کد خبر: 290022 A

/پایان حصر ایران؛ آغاز فصل امید/

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد وضعیت محیط‌زیست کشور پس از رفع تحریم‌ها اظهار کرد: با بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش فشارها، قطعا برداشت بی‌رویه،تخریب و ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی نیز کاهش پیدا می‌کند و فشار از روی طبیعت ایران برداشته می‌شود.

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره توافق هسته‌ای و دوره پساتحریم گفت: با لغو تحریم‌ها حتما با تقاضاهای روزافزونی برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور در ارتباط با موضوعات مختلف مربوط به صنایع، معدن، کشاورزی و عرصه‌های مختلف تجاری روبرو خواهیم بود.

وی ادامه داد: پیش از توافق نیز بخش‌ خصوصی بسیاری از کشورهای قدرتمند صنعتی برای حضور در ایران  اظهار علاقه کرده بودند که با وضعیت پیش‌آمده قطعا تقاضای مضاعفی ایجاد خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به ضوابط و مقررات کامل موجود در کشور در رابطه با استقرار فعالیت‌های صنعتی و انجام ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای پروژه‌های بزرگ عمرانی گفت: همچنین ضوابط و مقرراتی در رابطه با هرگونه فعالیت که با برداشت از طبیعت و یا تولید آلودگی می‌تواند همراه باشد؛ داریم و در اجرای این ضوابط هم جدی هستیم. اکنون پس از انجام توافقات باید آماده باشیم که سازمان حفاظت محیط زیست بادقت، کیفیت و سرعت بیشتری جوابگوی این مراجعات باشد.

ارتباطمان با فناوری‌های سبز افزایش می‌یابد

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه بخشی دیگر از نتایج توافقات به فناوری‌های سبز ارتباط پیدا خواهد کرد، گفت: ما در 20 ماه گذشته با جامعه بین‌المللی در حوزه ارتباط با فناوری‌های سبز از جمله موارد مربوط به انرژی‌های پاک، بازیافت، تصفیه، بهینه‌سازی مصرف انرژی در تعامل بودیم و بسیاری از شرکت‌های توانمند در این حوزه  اعلام آمادگی برای کار با ایران کرده‌اند. بنابراین پیش بینی می‌کنیم که امسال در اسفند  حضور چشمگیر شرکت‌های بین‌المللی فناوری‌های زیست محیطی را در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست داشته باشیم.

رشد اقتصادی‌مان باید سبز باشد

ابتکار تاکید کرد: اقتصاد ما نیاز به رشد دارد و این رشد باید سبز باشد، زیرا طبیعت ما دیگر توان تحمل آلودگی و تخریب را ندارد. بنابراین رشد اقتصادی ما حتما باید با حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی‌ها همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه رفع تحریم‌ها دسترسی ما را به  فناوری‌ها و تکنولوژی های سازگار با محیط‌زیست تسهیل خواهد کرد، افزود: عدم دسترسی به فناوری‌های سازگار با محیط‌زیست در سال‌های گذشته، در موضوعاتی مانند کاهش  گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلودگی هوا آسیب‌های زیادی را به وجود آورد که در دوره پسا تحریم حتما در این زمینه شرایط ما بهتر خواهد شد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: البته اکنون شرایط آلودگی هوا بهتر شده، اما با رفع تحریم‌ها دسترسی بیشتری به فناوری‌های جهانی خواهیم داشت و این مساله به محیط‌زیست ایران و حتی جهان در مباحثی مانند کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک خواهد کرد.

فشارها از طبیعت ایران برداشته می‌شود

ابتکار ادامه داد: باید توجه کرد؛  در زمانی که فشار به اقتصاد کشورها وارد می‌شود، بسیاری مواقع دولت‌ها این فشارها را به طبیعت منتقل می‌کنند و بر همین اساس شاهد برداشت بیشتر از منابع پایه، آب و افزایش فشار بیشتر بر روی خاک، جنگل و مرتع می‌شویم. این اتفاق در کشور، در سال‌های گذشته رخ داده است و فشارهای زیادی همچون برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب‌های زیرزمینی و فرسایش مراتع و... به طبیعت ایران وارد شده است. بنابراین اکنون انتظار داریم که جهت گیری‌های دولت به سمتی باشد که این فشارها از طبیعت ایران برداشته شود و آلودگی و تخریب محیط زیست کمتر شود.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه با انجام توافقات انتظار داریم که پروژه‌های کلان ملی مانند پروژه‌های مقابله با گرد‌وغبار، حفاظت از منابع آب و حفظ گونه‌های جانوری و گیاهی به اجرا در بیاید، افزود: همچنین انتظار داریم با بهبود شرایط اقتصادی کشور و رفع تحریم‌ها بتوانیم شاهد رویکرد متعادل و منطقی در زمینه مسائل زیست‌محیطی باشیم تا تخریب و آلودگی محیط زیست کاهش پیدا کند.

مدیریت پس از تحریم‌ها بسیار مهم است

وی اظهار کرد: البته نباید همه مشکلات را هم به گردن تحریم‌ها بیاندازیم، زیرا یقینا بخش زیادی از حل مشکلات به برنامه‌ریزی‌های دولت و مجلس باز می‌گردد و مثال آن هم این است که با وجود تحریم‌ها توانستیم آلودگی‌های ناشی از سوخت را در شهرهای بزرگ کاهش دهیم و یا در جهت بهینه‌سازی مصرف آب، بهبود الگوی کشاورزی و احیای دریاچه زاینده‌رود، تالاب گاوخونی و هورالعظیم اقدام کنیم که این مساله  نشان می‌دهد با مدیریت درست بخش مهمی از مشکلات حل می‌شود.

ابتکار در پایان تاکید کرد: رفع تحریم‌ها به تنهایی سبب حل مشکلات نمی‌شود و نیاز به مدیریت بلند مدت دارد. همچنین برخی مشکلات زیست‌محیطی مانند گردوغبارهایی که از کشور عراق می‌آیند، فراتر از مشکلات سرزمینی است. بنابراین انتظار نداریم؛ همه مشکلات با رفع تحریم‌ها حل شود، اما عزم و اراده برای حفظ محیط‌زیست در هر شرایطی باید اصل باشد و توانمندی‌مان را نیز برای مواجه با محیط‌زیست باید ارتقا پیدا کند.

 

 

محیط زیست معصومه ابتکار توافقات هسته ای اقتصاد سبز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر