کد خبر: 335745 A

سید محمد بهشتی مطرح کرد:

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به دخیل بودن مدیریت میراث فرهنگی در تخریب‌ها در برخی از زمان‌ها گفت: حوزه معرفی و پژوهش نیز در سالهای گذشته عملا تعطیل بوده است.

به گزارش ایلنا ، سید محمد بهشتی گفت: تبریزی‌ها هم همچون سایر شهرهای تاریخی ایران، دچار نسیان جایگاه و هویت تاریخی و ملی خود شده اند.اگر حاصل انتخاب های جهانی تبریز این باشد که معلوم شود تبریز کجاست و تبریزی ها چه کسی هستند شما برنده اید.

وی افزود: در گذشته و در تمامی زمینه ها حتی حفاظتی شاهد تخریب های زیادی در حوزه میراث فرهنگی بوده ایم. تخریب هایی که بخشی از آن حاصل چشم پوشی و غفلت بوده و حتی در بخشی از آن مدیریت میراث فرهنگی آن دوره زمانی نیز دخیل بوده است. تا جایی که از نظر افکار عمومی دستگاه میراث فرهنگی که تا قبل از دولت گذشته به عنوان دستگاهی امانت دار شناخته می شد با اینکه که شاید در جاهایی توان محدودی داشت. در صورتیکه در دولت گذشته عملکرد به گونه ای بود که به مجموعه مدیریتی میراث فرهنگی به عنوان دستگاهی که حتی امانت دار خوبی هم نیست نگریسته می شود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان ادامه داد: حوزه معرفی و پژوهش نیز در سال های گذشته در دولت قبل عملا تعطیل بوده است، یعنی ما آن زمان معاونت فرهنگی داشتیم که وظیفه معرفی موضوع میراث فرهنگی را به عموم مردم برعهده داشت. در صورتیکه این معاونت تعطیل شد و امروزه هم کار سختی شده است که دوباره بشود این معاونت را احیا کرد. می خواهم بگویم که صدمات وارد شده بسیار عمیق بوده است. اما رویکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش برای بازگشتن به یک وضعیت نرمال است و به لحاظ روانی این زخمها تا حدودی التیام یافته است.

وی با اشاره بررویکرد مدیریت ارشد کشور بر توسعه گردشگری گفت: واقعیت این است که ما عملا شاهد این هستیم که در طول دو سال گذشته تعداد گردشگران درکشور 2/5 برابر شده است. دلیل عمده این مساله مذاکراتی است که برای رسیدن به برجام انجام شده و در واقع یک تغییر و رویکردی در سطح بین المللی نسبت به ایران در نتیجه همین مذاکرات پدید آمده است.

وی با تاکید بر فراهم سازی ضرورت های مطرح برای توسعه گردشگری افزود: هتل های 4 ستاره به بالا کشور تا پایان سال 2016 رزرو هستند و این نشانگر آن است که گردشگران خارجی به کشور ما می آیند و ما شاهد افزایش گردشگران هستیم و حتما باید پاسخگوی نیازها باشیم.

در احکام مربوط به برنامه ها و سیاست های کلان برنامه 5 ساله ششم توسعه شاهدیم که دو عدد تعریف شده که یکی مربوط به رشد اقتصادی 8 درصدی و دیگری 5 برابر شدن تعداد گردشگران خارجی است. این یعنی عزم مدیریت ارشد کشور بر توسعه گردشگری استوار است. امیدواریم که در خلال برنامه 5 ساله ششم پیش بینی های لازم صورت گیرد تا زمینه های تحقق این توسعه 5 برابری فراهم شود.

بهشتی همچنین یادآور شد: پژوهشگاه میراث فرهنگی تفاوت های عمده ای با سایر پژوهشگاه ها دارد. در حقیقت سایر پژوهشگاه ها کار مستحب انجام می دهند وخیلی خوب است. ولی اگر وجود نداشته باشند باز هم کار پیش می رود. ولی پژوهشگاه میراث فرهنگی بنا به تکالیف قانونی که برایش تعریف شده یک شان حاکمیتی دارد یعنی اگر پژوهش های این حوزه انجام نشود یک گوشه کار کشور می لنگد. یکی از این موارد تدوین اطلس های حوزه میراث فرهنگی است.

وی با اشاره بر انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال 2018 گفت: ببینید ما شهرهای زیادی داریم که استعداد ارزیابی در مقیاس جهانی را دارند و تبریز یکی از مهترین این شهرهاست. تبریز بنا به سابقه تاریخی و موقعیتی ملی این استعداد را دارد تا چنین جایگاهی را پیدا کند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان تاکید کرد: در دوره ای اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد، ولی خوب هیچ اتفاقی نیفتاد. این که یک شهر فی نفسه ارزش دارد. مقدمه است. انتخاب شهر با یک عنوان جهانی در یک سال یعنی اینکه در آن سال باید یک کارهای در آن اتفاق بیفتد. درباره تبریز هم این مساله صادق است. یک اتفاق هایی باید در تبریز بیفتد که در واقع ظرفیت های بالقوه این شهر را بالفعل کند تا تبریز بتواند چنین نقشی را در سطح ملی و جهانی ایفا کند.

پژوهشگاه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر