استان اعلام کند.

ضد عفونی کردن آبشخور‌ها، دفن بهداشتی لاشه‌های حیوانات تلف شده و مراقبت از ورود دام‌های غیر مجاز به مراتع مناطق حفاظت شده توسط حفاظت محیط زیست استان از دیگر مصوبات این کارگروه بود.

بیوتروریسم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر