کد خبر: 316159 A

مأموران پلیس فتا استان چهارمحال و بختیاری، دو نفر را که از طریق شبکه اجتماعی قصد انتشار تصاویر شخصی دختر جوان و اخاذی از وی را داشتند، شناسایی و دستگیر کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ قاسم جعفریان رئیس پلیس فتا چهارمحال و بختیاری بیان داشت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فردی با بدست آوردن تصاویر شخصی و خصوصی‌اش قصد اخاذی از او را دارد بررسی موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: شاکی در اظهارات خود بیان کرد با شخصی در شبکه اجتماعی بی‌تالک آشنا شدم که پس از مدتی تعدادی از عکس‌های شخصی خود را برای وی فرستادم ولی بعد متوجه شدم که هویتش جعلی است و با بدست آوردن عکس‌های خصوصی من قصد اخاذی از بنده را دارد و در قبال پاک کردن تصاویر نیز تقاضای سه میلیون ریال وجه نموده است.

رئیس پلیس فتا استان ادامه داد: با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده در فضای مجازی و انجام اقدامات تخصصی متهمان شناسایی و دستگیر شدند.

سرهنگ جعفریان تصریح کرد: متهم بیان داشت که با ID دخترانه با شاکی در شبکه اجتماعی بی‌تالک ارتباط برقرار کرده و پس از مدتی از وی درخواست تبادل عکس‌های شخصی را کرده که پس از دریافت عکس‌های خصوصی شاکی، ان‌ها را به برادر همسرش داده تا اگر می‌تواند مبلغی پول- از خانم جوان- جهت حذف تصاویر دریافت کند.

این مقام انتظامی در پایان بیان داشت: در فضای مجازی هیچ‌گاه هویت واقعی افراد مشخص نبوده که این جزء خصوصیات فضاهای مجازیست؛ به همین خاطر بسیاری افراد فریب ظاهر دروغین مجرمان را خورده و به راحتی به آنان اعتماد کرده و عکس‌های شخصی و خانوادگی خود را در اختیار آنان قرار می‌دهند؛ فلذا به شهروندان به ویژه خانم‌ها توصیه می‌شود به هویت جعلی افراد در این فضا اعتماد نکرده و از به اشتراک گذاری عکس‌های شخصی خود در فضای مجازی اجتناب کنند.

فضای مجازی اخاذی شناسایی متهم
نرم افزار موبایل ایلنا