کد خبر: 287527 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان بهزیستی برای دختران فراری برنامه دارد، گفت: اگر بتوانیم برای راه‌اندازی مراکز ویژه دختران فراری کار را با خیرین پیش ببریم، بدون شک در این راه موفق‌تر خواهیم بود.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی در جمع خبرنگاران با بیان این که مطالعات مختلفی در بحث دختران فراری صورت گرفته‌ شده و خود من نیز پایان‌نامه دوره دکتری‌ام مربوط به دختران فراری بوده است، گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که دختران زیادی به دلیل اختلاف‌های ساده نظیر اجبار در ازدواج، تفاوت ارزش‌های بین نسلی، عشق‌های مجازی و غیره از خانه فرار می‌کنند و نیاز است که برای کمک به این دختران برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: بعد از فرار این دختران به این خاطر که در جامعه جایی برای آنان در نظر گرفته نشده است، آن‌ها به‌ ناچار به افرادی پناه می‌برند که صلاحیت نداشته و به همین دلیل مورد سوء استفاده نیز قرار می‌گیرند.

ربیعی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد که اگر دختران بعد از فرار به مرکز حمایتی روی‌ آورند دیگر درگیر آسیب‌های اجتماعی متعدد نشده، اما اگر چنین نشود، این دختران تا مرز تن‌فروشی نیز جلو رفته و در بسیاری از مواقع مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند.

وی راه‌اندازی مرکزی برای دختران فراری را گونه‌ای از خیر جمعی دانست و اظهار کرد: اگر بتوانیم مراکزی را راه‌اندازی کنیم که دختران فراری به آن مراکز آورده شوند، پس‌ از آن می‌توانیم از طریق شناسایی خانواده‌های آن‌ها، شرایط را برای بازگشت این دختران به کانون خانواده‌هایشان فراهم کنیم.

ربیعی در پاسخ به این سؤال که آیا آمار مشخصی از دختران فراری وجود دارد یا خیر؟، گفت: آمار مشخصی از این دختران موجود نیست؛ زیرا تمام دختران فراری شناسایی نمی‌شوند.

پرداخت 9 میلیون تومان به فرزندان بهزیستی پس از ترخیص

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اقدامات یکی از خیرین کشور برای راه‌اندازی مرکزی برای نگهداری دختران فراری خبر داد و گفت: در حال حاضر یکی از خیرین در بحث راه‌اندازی مرکزی برای دختران فراری ورود پیدا کرده و مکان لازم برای راه‌اندازی این مرکز نیز آمده شده و به‌زودی شاهد افتتاح این مرکز خواهیم بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان بهزیستی برای دختران فراری برنامه دارد، اما اگر بتوانیم برای راه‌اندازی مراکز ویژه دختران فراری کار را با خیرین پیش ببریم بدون شک در این راه موفق‌تر خواهیم بود.

وی تصریح کرد: اولین مرکز نگهداری از دختران فراری در شهر تهران خواهد بود، اما تاکنون ظرفیت این مرکز مشخص نشده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه و همچنین سازمان بهزیستی برای دختران و پسرانی که از مراکز سازمان بهزیستی ترخیص می‌شوند، گفت: زمانی که فرزندان بهزیستی از مراکز سازمان ترخیص می‌شوند، مبلغی در حدود 9 میلیون تومان به آن‌ها پرداخت می‌شود تا از این طریق آن‌ها بتوانند زندگی خود را ادامه دهند.

ربیعی تصریح کرد: بدون شک این مبلغ بسیار ناچیز است و باید برای ادامه زندگی جوانانی که زمانی در مراکز سازمان بهزیستی نگهداری می‌شده‌اند نیز برنامه‌ریزی شود.

وی خواستار ورود جامعه خیرین کشور به موضوع تأمین شرایط اشتغال جوانان ترخیص شده از مراکز سازمان بهزیستی شد و از ورود شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، وزارت تعاون و همچنین صندوق بازنشستگی کشور برای تأمین شغل جوانان ترخیص شده از مراکز سازمان بهزیستی خبرداد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با اشاره به  راه‌اندازی خانواده‌های ثانویه برای دختران و پسران بی‌سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی به عنوان یکی از برنامه‌های این وزارتخانه اظهار امیدواری کرد که  تا سال آینده با کمک خیرین کشور شرایط به‌ گونه‌ای رقم بخورد که اعلام کنیم هیچ دختر و پسر ترخیص شده از سازمان بهزیستی بدون مراقب و شغل  نیستند.

آسيب‌هاي اجتماعي دختران فراري
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر